Co oznaczają zmiany na paznokciach?
Zmiany chorobowe dziejące się wewnątrz naszego organizmu mogą pojawiać się również na naszej skórze, języku, czy paznokciach. Dzisiaj postanowiliśmy przyjrzeć się co oznaczają zmiany na paznokciach.
Paznokcie stanowią wytwór naszego naskórka, zbudowane są przede wszystkim z kreatyny. Paznokcie maja funkcje obronne i ochronne dla naszych dłoni. Niewątpliwie obecnie,, szczególnie u kobiet pełnią funkcję ozdoby naszych dłoni. Co jednak, gdy zmieniają kolor, pojawiają się na nich dziwne bruzdy? Co to oznacza, dla naszego organizmu?
Po pierwsze, jeśli zauważysz zmiany w wyglądzie paznokci powinnaś udać się do dermatologa. Zmiany skórne, infekcje, grzybica, są rzeczami z którymi z pewnością poradzi sobie dobry specjalista. Dodajmy, że grzybica jest przyczyną połowy zmian na paznokciach.
Co oznaczają zmiany na paznokciach? – Zmiany koloru płytki:
Białe – na całej płytce, lub na obszarze. Powodem jest bielactwo. W przypadku małych plamek – powstały w wyniku urazu mechanicznego. Zaś jeśli bielactwo obejmuje całą płytkę może być to objaw niedoboru wapnia lub białka. Może być również jednym z objawów łuszczycy, ale również niewydolności serca, lub zmian nowotworowych.
Żółte – jeśli nie jest wynikiem używania ciemnych, kryjących lakierów do paznokci, ani palenia papierosów, może być wynikiem nadmiaru beta-karotenu. A także efektem przyjmowania tetracykliny. Może być objawem przechodzonej żółtaczki, grzybicy lub łuszczycy.
Czarne – zazwyczaj są efektem urazów mechanicznych, zgnieceń. Jeśli jednak pod paznokciem pojawia się ciemna plamka, która nie przesuwa się podczas rośnięcia paznokcia może być to zmiana nowotworowa – czerniak. Warto się przebadać!
Niebieskie – są efektem zatrucia, przyjmowania leków na malarię, przy chorobach krążenia obwodowego i przy nieprawidłowym metabolizmie miedzi.
Zielone – może być efektem zakażenia bakteryjnego, np. w wyniku skaleczenia.
Co oznaczają zmiany na paznokciach? – Zmiany budowy płytki
Rozdwajanie się paznokci może być wynikiem częstego kontaktu z wodą i detergentami. Również, jeśli często malujesz paznokcie, a tym samym zmywasz środkiem na bazie acetonu. W przypadku, czy Twoje paznokcie są szorstkie i matowe może być to uwarunkowane genetycznie, lub wynikać w uszkodzeń mechanicznych, lub częstego kontaktu z detergentami.
Wgłębienia poprzeczne, czy podłużne mogą być efektem zmian hormonalnych (mogą towarzyszyć terapii hormonalnej). Pojawiają się również w przypadku chorób krążenia, zakaźnych i urazów. Pogrubienie paznokci może być skutkiem łuszczycy, liszaju, grzybicy. Płytka paznokci wraz z wiekiem ulega naturalnemu pogrubieniu.
Drobne wgłębienia o nieregularnym kształcie i częstotliwości (naparstkowanie) pojawiają się w przypadku łuszczycy, urazu, podczas łysienia plackowatego. Możliwe jest jeszcze zanikanie płytki paznokcia, które może towarzyszyć łuszczycy krostkowej. Zazwyczaj nie dotyczy wszystkich paznokci.
Czy już zaczęłyście oglądać własne paznokcie? Pamiętajcie, że jeśli zauważycie na swoich paznokciach jakiekolwiek zmiany zawsze warto udać się do dermatologa. Zmiany na paznokciach są nieestetyczne, ale nie wolno ich bagatelizować pod względem zdrowia naszego organizmu!