Co robić z dzieckiem w domu, czyli jak spędzać czas wolny kreatywnie i z pomysłem

Dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę, dlatego spędzanie razem wolnego czasu to doskonała okazja, aby połączyć rozrywkę z rozwojem. Przebywanie w domu nie powinno zatem ograniczać się jedynie do wspólnego oglądania telewizji. Możliwości kreatywnej zabawy ogranicza jedynie wyobraźnia nasza i naszych dzieci. Jeśli potrzebujecie jednak dodatkowej inspiracji, oto kilka pomysłów na rozwijające i bardzo przyjemne zajęcia, które zainteresują maluchy w każdym wieku.

Co robić z dzieckiem w domu

Smaczne i artystyczne zabawy w kuchni

Smaczne i artystyczne zabawy w kuchni

Gotowanie samo w sobie stanowi rodzaj kreatywnej zabawy w odkrywanie i łączenie smaków. Najwięcej przyjemności i zabawy dzieci mają podczas wspólnego przygotowywania pizzy lub deserów. Jeśli mamy do czynienia z niemowlęciem, wystarczy że to rodzic przygotuje na jego oczach coś naprawdę efektownego, opisując wszystkie swoje kroki. Nawet najmłodsi okażą się pomocni również przy wycinaniu i dekorowaniu ciasteczek, których kształty pobudzają dziecięcą wyobraźnię. Zabawa w kuchni to jednak nie tylko gotowanie, ale również sztuka. Ze zwykłych ziemniaków możecie stworzyć fantastyczne pieczątki, a z płatków, kolorowych owoców i warzyw lub innych produktów spożywczych prawdziwe dzieła sztuki. Pomalowany farbami makaron może zamienić się nawet w biżuterię.

Zabawnie, aktywnie i… z pożytkiem

Przebywanie w domu to dobra okazja do porządków

Przebywanie w domu to dobra okazja do porządków. Sprzątanie, segregowanie i układanie nie sprawia jednak radości ani rodzicom, ani dzieciom. Mimo to istnieje sposób, aby takie generalne porządki w szafie zamienić w wyśmienitą zabawę – wystarczy zaproponować maluchom przebieranki. Dzieci uwielbiają się przebierać – zwłaszcza w nietypowe, zbyt duże, bardzo efektowne ubrania. Zabawa będzie jeszcze lepsza jeśli dołączą do niej rodzice z poczuciem humoru. Taką rozrywkę warto połączyć z aktywnością, tworząc pokaz mody, a także uczynić z niej okazję do przejrzenia zawartości garderoby i usunięcia z niej tego, czego już dawno nie mieliście na sobie. Kreatywna zabawa zacznie się wtedy, kiedy pozwolisz dzieciom na samodzielne komponowanie stylizacji. Efekty tej pracy warto uwiecznić również na zdjęciach, które przydadzą się do innych twórczych gier i zabaw.

Zabawy sensoryczne w domu – 7 najlepszych pomysłów, które wpłyną na rozwój dziecka

Zabawy sensoryczne w domu – 7 najlepszych pomysłów, które wpłyną na rozwój dziecka

Czy znacie pojęcie zabawy sensoryczne? To jeden z elementów edukacji najmłodszych dzieci, pozwalający poznawać różnorodność świata poprzez dotyk. Nowocześni i świadomi rodzice kładą duży nacisk na rozwój swojego dziecka w zasadzie już od poczęcia. Ciężarne kobiety słuchają dużo muzyki klasycznej czy czytają dziecku książki, wiedzą bowiem, że nienarodzony jeszcze maluch je słyszy. Jak dowiedli naukowcy, ma to znaczenie dla rozwoju płodu. Kiedy noworodek przychodzi na świat dostaje specjalne gryzaki czy książeczki i przytulanki w kontrastowych kolorach - bo przecież maleństwo nie rozróżnia jeszcze kolorów. A im dziecko starsze, tym bardziej może poszerzać spektrum swoich doznań - między innymi poprzez coraz popularniejszym zabawom sensorycznym. Poniżej przedstawiamy pomysły na najbardziej rozwijające zabawy sensoryczne w domu.

Kreatywne sposoby na wykorzystanie zdjęć – z pewnością o nich nie słyszałaś!

Twoje domowe albumy z pewnością są pełne zdjęć, które upamiętniają zdarzenia sprzed wielu lat. Równie duża ilość fotografii może nadal czekać na wywołanie w pamięci aparatu lub telefonu. Czy pomyślałaś kiedyś o tym, aby stworzyć z nich coś innego niż klasyczny album ze zdjęciami? Kreatywny czas z dzieckiem to doskonały sposób, aby pokazać najmłodszym jak wiele korzyści płynie z wykorzystywania i rozwijania swojej wyobraźni. Z pomocą samodzielnie wykonanych zdjęć całej rodziny możecie bez trudu stworzyć takie akcesoria do zabawy, jak puzzle czy gry typu memory. Ze względu na swój oryginalny charakter będą one dla dzieci szczególnie atrakcyjne, a w zależności od wybranych zdjęć być może również zabawne czy wzruszające. Przy najmłodszych maluchach zdjęcia najlepiej wykorzystać poprzez zamówienie klasycznej książeczki z zaokrąglonymi rogami, którą niemowlę będzie mogło oglądać, ucząc się rozpoznawać twarze najbliższych. Starszaki mogą natomiast rozwijać swoją kreatywność poprzez samodzielne wykonanie zdjęć, które trafią następnie na powierzchnię dekoracyjnej poduszki lub na koszulkę personalizowanej pluszowej zabawki.

DYI – czyli zrób coś z niczego

Uczenie dziecka tak zwanego upcyklingu to ważny element edukacji ekologicznej i kolejna okazja do rozwijania kreatywnego myślenia. Razem z synem czy córką możesz bez trudu nadać przedmiotom nowe życie i zupełnie inne zastosowanie. Nie potrzebujecie do tego celu żadnych szczególnych urządzeń ani akcesoriów, wystarczy pomyśleć, jak wykorzystać ponownie to, co macie już w swoim domu. Ze skrawków materiałów lub przeznaczonych do wyrzucenia ubrań możecie uszyć lalkę, z butelek i kartonów po napojach z łatwością stworzycie praktyczne organizery na biurko, a z pudełek po przesyłkach przygotujecie ozdobny pojemnik na zabawki.

 

Czas spędzony w domu nie musi być czasem spędzonym na oglądaniu filmów i bajek. Czasami warto odejść od ekranu i pozwolić swojej wyobraźni swobodnie się rozwijać, jednocześnie zachęcając do tego samego dzieci. Możliwości kreatywnych zabaw są nieograniczone, a ich efekty naprawdę potrafią zaskakiwać!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (93 głosów, średnia: 4,33 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Matylda  11 czerwca 2020 12:24

    Jest wiele rzeczy jakie można robić z dzieciakami. Gotowanie, sprzątanie, granie w planszówki. To ostatnie zajęcie moim dzieciakom się najbardziej spodobało. Obecnie gramy w Rach Ciach, gdzie maluchy ćwiczą szybkość i pamięć. Muszą ułożyć kolorowe kuleczki na patyczkach według wcześniej okazanej im karty, na której znajduje się kolorowy obrazek np bałwanek zbudowany z czerwonej, zielonej i żółtej kulki z czarnym kapeluszem.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany