Co sprawdzić w Internecie przed wyjazdem na wakacje?

Czas wakacyjnych wyjazdów zagranicznych trwa w najlepsze. Jeśli właśnie planujesz urlop – koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Przed wyjazdem warto się zastanowić, co należy wiedzieć lub sprawdzić zanim wyruszy się w podróż. Trudno jest stworzyć uniwersalny poradnik, gdyż wszystko zależy od miejsca, do którego się udajemy i naszej wiedzy na temat lokalizacji, ale jest kilka podstawowych kwestii, o których dobrze jest pamiętać przed każdą podróżą. Jakie pytania warto sobie zadać przed urlopem? Co sprawdzić w Internecie przed wyjazdem na wakacje aby móc wysłać radosne pozdrowienia z wakacji do rodziny ? Podpowiadamy!

Co sprawdzić w Internecie przed wyjazdem na wakacje?

pexels.com

Jak się nie dać oszukać i okraść na wakacjach? 8 pułapek na naiwnych turystów

Jak się nie dać oszukać i okraść na wakacjach? 8 pułapek na naiwnych turystów

Podczas urlopu nasza czujność jest uśpiona i zazwyczaj mamy przy sobie większą ilość pieniędzy. W nowych miejscach jesteśmy na nieznanym terenie, pośród obcych ludzi i łatwiej ufamy nieznajomym. Dlatego też jesteśmy łatwym celem dla oszustów oraz złodziei. Podobnie planując podróż, często jesteśmy tak zajęci wizją urlopu, że nie uważamy na nieuczciwych pracowników branży turystycznej. Przedstawiamy poniżej popularne turystyczne pułapki - lepiej poznać je przed wyjazdem!

Co sprawdzić w Internecie przed wyjazdem na wakacje: 12 pytań

Urlop w Polsce nie wymaga raczej zbyt długich i szczegółowych przygotowań, ale wyjazd zagraniczny to już coś zupełnie innego. Oto 12 podstawowych pytań, które warto sobie zadać przed podróżą! Zobacz, co sprawdzić w Internecie przed wyjazdem na wakacje!

1) Jaka będzie pogoda?

Koniecznie sprawdź, jaki klimat panuje w danym miejscu i jaką pogodę zapowiadają na czas Twojego wyjazdu. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jakie ubrania spakować. Oczywiście warto przygotować się na każdą ewentualność, ale prognoza pogody może znacznie ułatwić zaplanowanie idealnej garderoby na wyjazd.

2) Jaki jest kurs wymiany walut?

Sprawdź, jaką walutą płaci się w danym kraju. Jeśli masz taką możliwość, zamień ją przed wyjazdem. Jeśli nie, przed wyjazdem koniecznie sprawdź średni kurs wymiany walut, by na miejscu wybrać najkorzystniejszą ofertę.

3) Czy warto zaszczepić się przed podróżą?

Koniecznie sprawdź w Internecie, jakie szczepienia są obowiązkowe lub zalecane, jeśli wybierasz się do Afryki, Azji, Ameryki Południowej lub Środkowej. Jeśli jedziesz do egzotycznego, tropikalnego kraju – skonsultuj się z lekarzem. Specjaliści najczęściej zalecają zabezpieczyć się przeciw tężcowi, żółtej febrze, cholerze czy wściekliźnie.

4) Jakie podstawowe zwroty w danym języku warto znać?

Jeśli wybierasz się do kraju, którego języka nie znasz, przed wyjazdem naucz się kilku przydatnych zwrotów. Wbrew pozorom język angielski wcale nie jest tak popularny, jak nam się wydaje! Podstawowe zwroty (np. „Dzień dobry”, „przepraszam”, „dziękuję”, „którędy do…?” ) mogą okazać się bardzo przydatne. Poszukaj też w Internecie dobrej jakości rozmówek oraz aktualnego przewodnika.

 5) Czy w trakcje pobytu w danym miejscu, będą trwały jakieś lokalne święta?

Zanim wyruszysz w podróż, sprawdź, co w czasie Twojego urlopu, będzie się działo w miejscu, do którego się wybierasz. Informacja przyda Ci się nie tylko dlatego, że warto wiedzieć, czy nie odbywają się wtedy jakieś obchody lub ciekawy festiwal, ale też, czy będą wtedy utrudnia w komunikacji oraz pozamykane sklepy, urzędy lub instytucje kulturalne.

