Co oznacza wysypka na dłoniach?

Spis treści:

Wysypka na dłoniach może oznaczać alergię kontaktową, egzemę lub zakażenie grzybicze. Charakteryzuje się drobnymi, swędzącymi krostkami, czerwonymi plamami, pękającą skórą oraz obrzękiem. Większości zmian nie należy bagatelizować, a trafna diagnostyka pozwala wdrożyć odpowiednie leczenie, aby przebieg zmian skórnych był mniej dokuczliwy.

Wysypka na dłoniach – przyczyny

Wysypka na dłoniach pojawiaja się często w wyniku alergii kontaktowej, czyli zetknięcia substancji ze skórą dłoni. Dłonie są szczególnie narażone na ekspozycję z alergenem, dlatego zmiany bywają dosyć uporczywe.

Jakie alergeny wywołują zmiany skórne na dłoniach? Oto niektóre z nich:

  • detergenty, takie jak proszek do prania, środki czystości,
  • kosmetyki,
  • nikiel, znajdujący się na biżuterii,
  • rośliny domowe,
  • tworzywa sztuczne,
  • chrom, znajdujący się w atramencie lub farbach.

Wysypka na dłoniach pojawia się niekiedy w wyniku fotodermatozy, czyli uczulenia na słońce. Jak do tego dochodzi? Pod wpływem promieniowania na skórze występuje czerwona, swędząca wysypka. Powodem może być też spożywanie niektórych leków (np. hormonalnych) lub zmiana kosmetyków.

Uczulenie na dłoniach lub stopach może mieć związek z zakażeniem grzybiczym, które charakteryzuje się uporczywym świądem. Dochodzi do niego najczęściej przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną lub współdzielenie tych samych produktów, np. ręcznika, mydła w kostce czy butów.

Wysypka na dłoniach a choroby zakaźne

Niekiedy wysypka na dłoniach oznacza chorobę zakaźną. Zmiany skórne pojawiają się często w obrębie całego ciała, ale mogą także obejmować poszczególne jego części, w tym dłonie.

Choroby wirusowe, które wywołują wysypkę, to:

  • ospa – charakteryzuje się swędzącymi krostkami z płynem surowiczym,
  • odra – wywołuje plamy i grudki,
  • różyczka – charakterystyczna, bladoróżowa wysypka występująca na kończynach. Na dłoniach może zlewać się w plamy,
  • bostonka – prócz swędzącej wysypki na dłoniach i stopach bostonka wywołuje silny ból głowy, bóle mięśni i gorączkę.

Wysypka na dłoniach – jak sobie radzić?

Pierwszym krokiem jest diagnoza. Należy udać się do lekarza w celu zdefiniowania przyczyny powstawania zmian na skórze. Dermatolog przeprowadzi wywiad, zleci odpowiednie badania oraz testy i wprowadzi zalecenia. Jeśli masz do czynienia z alergią kontaktową, wspomagająco zastosujesz leki antyhistaminowe. Swędzące krostki na dłoniach i stopach o podłożu grzybiczym leczone są lekami przeciwgrzybiczymi. Można je stosować zarówno bezpośrednio na skórę, jak i doustnie. Aby złagodzić objawy, zaleca się kremy z witaminami oraz delikatne emolienty do przemywania skóry. Niekiedy stosuje się chłodzące maści mentolowe lub domowy okład z maślanki. Doskonałe efekty przynoszą także barwniki antyseptyczne, które działają przeciwzapalnie, antybakteryjnie i przeciwwirusowo. W przypadku alergii lekarz przepisuje leki antyhistaminowe.

Czasami wysypka na dłoniach pojawia się w wyniku silnego stresu. Wówczas znika samoistnie.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (19 głosów, średnia: 4,89 z 5)
zapisuję głos...