Co powoduje otyłość oprócz jedzenia i braku ruchu? Odpowiedź Cię zszokuje!

Zastanawiając się nad tym, co powoduje otyłość, zwykle dopatrujemy się odpowiedzi w najbardziej oczywistych przyczynach, wymieniając nadmiar spożywanych cukrów czy brak regularnej aktywności fizycznej. Naukowcy z Duke University w Stanach Zjednoczonych właśnie udowodnili, że nie zawsze mamy rację. Jak się okazuje, dążąc do utraty wagi, lepiej jest czasem darować sobie wyjście na siłownię na rzecz sprzątania. Wrogiem numer jeden na drodze do lepszej sylwetki dla wielu z nas może być bowiem… kurz!

co powoduje otyłość

źródło: www.pixabay.com

Co powoduje otyłość oprócz jedzenia i braku ruchu? Odpowiedź Cię zszokuje!

Zobacz także: Najskuteczniejsza dieta – istnieje?

 

Wielu ludzi powtarza jak mantrę słowa: „ćwiczę, jestem na diecie, a i tak nie mogę schudnąć”. Właśnie poznaliśmy jeden z faktów, przynoszących adekwatną odpowiedź na tę skargę. Naukowiec dr Heather Stapleton z Duke University zauważył mianowicie, że wystarczą zaledwie 3 mikrogramy wchłoniętego przez organizm kurzu, by zaburzyć jego właściwą gospodarkę hormonalną. Jak się okazało, domowy kurz zawiera bowiem niebezpieczne chemiczne cząsteczki znane jako EDCs, które są emitowane przez meble (np. kanapy i fotele), ale także dywany, ponieważ producenci zabezpieczają nimi sprzęty domowe przed łatwopalnością. W konsekwencji mikrodrobiny tej substancji kumulują się w osiadającym na meblach i podłodze kurzu.

Cząsteczki EDCs pobudzają wydzielanie hormonów, które sprzyjają odkładaniu się tłuszczu w ciele! Niestety mogą również sprzyjać rozwijaniu się raka płuc.

źródło: www.pixabay.com

Szczególnie szokujący w całym odkryciu jest fakt, że szkodliwą substancję znajdziemy (poza samym kurzem) również w plastikowych pojemnikach na żywność, środkach czystości, a nawet… butelkach do karmienia niemowląt! Należy zatem zadbać o to, by utrzymywać czystość w domu i regularnie ścierać kurz, a tym samym, jak najbardziej ograniczyć ilość wdychanego wraz z powietrzem EDCs! Dobrze jest także zaopatrzyć się w elektryczny oczyszczacz powietrza w zamkniętych pomieszczeniach, a ścierając kurze zakładać rękawiczki (nie zaszkodzi także prosta mała maseczka).

 

Uwaga: dzieci są narażone na działanie EDCs w większym stopniu niż dorośli, dlatego skupmy się przede wszystkim na dokładnym sprzątaniu ich pokojów i nie pozwalajmy im bawić się na zakurzonej podłodze!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (182 głosów, średnia: 4,20 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. gosia141088  4 sierpnia 2017 08:39

  oczywiście należy dbać o czystość i porządek a wiele sztuczek koncernów przemysłowych jest nam nieznanych, jednak bardziej od sylwetki liczy się zdrowie

  Odpowiedz
 2. Aromer0209  4 sierpnia 2017 15:45

  Dobra wymówka dla niektórych „ja nie jem dużo i się ruszam, to od kurzu”

  Odpowiedz
 3. martucha180  4 sierpnia 2017 21:42

  Chyba chodzi o reklamę sprzętu…

  Odpowiedz
  • Tara  5 sierpnia 2017 09:25

   Dokładnie 😉

   Odpowiedz
  • malgosia  8 sierpnia 2017 07:59

   mam podobne zdanie 🙂

   Odpowiedz
 4. Tara  5 sierpnia 2017 09:25

  Taa…”uwielbiam” odkrycia amerykańskich naukowców… Hahaha 😀

  Odpowiedz
 5. Agata  6 sierpnia 2017 20:04

  Serio?? xd

  Odpowiedz
 6. e_motylek85  7 sierpnia 2017 11:08

  Serio?! Ja osobiście nie mam nadwagi, bo całe życie pilnuję co jem i staram się ruszać…czasem lepiej mi to idzie, a czasem gorzej np. zimą 🙂 ale ruch i zdrowa dieta, to jest podstawa…w zdrowym ciele zdrowy duch. Pracuje za biurkiem więc muszę dbać o linię i sylwetkę, gdyż szybko mogę narazić się na bóle kręgosłupa.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany