Co robić, by mieć zdrowe rzęsy?
Rzęsy są naturalną barierą chroniącą oko przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Dzięki odruchowym mrugnięciom są w stanie w ułamku sekundy zareagować i ochronić gałkę oczną. Dbanie o zdrowie rzęs bezpośrednio przekłada się na zdrowie oka. Oto nasze rady, na co zwracać uwagę, by mieć zdrowe rzęsy bez konieczności wydawania pieniędzy na drogie odżywki do rzęs. Wprawdzie większość z nas wie o zbawiennym skutku aplikacji olejku rycynowego na rzęsy, ale czy znacie inne metody?
Zdrowe rzęsy: 5 składników poprawiających ich wygląd
1. Hialuronian sodu – właściwości nawilżające
2. Alantoina (z korzenia żywokostu) – właściwości regenerujące i wzmacniające
3. Biotyna i kompozycja aminokwasów – zwiększa odporność na czynniki zewnętrzne
4. Pantenol – uzupełnienie struktury rzęs i zwiększenie ich elastyczności
5. Wyciąg z pestek dyni (cynk, żelazo, kompleks wit. B, kwasy tłuszczowe) – poprawa objętości rzęs.
Przyczyny niezdrowych rzęs
Najczęstszą przyczyną łamliwości i przerzedzania się rzęs, na którą uwagę zwracają eksperci, jest reakcja alergiczna na różnego rodzaju kosmetyki do makijażu albo na soczewki kontaktowe. Na pogorszenie się stanu zdrowia rzęs ma także wpływ np. stosowanie niektórych leków czy niedoczynność tarczycy. Nie bez znaczenia jest także narażenie rzęs na toksyny środowiskowe, uboga dieta, czasem także zabiegi chirurgii oka. W skrajnych przypadkach mogą one prowadzić nie tylko do przerzedzania się, ale nawet do utraty rzęs. Z wiekiem rzęsy i brwi ulegają osłabieniu. Jak podkreśla Marta Boryka, kosmetolog firmy Baylla. – Rzęsy stają się kruche i łamliwe, co w konsekwencji może doprowadzić do ich trwałego przerzedzenia. Z przyczyn wewnętrznych należy wspomnieć złą dietę, ubogą w witaminy i minerały, narażenie na działanie wolnych rodników (palenie papierosów, szkodliwe warunki pracy, zanieczyszczenie środowiska).
Także nieumiejętne korzystanie z takich akcesoriów jak zalotka może spowodować zniszczenie rzęs.
Zdrowe rzęsy – zdrowa kosmetyka
Najprostszym krokiem w zachowaniu zdrowych rzęs jest przede wszystkim wyjątkowa dbałości o czystość powiek. To one pozwalają rzęsom swobodnie rosnąć w ich trzymiesięcznym cyklu życia. Warto także zwrócić uwagę na tusze do rzęs. Te, które dają się łatwiej usunąć są łagodniejsze dla rzęs. Eksperci podkreślają także negatywny wpływ spania bez wcześniejszego demakijażu. Rzęsy narażone są wtedy na większą łamliwość i uszkodzenia. Istotną rolę w pielęgnacji odgrywają odpowiednie kosmetyki. – Rzęsy są cienkie i kruche, dlatego wymagają szczególnego odżywienia i regeneracji. Najlepsze do tego są produkty zawierające aminokwasy, witaminy, oligoelementy oraz wyciągi roślinne. Przy mocnym osłabieniu czy zauważalnym przerzedzeniu rzęs, najskuteczniejsze są preparaty aplikowane tuż przy linii rzęs, tak aby docierały do mieszka włosowego – komentuje Marta Boryka, kosmetolog firmy Baylla.
Rzęsy w dobrej formie
Na nasze rzęsy szczególnie zły wpływ ma pora roku, którą jest zima. – Chłód, wiatr, częste wahania temperatur – wychodzenie z ciepłych pomieszczeń na mróz i na odwrót – maja niekorzystny wpływ zarówno na skórę, jak i paznokcie oraz włosy, w tym także brwi i rzęsy – dodaje Marta Boryka. Po wyjątkowo długiej zimie rzęsy wymagają nawilżenia. Substancją wspomagającą może być hialuronian sodu, używany w popularnych odżywkach do rzęs jak np. neuLash. Często zawierają one także kompleksy aminokwasów, alantoninę i biotynę dzięki której rzęsy są bardziej odporne na wpływ czynników zewnętrznych.