Co robić z dzieckiem w domu, kiedy nie możecie wychodzić. 50+ propozycji

Co robić z dzieckiem w domu, kiedy przez dłuższy okres nie możemy z maluchem wychodzić na zewnątrz. Powodem tego jest zazwyczaj choroba, która utrudnia swobodniejsze korzystanie z wolnego czasu. Dzieci bywają wtedy marudne, szybko się nudzą i często kończy się to długim przesiadywaniem przed telewizorem. Wywołuje to w nas poczucie winy, gdyż chcielibyśmy, żeby nasze pociechy spędzały czas w bardziej kreatywny sposób. Ale jak to zrobić?

Spis treści:

Wbrew pozorom w domu z dziećmi naprawdę możemy dużo zdziałać. Istnieje całe mnóstwo zabaw sensorycznych, ruchowych lub kreatywnych, w które możecie się wspólnie bawić. Nie dość, że pozwolą zabić nudę, to przy okazji umocnią więzi i wpłyną korzystnie na rozwój. Możesz ten czas wykorzystać na to, co w pośpiechu wiecznie umyka i jest ciągle odkładane na bliżej nieokreślone potem. Jeśli nie masz pomysłów, to nic, z chęcią podpowiemy co robić z dzieckiem w domu, kiedy nie mamy możliwości wyjścia na zewnątrz. Zobacz koniecznie nasze propozycje!

co robić z dzieckiem w domu

Źródło: pixabay.com

Spędzając wspólnie czas w domu możecie maksymalnie wykorzystać przestrzeń, w której się znajdujecie. Wszystko może stanowić narzędzie do zabawy, wystarczy odrobina wyobraźni i Wasze mieszkanie zamieni się w centrum rozrywki. Przypomnij sobie, jak bawiłaś się, gdy byłaś w wieku swojego dziecka – stwórz z nim bazę, zarzucając koce i prześcieradła na stół. Znajdź w końcu czas na wspólne czytanie, które wspaniale rozwija słownictwo i kreatywność. Wykorzystaj rzeczy z pozoru zbędne, które można wykorzystać ponownie w myśl idei zero waste. Nie martw się, pomożemy Ci znaleźć inspiracje na chwile razem wyłącznie w domu.

Zrób to sam, czyli wspólne prace ręczne

Poszukaj jakiejś dziurawej, a może już za małej skarpetki. Zaangażuj do wspólnej pracy pociechę i stwórzcie razem nową zabawkę. Zobacz, w jaki sposób możecie wyczarować królika albo jeża!

Promuj ekologiczne podejście do życia

Czas spędzony w domu może również mieć wymiar edukacyjny. Zwróć uwagę dziecka na problemy związane z ochroną środowiska. Pokaż mu zagrożenia, jakie niesie ze sobą konsumpcjonizm, naucz dostrzegania piękna natury. Zróbcie razem coś pożytecznego, na przykład domek dla pszczół. Oto nasza instrukcja, krok po kroku.

Gry planszowe

To uniwersalny sposób na spędzanie czasu dla całej rodziny. W dzisiejszych czasach, kiedy technologia z każdym dniem zaskakuje nas kolejnymi nowinkami, kiedy wszyscy zatapiamy się w wirtualnym świecie takie proste gry, jak chińczyk czy eurobiznes to prawdziwy powiew świeżości. Poza tym wspólne granie przy jednym stole dostarcza wielu emocji, zbliża do siebie członków rodziny i sprawia, że dzieci uczą się gry zespołowej.

Źródło: unsplash.com

Rękodzieło z masy solnej

Nieśmiertelna masa solna, którą zna każde dziecko! Czy Twoje ją zna? Jeśli nie, czas najwyższy to nadrobić. Przygotujcie samodzielnie masę i puśćcie wodze fantazji. Możecie, na przykład, stworzyć mini zoo.

Wspólne gotowanie

Zaangażuj dzieci do codziennych obowiązków. Upieczcie razem chleb, babeczki albo pizzę. Niech każdy stworzy swoją własną kompozycję. Dla młodszych dzieci będzie to świetna sensoryczna zabawa, która otworzy przed nimi świat zmysłów, dla starszaków z kolei to będzie lekcja samodzielności. Najważniejszy oczywiście, poza samym gotowaniem, będzie fakt wspólnego przebywania i zdobywania niezapomnianych wspomnień.

 

Co robić z dzieckiem w domu – 10 pomysłów na wspólną zabawę!

 

Zabawki z kartonu

Nie trzeba wydawać miliona monet na zabawki – można je zrobić w zaciszu własnego domu z …kartonu! Nie musisz tego robić sama, zaproś do wspólnej pracy dzieciaki. Niech uczestniczą w całym procesie, satysfakcja z późniejszej zabawy będzie tym większa, im bardziej Twoje pociechy będą zaangażowane w powstawanie owych gadżetów.

Kurs pierwszej pomocy

Z jednej strony zabawa, z drugiej konkretna i przydatna wiedza, która zaprocentuje w przyszłości. Warto zaznajomić dzieci z zasadami pierwszej pomocy, pokazać w jaki sposób można użyć bandaż czy plaster. Pociechy mogą trenować na swoich misiach i lalkach. Możesz także zostać ich pacjentem, z całą pewnością otoczą Cię troskliwą opieką.

Zimno, ciepło, gorąco

Znana nam dobrze z dzieciństwa zabawa – pokażmy ją naszym dzieciom. Polega na tym, że jedna osoba chowa jakiś nieduży przedmiot (może to być maskotka, autko, piłeczka), a pozostałe osoby muszą go odnaleźć. Ten kto schował „skarb“ daje wskazówki stopniując słowa – zimno, ciepło, informując poszukiwaczy, czy są blisko (ciepło, cieplej, gorąco), czy daleko (zimno, mróz). Ten kto odnajdzie skarb chowa go i zabawa zaczyna się od początku.

 

Zabawa w teatr

Świetny pomysł na wspólną zabawę. Możecie zamienić się rolami: maluchy niech będą rodzicami, a Wy ich dziećmi. Dzięki temu możecie zobaczyć, jak odbierają was dzieci. Inną propozycją jest wcielenie się w postaci ulubionych bajek i stworzenie własnej historii. Warto pamiętać, aby dać dziecku przewodzić w zabawie. Słuchać jego pomysłów i zachęcać do inicjowania nowych scenariuszy i pomysłów.

co robić z dzieckiem w domu

Źródło: pixabay.com

Stwórzcie własną książkę/komiks

Wykorzystaj, fakt iż dzieci mają niezmierzone pokłady wyobraźni. Zaproponuj stworzenie swojej własnej książki. Zależnie od umiejętności dzieło może zawierać same obrazki lub kolaż ilustracji z krótkimi opisami. Czy to będzie historia o piratach czy o maleńkiej mrówce – to istotne. Najważniejszy jest sam proces twórczy. Zaopatrz pociechę w niezbędne materiały, może wyklejać, może rysować, pełna dowolność. Z całą pewnością ta zabawa zajmie trochę czasu, a przy okazji wzmocni kreatywność Twojego dziecka.

 

Życzymy udanej zabawy!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (107 głosów, średnia: 4,50 z 5)
zapisuję głos...