6) Jaki strój jest uznawany przez miejscowych za odpowiedni?

W wielu egzotycznych krajach zagranicznych odpowiedni strój jest bardzo ważny. Sprawdź, czy w danym miejscu, możesz chodzić z odsłoniętą głową, ramionami lub kolanami. Poszukaj też informacji nt. ubioru obowiązującego w lokalnych świątyniach i miejscach kultu, które masz zamiar odwiedzić.

7) Jakiego rodzaju wtyczek używa się w tym kraju?

Podobno obecnie na świecie stosuje się 14 różnych typów wtyczek! Inne niż w Polsce gniazdka elektryczne znaleźć można np. we Włoszech, Chile, Egipcie, Izraelu, Korei Południowej, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, na Cyprze czy w Brazylii. Dlatego też warto dokładnie sprawdzić, jakich wtyczek używa się w danym miejscu, by zaopatrzyć się w odpowiednią.

8) Jakimi środkami transportu najlepiej poruszać się po danym państwie?

Przed podróżą sprawdź, jakie środki transportu będą dla Ciebie najodpowiedniejsze oraz najkorzystniejsze cenowo. W niektórych krajach są dobre połączenia autobusowe lub pociągowe, w innych lepiej jest wynająć auto. Jeśli planujesz skorzystać z wypożyczalni samochodów, sprawdź  też czy wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy. Wyrobienie dokumentu nie jest skomplikowane, a może on uchronić nas przed wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami, nie tylko mandatem. Przykładowo – po Australii możesz przemieszczać się z polskim prawem jazdy, ale na Bali lepiej mieć już międzynarodowy dokument.

9) Czy są jakieś ostrzeżenia dla podróżujących?

Jeśli planujesz wyjazd za granicę, do egzotycznego kraju, sprawdź wszelkie ostrzeżenia na temat tego państwa. Na przykład związane z atakami terrorystycznymi, zagrożeniem wojennym, czy epidemiologicznym. Informacje tego typu znajdziesz na stronie internetowej MSZ. Sprawdź też aktualne przepisy wjazdowe oraz dodatkowe informacje o kraju,  do którego się wybierasz.

10) Jaki jest dokładny adres, dojazd i okolica hotelu?

Czy faktycznie miejsce jest blisko plaży? Czy nie mieści się przy hałaśliwym miejscu? Koniecznie sprawdź takie informacje w Internecie, jeśli nie chcesz, by po przyjeździe czekała Cię niemiła niespodzianka.

11) Jakich pamiątek nie można przywozić z tego kraju?

Sprawdź, jakie przedmioty mogą spowodować, że będziesz mieć kłopoty na granicy. Wśród nich znajdują się m.in. wyroby ze skóry węży i krokodyli, muszle z mórz tropikalnych, rzeźbione kości wielorybów, rośliny owadożerne. Pamiętaj, że nawet jeśli przejedziesz bez problemu z zakazanymi pamiątkami przez obcą granicę, to może Cię zatrzymać polska kontrola celna i będziesz mieć kłopot we własnym kraju.

12) Gdzie są polskie placówki dyplomatyczne na terenie danego państwa?

Przed wyjazdem za granicę poszukaj w Internecie adresów polskich placówek dyplomatycznych na terenie kraju, do którego wybierasz się na wakacje. W razie czego będziesz wiedzieć gdzie i z kim się kontaktować, gdyby wystąpiły jakieś problemy. Wykaz ambasad oraz konsulatów znajdziesz np. na stronie MSZ.

Na co zwracać uwagę planując urlop z biurem podróży ?

Na co zwracać uwagę planując urlop z biurem podróży ?

Planowaniu wakacji zawsze towarzyszy stres związany z dokonaniem rezerwacji, opłaceniem kosztów podróży czy podpisaniem umowy z biurem. Co zrobić, aby nie przeżyć niemiłych niespodzianek, jeszcze zanim zdążymy wyjechać na urlop? Na co zwracać uwagę planując

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (196 głosów, średnia: 4,39 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Magdalena  2 lipca 2022 13:56

  Zgadam się to ważne informacje.

  Odpowiedz
 2. agasam9  3 lipca 2022 12:04

  ja na google maps sprawdzam czy jest na takiej ulicy hotel i jak wygląda

  Odpowiedz
 3. MonikaPl  11 lipca 2022 21:15

  Bardzo przydatne informacje 💕

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany