Co pogarsza wzrok? Sprawdź, czy masz te nawyki

Codzienne, małe przyzwyczajenia  i  rutynowe nawyki mają wpływ na jakość naszego życia – z czego często nie zdajemy sobie sprawy. Dzisiaj sprawdzamy, co pogarsza wzrok. Pomocy w opisaniu szkodliwych nawyków udzielił nam Paweł Szczerbiński, optyk i optometrysta, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. Na zakończenie nasz ekspert radzi, jak dbać o swój wzrok na co dzień, by służył nam w najlepszej kondycji przez wiele lat.

Co pogarsza wzrok

Co pogarsza wzrok? 6 nawyków, które szkodzą naszym oczom

 1. Małe ekrany telefonów komórkowych – codziennie z nich korzystamy, a ich nadmierny wpływ może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Wzrok człowieka ewolucyjnie dostosował się do patrzenia w dal, a w dzisiejszych czasach niemal non stop wpatrujemy się w małe i jasne ekrany z bardzo bliskiej odległości. Męczy to nasz wzrok oraz zwiększa ryzyko pojawienia się powikłań w przyszłości. Warto minimalizować sytuacje, w których sięgamy po „jaskrawą” elektronikę do niezbędnego minimum.
 2. Większe ekrany komputerów – podobnie jest w przypadku ekranów naszych laptopów czy komputerów stacjonarnych. Nie dość, iż często zbliżamy się do nich na niebezpieczne – bo zbyt bliskie – odległości, to zastygamy w przyjętych pozach na długi czas, nie dbając także o odpowiednie nachylenie monitora. Jeśli naszym codziennym narzędziem pracy jest komputer i spędzamy przy nim kilka godzin dziennie – zadbajmy o poprawną i bezpieczną pozycję pracy.
 3. Palenie papierosów – działa szkodliwie nie tylko na nasze płuca i kondycję, ale także na wzrok. Palacze znacznie częściej narzekają na rozmycia obrazu, niemożność skupienia wzroku na obserwowanym obrazie, a badania wykazują, iż palenie może powodować zwyrodnienie plamki żółtej oka. Jeśli zależy nam na dobrym widzeniu przez większość życia – powinniśmy pomyśleć o rzuceniu palenia.
 4. Przecieranie oczu – to aspekt, który może wydawać się błachy, jednak jest kluczowy. Często w okresie zmęczenia i nadwyrężania wzroku przecieramy swoje oczy. Taki nawyk stwarza wysokie ryzyko infekcji gałek ocznych. Wokół nas zawsze znajduje się duża ilość drobnoustrojów, które w ten sposób z łatwością mogą zainfekować gałkę oczną.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (88 głosów, średnia: 4,80 z 5)
zapisuję głos...
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to odwiedzaj nas regularnie i czytaj codzienne newsy. Za każe odwiedziny dostajesz punkty, za które możesz otrzymać różne nagrody – bez żadnych opłat. Jeśli chcesz się zarejestrować kliknij.

Chcesz wiedzieć więcej o naszym programie? Kliknij: Zasady w pigułce
Komentarze
 1. Hidari11  6 kwietnia 2017 13:28

  Docenia się dobry wzrok, jak się go straci. Ja jako dziecko miałam wzrok sokoli, a teraz około -2 (krótkowzroczność). Wiele bym dała, żeby mieć z powrotem dobry wzrok.

  Odpowiedz
 2. Aromer0209  6 kwietnia 2017 14:16

  wygląda na to że popełniam te wszystkie błędy 🙁

  Odpowiedz
 3. martucha180  6 kwietnia 2017 21:31

  Wiek też! Koło 40. zaczyna się…

  Odpowiedz
 4. janka1312  6 kwietnia 2017 22:36

  ale jak żyć bez laptopa, tableta, komórki

  Odpowiedz
 5. Kika07645  7 kwietnia 2017 06:19

  Super artykuł. Niestety w dzisiejszych czasach korzystanie z telefonu jest bardziej popularne niż z komputera bo telefon jest bardziej dostępny i wygodniejszy, dlatego patrzymy w mały ekran o wzrok sie psuje.

  Odpowiedz
 6. Aneta  10 kwietnia 2017 13:58

  Nie palę, ale wiele z tych nawyków mam… Muszę zadbać o swój wzrok, bo choć mam niewielką wadę to mam okulary, których nie noszę, a powinnam 😛

  Odpowiedz
 7. Magda Ryba  27 maja 2017 12:06

  Niestety przez kilka lat popełniałam te błędy i trochę pogłębiła mi się moja krótkowzroczność. Aż w końcu pod koniec dnia pracy zaczęłam widzieć nieostro. Wtedy zaczęłam stosować te ćwiczenia, ósemki itp., ale to nie wystarczało, więc zdecydowałam się na wizytę u lekarza, który dał mi lutezan – tabletki z luteiną i skierowanie do okulisty. Warto przeczytać ten artykuł zanim sobie popsujecie całkiem wzrok. Oczy mamy tylko jedne.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.