Co pić na zatrzymanie wody w organizmie? 3 sprawdzone przepisy na koktajle detoksykujące

Spuchnięte kostki u stóp, ciężkie powieki, nadgarstki nabrzmiałe jak u tłuściutkiego niemowlaka i problem ze zdjęciem pierścionka – znasz to? W upalne dni każda z nas może niekiedy zmagać się z przykrymi objawami zatrzymywania się wody w organizmie.  Niestety to zjawisko często jest symptomem występowania różnych poważniejszych chorób, w sprawie których powinno się skonsultować z lekarzem, by przeprowadzić niezbędne badania. Jeśli jednak cierpisz na przewlekłe schorzenia, jakim towarzyszy wodny obrzęk albo stykasz się z tym przykrym objawem w związku ze stylem życia, na przykład z pracą (siedzącą lub stojącą), sprawdź, co pić na zatrzymanie wody w organizmie i spróbuj sobie pomóc, przygotowując sprawdzone domowe koktajle!

Co pić na zatrzymanie wody w organizmie

źródło: www.unsplash.com, Rirri

Co pić na zatrzymanie wody w organizmie? 3 sprawdzone przepisy na koktajle detoksykujące

Wiele osób ma problem ze zrozumieniem zależności, mówiącej, że przy zatrzymywaniu się wody w ciele, należy pić jej jeszcze więcej. Mechanizm działania tej metody jest jednak banalnie prosty. Mianowicie, gdy nie dostarczamy sobie optymalnych ilości płynów, organizm zatrzymuje te, które już zmagazynował, bo odwodnienie miałoby dla niego tragiczne skutki. Należy zatem dostarczać mu wodę regularnie, przyzwyczajając go do tego, że zawsze otrzyma jej dawkę i może swobodnie odprowadzać tę „zużytą”, wraz z toksynami czy złogami. Wypijając 2-2,5 litra wody dziennie i regularnie zażywając ruchu, uchronimy się przed opuchliznami i obrzękami. Oczywiście pod warunkiem, że nie będziemy cierpieć na żadną z chorób, wywołujących ten symptom i zachowamy dietę z ograniczoną ilością soli, za to z odpowiednią zawartością potasu. Oczywiście restrykcyjna dieta także jest pod tym kątem niekorzystna. Może bowiem doprowadzić do przesączania się wody przez ściany naczyń limfatycznych, co w konsekwencji wywoła obrzęki w tkance podskórnej. Lepiej więc zachować po prostu zdrowy środek, a w trudne dni (na przykład blisko miesiączki, gdy częściej zauważamy u siebie opuchliznę), sięgać po wspomagające napoje. Poniżej znajdziecie 3 sprawdzone pomysły na to, co pić na zatrzymanie wody w organizmie!

 

1. Orzeźwiający koktajl z arbuza

Arbuz to doskonały diuretyk, uznawany za jeden z najbardziej moczopędnych owoców. Aż 75% jego miąższu to woda, co znacząco pomaga zwiększyć ilość moczu i odprowadzić zatrzymujące się w organizmie płyny. W duecie z cytryną i z odpowiednią dozą czystej wody stworzy doskonały orzeźwiający napój, idealny na upały i niskokaloryczny. A oto jak go zrobisz:

Składniki (dla 4 osób):

  • ok. 400 gram arbuza,
  • 900 ml wody,
  • kilka łyżeczek soku z cytryny,
  • łyżka miodu – opcjonalnie.

Przygotowanie:

Pokrój kawałki arbuza, usuwając skórkę i pozbywając się pestek. Tak przygotowane wrzuć do misy blendera, wyciśnij do środka trochę soku z cytryny i dodaj łyżkę miodu (ten punkt możesz pominąć), a na końcu wlej wodę. Miksuj wszystko przez minutę. Gotowe przelej do wysokich szklanek i ozdób gałązką tymianku albo plasterkiem cytryny. Smacznego!

 

2. Zielone smoothie z ogórka i selera naciowego

Seler naciowy to warzywo uwielbiane przez modelki i sportowców. Nic dziwnego, poza bogactwem mikroelementów, takich jak żelazo, wapń, potas, magnez czy fosfor, wykazuje działanie moczopędne, dzięki któremu łatwiej pozbywamy się z organizmu toksyn i zalegającej wody. Sprzyja to posiadaniu płaskiego brzucha i gibkiej figury. Podobnym działaniem może poszczycić się zielony ogórek, który dodatkowo dostarcza nam duże ilości krzemu, świetnie wpływającego na cerę, włosy i paznokcie. Do szczęścia brakuje już tylko szpinaku i odrobiny imbiru oraz wyciskarki, w której najłatwiej przygotujemy ten napój. A zatem do dzieła!

Składniki (dla 2-3 osób):

  • 3 łodygi selera,
  • 3 niewielkie ogórki (polskie, gruntowe),
  • 2 soczyste jabłka,
  • połowa cytryny obranej ze skórki,
  • garść świeżego szpinaku,
  • centymetr imbiru obranego ze skórki.

 

Przygotowanie:

Umyj wszystkie warzywa i pokrój je na małe kawałeczki, by nie zapychały wyciskarki. Szczególnie drobno pokrój seler (idealne będą dwucentymetrowe paseczki). Wszystkie składniki wrzucaj po kolei do wyciskarki. Gotowy koktajl zamieszaj, rozlej do dużych szklanek i serwuj od razu po przygotowaniu. Na zdrowie!

3. Napój z zielonej herbaty i ananasa

Ananas zawiera bromelainę, tj. enzym, który działa przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo i moczopędnie, dzięki czemu pomaga odprowadzać z organizmu szkodliwe substancje. Do tego składa się głównie z wody i błonnika, a przy tym ma bardzo mało kalorii, co czyni z niego owoc idealny dla tych z nas, które chciałyby pozbyć się zalegających w ciele płynów. Dodatkowo przy okazji jego spożycia, dostarczamy sobie mnóstwa odżywczych składników z kwasem foliowym, potasem, żelazem, wapniem i magnezem na czele. W towarzystwie zielonej herbaty, wskazywanej od wieków jako produkt oczyszczający organizm i przyspieszający przemianę materii tworzy duet, z którego mocy naprawdę warto skorzystać! Przygotowanie takiego smoothie zajmie tylko chwilę.

Składniki (na 1 porcję):

  • 3 plastry świeżego ananasa,
  • 6 sporych truskawek,
  • łyżka siemienia lnianego,
  • szklanka zaparzonej i wystudzonej zielonej herbaty.

 

Przygotowanie:

Wrzuć wszystkie składniki do misy blendera i miksuj przez około minutę. W upalne dni warto wrzucić do szklanki kilka kostek wody, zanim wlejemy do niej smoothie. Smacznego!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (145 głosów, średnia: 4,66 z 5)
zapisuję głos...