Co stosować na odparzenia u niemowląt?
Każdy rodzic zajmujący się niemowlakiem, obawia się pieluszkowego zapalenia skóry. Warto pamiętać, że najlepszym sposobem przeciwdziałania odparzeniom jest po prostu właściwa pielęgnacja. Ale nawet jeśli na skórze dziecka pojawi się wysypka czy zaczerwienienie, należy działać, a nie panikować. Istnieje wiele preparatów, które można w takiej sytuacji zastosować, aby delikatna skóra niemowlaka szybko wróciła do normy.
Jak rozpoznać odparzenia u niemowlaka?
Codzienna pielęgnacja dziecka i regularna zmiana pieluch sprawiają, że przy okazji można monitorować stan skóry dziecka. Warto to robić uważnie. Im wcześniej rozpoznamy odparzenie pieluszkowe, tym szybciej możemy mu zaradzić. Pierwszymi objawami są zaczerwienienie, wysypka, drobne zmiany skórne. Dziecko z kolei może być niespokojne z powodu odczuwanego dyskomfortu, jak pieczenie czy swędzenie skóry. W takich sytuacjach nie warto zwlekać. Należy sięgnąć po odpowiedni krem.
Sudocrem – niezawodna maść na odparzenia
Odparzenia u niemowląt świetnie leczy Sudocrem. Ta popularna maść na odparzenia nie tylko wspiera procesy regeneracyjne skóry. Ma również działanie łagodzące i ochronne, za co odpowiada obecny w składzie tlenek cynku. Z kolei alkohol benzylowy ma działanie dezynfekujące i miejscowo znieczulające, przynosząc maluszkowi ulgę. Benzoesan benzylu i cynamonian benzylu to składniki, które mają właściwości bakteriobójcze, przeciwgrzybiczne, a także roztoczobójcze. Z kolei zawarta w maści lanolina ma działanie natłuszczające. Krem działa więc wielotorowo, pozwalając na szybkie pozbycie się stanu zapalnego skóry. Pierwsze efekty widać już kilka godzin po aplikacji maści! Co ważne, jest ona hipoalergiczna. Można ją stosować tak często, jak wymaga tego sytuacja. Producent nie podaje żadnych limitów stosowania. Więcej o produkcie znaleźć można na https://sudocrempolska.pl/sudocrem-na-odparzenia .
Jak przeciwdziałać odparzeniom?
Nie ważne, czy chcemy przeciwdziałać odparzeniom, czy może zaleczyć już występujące. Odpowiednia higiena jest w obu przypadkach równie istotna. Po pierwsze, trzeba zadbać o regularną zmianę pieluch. W końcu pieluszkowe zapalenie skóry wynika ze zbyt długiego kontaktu skóry dziecka z moczem i kałem, a także wilgotnym i ciepłym środowiskiem. Zmiana pieluszki powinna być związana z przemyciem okolic intymnych dziecka oraz nałożeniem na nie kremu ochronnego (w obu sytuacjach świetnie sprawdzi się Sudocrem, o czym przeczytać można na https://sudocrempolska.pl .
Należy także zadbać, by pupa dziecka była regularnie wietrzona. Najlepiej pozwolić dziecku poleżeć kilka minut każdego dnia bez pieluszki. Wówczas skóra ma dostęp do powietrza i może swobodnie oddychać. Niestety, w walce z odparzeniami często nie pomaga nam wysoka temperatura. Dziecko najbardziej narażone jest na zwiększoną potliwość latem, kiedy występują upały, jak i zimą, kiedy pomieszczenia są przegrzane. Dobrze jest także zwrócić uwagę na jakość samych pieluch i ich przepuszczalność powietrza. Ważne jest również to, jak po codziennej kąpieli osuszamy skórę dziecka. Ręcznika nie wolno wcierać, gdyż uszkadza to skórę dziecka! Lepiej delikatnie przykładać go do skóry w celu wchłonięcia wilgoci.
Odparzenia pieluszkowe pod kontrolą
Odpowiednia pielęgnacja i higiena znacząco zmniejszają ryzyko wystąpienia odparzeń u dziecka. Niestety, mimo troskliwej opieki, skóra maluszka i tak może ulec podrażnieniu. W takich przypadkach najważniejsze jest, by zachować spokój i zaaplikować odpowiedni krem, który szybko załagodzi występujące objawy. Wielu rodziców, którzy powitali pierwsze dziecko na świecie, zastanawia się, czy odpowiednio dbają oni o swoje dziecko. Choć doświadczenie jest ważne, często wystarczy sama uważność – monitorowanie stanu skóry dziecka i przestrzeganie wszelkich zaleceń. W większości przypadków pierwsze symptomy pieluszkowego zapalenia skóry da się szybko zażegnać. Dlatego ważne jest, by po prostu dowiedzieć się więcej o tym, jak powstają odparzenia oraz dostosować się do porad w obszarze higieny i pielęgnacji.