Co robić w domu podczas kwarantanny, by nie zmarnować czasu i nie dać się zwariować?

Dla wszystkich nas nastał trudny okres prewencyjnego pozostawania w domu i unikania bezpośrednich spotkań z ludźmi. Wiele osób z pewnością z góry przekreśli ten czas jako stracony, bo poświęcony na „przetrwanie” w formie letargu przed telewizorem lub stertą czasopism. Warto jednak spojrzeć na wszystko z innej perspektywy i znaleźć drogę do wykorzystania dodatkowych godzin na wartościowe aktywności. Jakie? Mamy dla Ciebie kilkadziesiąt pomysłów z różnych dziedzin życia!

Zastanawiasz się, co robić w domu podczas kwarantanny, by w dalszej perspektywie nie spisać tego czasu na straty? Szukasz pomysłów na coś więcej, niż kolejne seriale lub filmy na poprawę nastroju czy smaczne dania z kaszy i konserw? Podpowiadamy, czym się zająć, by produktywnie wykorzystać wolne chwile i zadbać o sfery życia, na które często brakuje Ci czasu w codziennym pędzie!

Co robić w domu podczas kwarantanny

źródło: www.unsplash.com

Co robić w domu podczas kwarantanny, by nie zmarnować czasu i nie dać się zwariować?

 

Co robić w domu podczas kwarantanny?

Sfera domu

Co robić w domu podczas kwarantanny

www.unsplash.com

Biorąc pod uwagę, że wiele najbliższych dni spędzimy w czterech ścianach, warto zadbać o to, by nasz dom stał się prawdziwym azylem. Bezpieczną i przytulną przystanią, wolną od kurzu czy nieprzyjemnego rozgardiaszu. Jednocześnie, świetnym pomysłem będzie uporządkowanie tych miejsc i zrobienie tych rzeczy, na które zwykle żal nam było czasu. Poniżej znajdziesz aż dwadzieścia pomysłów na to, jak dobrze spożytkować czas, odświeżając i udoskonalając swoje mieszkanie, by na nowo obudzić jego pokrytą patyną duszę!

 

Dziesięć kroków na pierwszy tydzień kwarantanny

 1. Przejrzyj swoje ubrania i zastanów się, których nie założyłaś w ciągu ostatnich dwóch lat. Te zapomniane rzeczy wystaw na sprzedaż albo zaproponuj znajomym, których mogłyby zainteresować. Zniszczone, potnij na szmatki do przecierania mieszkania. Ostatecznie wyrzuć. Z ulubionych skomponuj najładniejsze „gotowe” zestawy i zrób im zdjęcia. Gdy powrócimy na ulicę i do pracy, a Ty nie będziesz miała pomysłu, co na siebie włożyć, zajrzysz do tych fotografii i błyskawicznie odnajdziesz idealną stylizację!
 2. Zajrzyj do szafki z przyprawami i wyrzuć wszystkie zwietrzałe lub przeterminowane zioła. Zrobisz dodatkowe miejsce na ewentualne zapasy albo przestrzeń, w której łatwiej się odnajdziesz.
 3. Weź puste słoiki po przetworach czy kawie i przesyp do nich wszystkie sypkie produkty. Słoiczki opatrz własnoręcznie zrobionymi etykietami. W ten sposób ochronisz żywność przed molami spożywczymi i nieestetycznym rozsypywaniem się w szafkach, a dodatkowo ułatwisz sobie gotowanie. Takie słoiczki potrafią być naprawdę ładną ozdobą kuchni!
 4. Przejrzyj swoją „szufladę grzechu”, czyli tę szufladkę (albo pudełko), do której zwykle wkłada się drobiazgi, w rodzaju na wpół zużytej baterii, zapasowego guziczka do koszuli, szkiełek od zegarka czy monet w obcych walutach. Wybierz przedmioty, które nadają się już tylko do wyrzucenia i pozbądź się ich.
 5. Zajrzyj do kopert z wywołanymi zdjęciami. Może teraz znajdziesz wreszcie czas, by powklejać je do pustego albumu, który kiedyś kupiłaś? Pod zdjęciami dopisz daty i miejsca, w których zostały zrobione. Możesz zabawić się w scrapbooking i dodatkowo ozdobić strony albumu wycinkami z gazet, cekinami, kolorowymi brokatami czy naklejkami.
 6. Przejrzyj kosmetyki z łazienkowej szafki i wyrzuć to, co się przeterminowało.
 7. Uporządkuj domową apteczkę, wkładając przeterminowane leki do papierowej torby. Gdy epidemia ustanie, oddasz je w aptece do utylizacji.
 8. Przyjrzyj się domowym kwiatkom doniczkowym. Przesadź te, które przerosły już swoją doniczkę. Pozostałym przetrzyj zakurzone liście i wlej do ziemi mieszankę nawozu.
 9. Sprawdź zawartość swoich szafek i znajdź produkty, z których można wyczarować domowe detergenty. Spróbuj swoich sił w ich przygotowaniu. To łatwiejsze niż Ci się zdaje!
 10. Spróbuj wyczyścić stare plamy, na które zawsze szkoda Ci było czasu. Postaraj się usunąć plamę z tapicerki fotela, doszoruj poobiednie ślady na dywanie, wygumkuj porysowaną ścianę. 

 

Dziesięć kroków na drugi tydzień kwarantanny

 1. Skomponuj domowe woreczki zapachowe do szaf i szuflad z bielizną. 
 2. Zrób ręcznie kilka kartek urodzinowych, które wręczysz lub wyślesz przyjaciołom w ciągu kolejnych miesięcy. Gdy nadchodzi ich dzień zwykle nie starcza już czasu, by to zrobić.
 3. Posprzątaj pulpit swojego komputera. Usuń niepotrzebne pliki. Pozostałe umieść w uporządkowanych folderach.
 4. Odinstaluj nieużywane przez Ciebie aplikacje w telefonie. Wyczyść też skrzynkę mailową.
 5. Przejrzyj książki ze swojej biblioteczki. Czy masz na półkach tytuły, których nigdy nie zamierzasz zgłębić? Może uda Ci się sprzedać je przez internet albo wymienić na coś, co zainteresuje Cię dużo bardziej? Może ktoś z Twoich znajomych chętnie je przygarnie?
 6. Zajmij się rzeczami, o których zwykle zapominasz. Wypierz koce, kapy i poszewki ozdobnych poduszek. Wypierz firanki kuchenne, wyczyść zmywarkę i pralkę. Wyprasuj kuchenne ręczniki.
 7. Zbierz ogarki świec i przetop je na nowe świeczki, wykorzystując puste słoiczki i sznurek (w charakterze knota).
 8. Zrób porządek w papierach, wkładając rachunki do wydzielonych przegródek w segregatorze. Niepotrzebne papiery włóż do teczki z kartkami na notatki. Możesz zapisać ich drugą stronę, by być bardziej ekologiczną.
 9. Przygotuj domowe kosmetyki z fusów po kawie. Teraz na pewno uzbierasz ich wiele, bo przecież będziesz pić kawę w domu. Polecamy antycellulitowe kostki.
 10. Napraw zepsute rzeczy, których odnowienie odkładasz w nieskończoność. Zaszyj dziurkę w sukience lub ukochanych skarpetkach. Przyszyj plecakowi urwane ucho, zaceruj tunel w staniku, z którego wychodzi drut. Napraw zacinającą się szufladę w komodzie i oczyść srebrną biżuterię z ciemnego nalotu.

 

Co robić w domu podczas kwarantanny?

Sfera samorozwoju

www.unsplash.com

Może się wydawać, że kwarantanna bardzo zaszkodzi nam zawodowo. W większości przypadków to niestety prawda. Poważny problem mogą mieć przedsiębiorcy, osoby pracujące w gastronomii, stomatolodzy czy ludzie zatrudnieni w instytucjach kulturalnych, szczególnie Ci z umowami o dzieło i na zlecenie. Warto jednak spojrzeć na tę sytuację z perspektywy wolnego czasu, jaki został nam w związku z nią ofiarowany. Wykorzystaj go, by podnieść swoje kwalifikacje i kompetencje, a po powrocie do pracy lub po przyjęciu na nowe stanowisko, szef i współpracownicy na pewno docenią Twoje umiejętności. Co możesz zrobić?

 1. Zapisz się na darmowe specjalistyczne webinary, na przykład u motywatorów z youtube’a.
 2. Weź udział w internetowym szkoleniu z wybranej przez Ciebie dziedziny. Możesz uczyć się dosłownie wszystkiego od letteringu, zdjęć typu flat lay i robienia lasów w słoiku, przez organizację czasu aż po samodzielne wykonywanie idealnego makijażu czy efektownych fryzur.
 3. Naucz się (na przykład z pomocą tutoriali) obsługiwać darmowe programy komputerowe (choćby graficzny program canva).
 4. Poczytaj udostępnione przez Bibliotekę Narodową książki z dziedziny, w której pragniesz się rozwinąć. To mogą być poradniki, ale też książki filozoficzne.
 5. Dokształć się kulturalnie. Odwiedź wirtualnie muzea i  galerie sztuki, obejrzyj udostępnione za darmo wartościowe spektakle.
 6. Znajdź inspirujących internautów, których radami będziesz się motywować, gdy wszystko wróci już do normy.
 7. Zacznij samodzielnie uczyć się języka obcego. Wykorzystaj dostępne za darmo aplikacje, oglądaj w oryginale seriale na platformach, do których posiadasz dostęp.
 8. Zrób listę realnych do osiągnięcia celów na czas, kiedy będziemy mogli znów włączyć się do publicznego życia i już teraz zastanów się, jakie małe kroki przybliżą Cię do ich realizacji. 
 9. Zrób własną mood board, czyli tablicę inspiracji.
 10. Wypróbuj aplikacje do organizacji czasu, zakupów i innych spraw, którymi dotąd nie miałaś okazji się „pobawić”.

 

Co robić w domu podczas kwarantanny?

Sfera zdrowia

Co robić w domu podczas kwarantanny

www.unsplash.com

To oczywiste, że w obecnej sytuacji wszyscy staramy się dbać o zdrowie swoje i swoich bliskich. Dodatkowy wolny czas możesz jednak wykorzystać tak, by robić to jeszcze lepiej niż kiedykolwiek. Co warto wypróbować?

 1. Po pierwsze zacznij ćwiczyć, nawet jeżeli dotąd nie robiłaś tego regularnie. Wypróbuj aerobowe ćwiczenia na macie lub zwykłym dywaniku przed ekranem z wybranym trenerem internetowym. Rób przynajmniej trzy różne ćwiczenia po kilkanaście powtórzeń codziennie, a wesprzesz swoją odporność, wzmocnisz mięśnie i poprawisz sylwetkę.
 2. Po drugie pij regularnie ziołowe napary. Dzięki nim stracisz dodatkowe kilogramy, oczyścisz organizm z toksyn, poprawisz stan cery, paznokci i włosów. W zależności od tego, co masz w domu, ciesz się zbawiennym działaniem czystka, skrzypu polnego, pokrzywy, morwy białej czy gojnika.
 3. Przygotowuj zielone koktajle dla całej rodziny. Wykorzystaj produkty ze zrobionych przez siebie zapasów, takie jak suszone owoce, otręby, suszony szpinak, roślinne mleka, kakao, siemię lniane czy pyłek pszczeli.
 4. Medytuj albo zacznij ćwiczyć jogę.
 5. Praktykuj świadome oddychanie. Trzy najlepsze techniki oddechowe znajdziesz tutaj.
 6. Znajdź czas na relaks w stylu slow life. Przygotuj śniadanie do łóżka. Obejrzyj komedię (śmiech to zdrowie!) albo film przyrodniczy. Patrzenie na żyjące w harmonii ptaki czy zwierzęta morskie bardzo uspokaja.
 7. Poproś męża, by zrobił Ci masaż. Później zamieńcie się i Ty pomasuj jego. 
 8. Przygotuj domowe leki i suplementy diety według rodzinnych receptur. Wiele gotowych przepisów znajdziesz też na naszej stronie!
 9. Jeżeli masz taką możliwość, wychodź do ogrodu lub pojedź na spacer do lasu, z dala od skupisk ludzi. Oddychaj świeżym powietrzem i wystaw twarz na słońce.
 10. Baw się ze swoimi zwierzakami. Naukowcy udowodnili, że radość jaką nam to przynosi działa na nas leczniczo, a wibracje mruczących kotów mają wręcz zdolność do regeneracji uszkodzonych kości!

 

Co robić w domu podczas kwarantanny?

Sfera pielęgnacji

Co robić w domu podczas kwarantanny

www.unsplash.com

Czas kwarantanny to idealny moment, by wreszcie wdrożyć pielęgnacyjne rytuały, na które zwykle nie starcza Ci czasu. Polecamy:

 1. Peeling całego ciała wykonywany raz w tygodniu.
 2. Domowe maseczki na twarz, włosy i całe ciało.
 3. Dokładne mycie, nitkowanie i płukanie zębów zamiast byle jakiego szczotkowania w pośpiechu.
 4. Masaże ciała przy użyciu rękawic lub masażerów antycellulitowych.
 5. Olejowanie włosów i olejowanie twarzy.
 6. Nacieranie paznokci odżywkami i oliwkami.
 7. Zintensyfikowane dbanie o pękające pięty. Wypróbujcie różne domowe sposoby.
 8. Laminowanie włosów galaretką.
 9. Szczotkowanie ciała na sucho.
 10. Jogę twarzy

Co robić w domu podczas kwarantanny?

Sfera towarzyska

Co robić w domu podczas kwarantanny

www.unsplash.com

Paradoksalnie czas fizycznego odseparowania nas od znajomych może pomóc na nowo nawiązać lub wzmocnić więzi międzyludzkie. Skoro wszyscy zyskaliśmy dodatkowy czas, zadzwońmy do przyjaciół, znajomych i członków rodziny, z którymi dawno nie rozmawialiśmy. Łączmy się z najbliższymi na Skypie, Whatsappie, Messengerze czy Viberze. Piszmy maile, sms-y i miłe komentarze na portalach społecznościowych. Wspierajmy się, podsyłajmy nawzajem ciekawe ebooki, tytuły filmów i seriali wartych obejrzenia. Poświęćmy czas dzieciom czy mężowi, z którymi jesteśmy zamknięci w czterech ścianach, grając w planszówki, układając domki z kart i wykonując wspólne ręczne projekty. Przekazujmy sobie dobrą energię!

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (184 głosów, średnia: 4,52 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. ewalub  17 marca 2020 10:02

  Dostajemy od nauczycieli tyle zadań do zrobienia, że nie ma czasu na nudę, bo dziecku trzeba pomóc

  Odpowiedz
 2. Wusia  17 marca 2020 11:33

  Właśnie umyłam okna, następne w kolejce porządki w szafach i pytanie firan, a po południu codzienna lekcja języka włoskiego i książka do poduszki.

  Odpowiedz
 3. Skosa Sandra  17 marca 2020 14:18

  Świetne pomysły na spędzenie wartościowo czasu. Na pewno takie ciekawe zajęcia pomogą choć na chwilę nie myśleć o aktualnej sytuacji.
  Ja zajmę się domem, posortuje ubrania oraz troszkę więcej o siebie zadbam.

  Odpowiedz
 4. agasam9  17 marca 2020 18:16

  chętnie poddałabym się kwarantannie, ale w moim zakładzie pracy raczej nie mam co na to liczyć

  Odpowiedz
 5. Gracz  18 marca 2020 14:36

  Bardzo fajny i konkretny plan. Podoba mi się :0

  Odpowiedz
 6. Anna  20 marca 2020 14:11

  Genialne pomysły dla tych, którzy faktycznie siedzą w domu i mają czas na nadrobienie pewnych zaległości 🙂

  Odpowiedz
 7. Hidari11  27 kwietnia 2021 18:48

  Mnóstwo pomysłów, na pewno każdy wybierze coś dla siebie. Kwarantanna to okazja, by poznać siebie od innej strony, nauczyć się czegoś nowego, czymś nowym zainteresować.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany