Co pić rano dla zdrowia – woda z cytryną, woda z sodą i inne propozycje zdrowych napojów

Spis treści:

Jak rozpoczynacie swój dzień? Kawa na głodny żołądek? Obfite kanapkowe śniadanie z herbatą? Zdrowotna owsianka na wodzie? Jeśli jakaś odpowiedź jest twierdząca, to musimy Was zmartwić. Wymienione wcześniej jedzenie czy napoje nie są najlepsze dla naszego organizmu. Jak zatem rozpoczynać dzień? Pijąc na czczo wodę w różnymi dodatkami: woda z cytryną czy woda z sodą i inne propozycje rozpoczęcia dnia w zdrowy sposób znajdziecie poniżej.

Co pić rano dla zdrowia

 

Co pić rano dla zdrowia – woda z cytryną, woda z sodą i inne napoje

1. Japońska kuracja wodą – rozpocznij swój dzień jak mieszkaniec kraju kwitnącej wiśni

Metoda picia wody na pusty żołądek, zaraz po przebudzeniu pochodzi z Japonii. Naukowcy po przebadaniu tego sposobu bardzo pozytywnie wypowiadają się o tym zwyczaju Japończyków. Lista chorób, którą ma leczyć taka kuracja jest długa i nie nam sądzić, czy leczenie chorób wodą jest faktycznie skuteczne. Niemniej my się ograniczymy do kilku pewnych efektów, którymi jest przede wszystkim oczyszczenie organizmu z toksyn, odkwaszenie organizmu, pomoc w trawieniu  a także dodatkowy zastrzyk energii.   

Potraktujmy jako ciekawostkę opinię Japończyków, którzy twierdzą, że taka kuracja między innymi:

– obniża wysokie ciśnienia krwi i cukrzycy (kuracja 30-dniowa)
– pomaga w problemach żołądkowych i zaparciach (kuracja 10-dniowa)

 Na czym polega japońska kuracja wodą?

Uprzedzamy, nie jest ona łatwa do zaadoptowania do codziennej diety. Polega na:

  1. Wypiciu od razu po przebudzeniu (przed umyciem zębów!) 4 szklanek x 160 ml wody o pokojowej temperaturze (niektórzy nawet proponują dobrze ciepłą)
  2. Umyciu zębów i powstrzymaniu się od picia i jedzenia przez następne 45 minut. Po tym czasie można już normalnie spożywać posiłki

Jeśli chcecie zastosować w pełni tę kurację, to jej warunkiem jest także przestrzeganie zasady, że  po upływie 15 minut po posiłku nie wolno nic jeść ani pić przez okres 2 godzin.

Osobom, którym wydaje się, że trudno będzie wypić 4 szklanki wody od razu, radzimy zacząć oczywiście od ilości wody, jaką są w stanie wypić jednorazowo i z czasem zwiększać tę ilość.

woda z cytryną

2. Woda z cytryną

Na czczo – zaraz po obudzeniu można wypijać szklankę ciepłej wody ze świeżo wyciśniętym sokiem z połówki cytryny. Ważne jest, aby ten sok był faktycznie wyciśnięty tuż przed wypiciem i aby pochodził bezpośrednio z cytryny (nie kartonika, koncentratu etc.). Szklankę ciepłej wody z cytryną pijemy 15-20 min. przed śniadaniem

Korzyści z picia wody  z cytryną:

  1. Oczyszczenie organizmu z toksyn
  2. Odkwaszenie organizmu
  3. Źródło potasu
  4. Wspomaganie trawienia (zapobieganie zaparciom)
  5. Wspomaganie procesu odchudzania
  6. Wspomaganie układu odpornościowego
  7. Działanie upiększające – pomaga w utrzymaniu ładnej cery

 

Odstana woda z miodem i cytryną

3. Odstana woda z miodem i cytryną

Wariacją wcześniejszego przepisu jest odstana przez noc woda z miodem, do której dodajemy tuż przed wypiciem sok z cytryny. Pomimo, że codzienne picie łyżeczki miodu może się wydawać zbyt kaloryczne to jednak dzięki zawartym w miodzie enzymom, woda taka staje się doskonałym naturalnym antybiotykiem.

Warto tutaj podkreślić, że miód rozpuszczony w wodzie wykazuje o wiele silniej działanie bakteriobójcze niż zjedzony bezpośrednio ze słoika. Dlaczego? Miód zawiera m.in. enzym  o nazwie oksydaza glukozowa. Powoduje on powstawanie z glukozy nadtlenku wodoru, zwanego potocznie wodą utlenioną. Właśnie  nadtlenek wodoru odznacza się silnym działaniem antybiotycznym niszcząc chorobotwórcze bakterie, grzyby, wirusy. W naturalnym miodzie ta reakcja zachodzi bardzo wolno, ale gdy dodamy miód do wody o temperaturze pokojowej powstawanie nadtlenku wodoru zachodzi z dużą szybkością: aktywność antybiotyczna rozcieńczonego miodu jest od 6 do 220 razy wyższa w porównaniu z miodem nierozcieńczonym (wg. http://miodynapekowskie.cba.pl/)

Jak przygotować napój?

Jedną łyżeczkę miodu zalej na noc zimną wodą do połowy szklanki. Rano wyciśnij sok z połowy cytryny, zmieszaj razem z wodą z miodem i wypij na czczo. Po pół godzinie można zjeść śniadanie.

4. Woda z sodą oczyszczoną

UWAGA! Nie pijemy dłużej niż przez 3 tygodnie. Jeśli przyjmowane są leki, to należy skonsultować się z lekarzem. Ta terapia nie jest wskazana dla osób cierpiących na nadciśnienie lub mających obrzęki i ciężarnych.

Soda oczyszczona już od dłuższego czasu jest określana jako doskonały środek na odkwaszenie organizmu, detox a nawet jako środek wspomagający walkę z rakiem. Jest to propozycja dla tych osób, które czują, ze muszą odkwasić organizm i powinna być traktowana jako propozycja krótkotrwałej terapii a nie codzienny nawyk. W necie znajduje się wiele przepisów na wodę z sodą , ale typowy przepis  to 1 łyżeczka sody na filiżankę ciepłej wody.

Do wody można dodać także cytrynę lub/i syrop klonowy.

Ten  napój tylko sygnalizujemy, bowiem skutkami ubocznymi picia sody mogą być skurcze żołądka, duże pragnienie. Jeśli chcemy zdecydować się na ten rodzaj kuracji, zalecamy samodzielne zgłębienie tematu.

My radzimy także zwrócić uwagę na to, jaką sodę stosujemy – najlepsza jest organiczna, do kupienia w sklepach ze zdrową żywnością.

 

 

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (244 głosów, średnia: 4,73 z 5)
zapisuję głos...