Co powoduje zmarszczki? Poznaj 10 grzechów przeciwko urodzie

Zmarszczki są częścią procesu starzenia się – i naszego życia. Chociaż oczekujemy zmarszczek wraz z upływem wieku i staramy się z nimi pogodzić, to musimy zdawać sobie sprawę z tego, że cześć z ich  same sobie fundujemy.

A zatem co powoduje zmarszczki? Poza naturalnymi powodami, jak na przykład utrata kolagenu, to także niektóre nasze nawyki i przyzwyczajenia odbijają się negatywnie na naszej twarzy. Ponieważ nie zawsze makijaż odmładzający jest w stanie zamaskować nasz wiek – warto poznać nawyki, które dodają nam lat. Oto 10 grzechów urodowych, które powodują zmarszczki i mają negatywny wpływ na naszą skórę.

Modelka do pielęgnacji skóry w podeszłym wieku

fot. Freepik

 

1. Co powoduje zmarszczki? Palenie papierosów – wróg numer 1

Palenie to najczęstsza przyczyna zmarszczek. Istnieje nawet pojęcie „zmarszczek palacza” –  promieniście tworzące się linie nad górą i dolną wargą, które powstają na skutek zaciągania sie dymem z papierosa.  Porzuć wie ten cuchnący nawyk jak najszybciej!

2. Spanie w makijażu – wróg numer 1 – ex aequo z paleniem papierosów

Kiedy śpisz w makijażu, to tak jakbyś prosiła się o zmarszczki! Makijaż i zanieczyszczenia środowiska, który gromadzą się w ciągu dnia, przenikają do porów, niszczą kolagen i elastynę. To może przyspieszyć proces starzenia się i w efekcie pozostawić widoczne linie i zmarszczki. Zmycie makijażu jest obowiązkowe – nieważne o której kładziesz się spać! Nawilżaj także skórę każdego wieczoru przed pójściem spać – po demakijażu!

3. Co powoduje zmarszczki? Alkohol – nie nadużywaj!

Alkohol wysusza i odwadnia skórę. To oznacza, że wydaje się ona mnie sprężysta i świeża o poranku po wieczorze, kiedy piłyśmy. Wraz z biegiem czasie skórą straci elastyczność i wykształci zmarszczki właśnie ze względu na brak odpowiedniego poziomu nawilżenia. Dodatkowo alkohol może mieć bardzo negatywny wpływa na ilość witaminy A w organizmie, która jest ważnym przeciwutleniaczem dla Twojej skóry i ciała i jest niezbędna do regeneracji nowych komórek. Ma ona również niezwykłe znaczenie w produkcji kolagenu, a kiedy jego ilość się obniża, Twoja skóra traci elastyczność, a skóra nie jest napięta i wygląda starzej.

4. Co powoduje zmarszczki? Słodycze  – co za dużo to niezdrowo

Jedzenie zbyt dużej ilości cukru i produktów o wysokim indeksie glikemicznym może mieć wpływ nie tylko na Twoją wagę, ale także na wygląd skóry. Poprzez szkodliwy proces glikacji cząsteczki cukru dołączają do białek w Twojej skórze (w tym kolagenu), powodując, że stają się one sztywne i zniekształcone. Rezultatem takich procesów jest utrata elastyczności na twarzy, zanik konturu, a także obrzęki i drobne linie. Cukier i inne proste węglowodany wywołują stan zapalny w całym ciele, powodując ogromne skoki insuliny. W trakcie zapalenia wytwarzają się enzymy rozkładające kolagen i elastynę, co finalnie prowadzi to obwisłej i pomarszczonej skóry. Zrezygnuj z cukrów i prostych węglowodanów – Twoja skóra Ci podziękuje!

5. Co ma wpływ na zmarszczki? Żucie gumy – nie jest takie niewinne

Żucie gumy i robienie „balonów” powoduje powstawanie zmarszczek w dolnej części twarzy. Używasz gumy, aby mieć świeży oddech? Przeżuć się na pastylki!

6. Zmarszczki powoduje także spanie na brzuchu lub na nieodpowiedniej poduszce

Jeśli śpisz na brzuchu, to  pozycja ta sprzyja opuchnięciom i powstawaniu drobnych zmarszczek wokół oczu, ust i na czole. Jeśli sypiasz na boku, to twoja skóra także będzie nadwyrężona i mogą pojawić się zmarszczki od samej poduszki. wybierz więc poszewkę satynową, która przyjemnie ślizga się po twarzy i powoduje mniej odcisków na skórze. Najlepszą pozycja do spania, biorąc pod uwagę powstawanie zmarszczek, jest spanie na plecach.

 

7. To oczywiste! Rozciąganie skóry w celu nałożenia makijażu

Makijaż nakładaj, tak jak będą Cię widzieć inni ludzie, to znaczy (mamy nadzieję) – bez szeroko otwartych ust i bez mocnego unoszenia brwi w celu nałożenia tuszu. Chodzi o poruszanie całej twarzy, a nie naciągnie jej – takie praktyki z biegiem czasu zafundują nam nowe, niechciane zmarszczki. Rozciąganie skóry przy malowaniu kredką kreski na dolnej czy górnej powiece także jest niedozwolone.

8. Wyciskanie pryszczy i zaskórników – więcej szkody niż pożytku dla skóry

Pozwól pryszczom wyjść bez Twojej pomocy, ewentualnie użyj naturalnych produktów, które pomogą je wyeliminować. Jest to znacznie lepsze rozwiązanie, niż nieprofesjonalne mechaniczne oczyszczanie twarzy. Za każdym razem, kiedy wyciskasz i naciągasz skórę pojawiają się uszkodzenia, podrażnienie, blizny i niestety nawet zmarszczki.

9. Niestosowanie kremów z filtrem

Nieskończenie wiele razu słyszałaś, żeby pamiętać o kremie z odpowiednim filtrem, ale ile razy jego stosowanie wydało nam się zbędne? Szczególnie jeśli pojawia się okazja do spędzenia czasu na słońcu. Niestety nawet kilka minut na słońcu może doprowadzić do rozpadu kolagenu, a to ja już wiemy jest jedną z przyczyn powstawania zmarszczek! Pamiętajmy o filtrach codziennie, niezależnie od pogody.

10. Picie małej ilości wody także ma wpływ na zmarszczki!

Aby odpowiednio nawilżyć i nawodnić cerę musimy ja nawodnić także od wewnątrz. Należy pić minimum 2 litry wody dziennie. To podstawa młodego wyglądu.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (202 głosów, średnia: 4,57 z 5)
zapisuję głos...