Co stosować na obtarte pięty lub palce stóp?

Otracia na skórze stóp są często spowodowane obcieraniem przez twarde obuwie. Najczęściej dochodzi do nich w letnich miesiącach, kiedy nasze nogi nie są chronione przez odzież. Jak sobie poradzić z kłopotliwym uszkodzeniem skóry? Podpowiadamy!

Spis treści:

Z chwilą nadejścia ciepłych dni, z radością wybieramy się do sklepów, by kupić nowe najmodniejsze sandały, szpilki, espadryle lub czółenka i pokazać w nich najnowszy pedi lub misterne wzorki na paznokciach.  Niestety, nierozchodzone buty na początku noszenia często uszkadzają wrażliwą skórę stóp. Co stosować na obtarte pięty lub palce stóp? Jak uchronić się przed uciążliwym kłopotem? Sprawdźcie!

Co stosować na obtarte pięty?

pixabay.com

Co stosować na obtarte pięty lub palce stóp: preparaty i sposoby

Istnieje wiele sposobów walki z otarciami naskórka. Na rynku można znaleźć sporą ilość preparatów łagodzących dolegliwości związane z uszkodzeniami i przyspieszających odbudowę naskórka. Najlepiej, by produkty zawierały alantoinę, cynk lub srebro koloidalne. Kłopot można także złagodzić domowymi sposobami. Oto najlepsze produkty i metody!

Chłodna woda

Kąpiele stóp w chłodnej wodzie mają działanie przeciwbólowe, kojące i łagodzące. Do miski można dodatkowo wlać kilka kropli regenerującego, odświeżającego olejku, np. lawendowego lub rozmarynowego, albo ziołowego naparu, np. rumiankowego, tymiankowego, herbacianego.

Maść lub zasypka z alantoiną

Alantoina przyspiesza proces regeneracji naskórka, pozytywnie wpływa na gojenie się rany. Substancja ma właściwości przeciwzapalne, koi podrażnienia i minimalizuje zaczerwienienia skóry. Dodatkowo, zapewnia nawilżenie i natłuszczenie. Najlepiej przed wyjściem z domu używać zasypki, po przyjściu i oczyszczeniu stóp, smarować rany maścią.

Krem z cynkiem lub srebrem koloidowym

Preparaty z tymi substancjami działają łagodząco, osłaniająco i przeciwzapalnie. Kremy tego typu przyspieszają odbudowę naskórka. Mają działanie przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne i antybakteryjne.

Olej lniany

Olej lniany ma silne działanie regenerujące. Produkt nawilża, odżywia, łagodzi i wygładza naskórek. Sprawia, że skóra staje się silniejsza bardziej odporna na uszkodzenia. Najlepiej nakładać go na zmienione miejsce na 20-30 minut, a następnie nadmiar zbierać czystym wacikiem.

Plastry

Po dokładnym przemyciu ranu, obtartą piętę najlepiej osłonić plastrem. Zabezpieczy on wrażliwą skórę przed kontaktem z brudem i bakteriami. Ochroni także miejsce przed powstawaniem nowych otarć. Plastry dobrze jest zdejmować przed snem, by skóra mogła oddychać i się bez trudu zregenerować.

Co stosować na obtarte pięty?

pixabay.com

Jak zapobiec otarciom na stopach: metody pielęgnacji

Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Warto stosować zmiękczające, odświeżające kąpiele z dodatkiem soli morskiej, lawendy, tymianku lub szałwii. Można stosować peelingi, które pomogą usunąć zrogowacenia i martwy naskórek. Dobrze jest sięgać po regenerujące kremy do stóp, zawierające mocznik, glicerynę, olejki odżywcze czy alantoinę. Warto także pomyśleć o masażach.

 Należy pamiętać o wygodnych butach, można też stosować profilaktyczne wkładki lub plastry. Niektórzy polecają przed wyjściem posmarować wrażliwe miejsca na stopach dezodorantem, co w efekcie ma zapobiec otarciom i odciskom.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (216 głosów, średnia: 4,43 z 5)
loading... zapisuję głos...