Co należy wiedzieć przed zrobieniem tatuażu? Poznaj swoje prawa

Chcesz zrobić sobie pierwszy tatuaż? Zdążyłaś już wybrać wzór, miejsce w którym umieścisz swój delikatny damski tatuaż oraz masz tez już wybrany salon? Tatuaż to wyjątkowo specyficzna usługa. O ile w razie kiepskiego obcięcia w przypadku wizyty u fryzjera nie musimy się bardzo martwić, a jedynie uzbroić w cierpliwość, bo włosy odrastają o tyle zrobienie nieudanego – nawet małego tatuażu to bardziej skomplikowana sprawa. Wspólnie z Patrykiem Walęgą, właścicielem studia tatuażu TIME4TATTOO mówimy co należy wiedzieć przed zrobieniem sobie tatuażu i jakie prawa jako klient mamy w razie niepowodzenia.

Annie Spratt Unsplash.com

 

Polska branża tatuaży przezywa swój rozkwit. Zmieniło się społeczne postrzeganie tatuaży, przestały się już kojarzyć z więzieniami i patologią, a łączone są z indywidualnością i wyrazem subiektywnych poglądów lub postaw.

Każdy, kto chce mieć tatuaż wie miej więcej, jak wygląda proces współpracy z większością salonów tatuażu: kontakt – umówienie się na wizytę – szacunkowa wycena – ustalenie terminu – zaprezentowanie wzoru wraz z ostateczną wyceną – zabieg. Niektóre praktyki stosowane przez salony tatuażu są niezgodne z prawem, a TY konsumencie powinieneś o tym wiedzieć!

Osobista wizyta w salonie tatuażu

Pierwsza wizyta w salonie tatuażu jest stresująca dla większości osób. Szczególnie ciężko przełamać się Paniom, które nie czują się komfortowo wchodząc do ciemnych, często zadymionych pomieszczeń. Ponadto, tempo życia – ciągły pośpiech i dużo obowiązków, sprawiają, że znaczna część zainteresowanych nie ma czasu na osobisty kontakt. W większości branż w Polsce informacje o usługach wraz z ich wyceną można bez problemu uzyskać mailowo, dlaczego więc w przypadku tatuaży miało by być inaczej?

Zwróć uwagę na komunikację z salonem tatuażu na pierwszym etapie współpracy – czy odpisują na maile, oddzwaniają jak się zobowiążą i czy jesteś w stanie uzyskać informacje odnośnie zabiegu, nie stawiając się osobiście w studiu. Pamiętaj, że na podstawie kontaktu przed wykonaniem tatuażu możesz wywnioskować, jak będzie on wyglądał po jego wykonaniu.

 

Zaliczka

Znaczna część salonów tatuażu w Polsce wymagawpłacenia zaliczki, żeby zarezerwować termin. Zgodnie z przepisami prawa taka czynność nazywana jest zadatkiem, nie zaliczką, i następuje w celu zapewnienia realizacji umowy.

Otrzymanie zadatku pieniężnego rodzi obowiązek podatkowy. Oznacza to, że każdy kto wniesie jakąś kwotę w celu zarezerwowania terminu zabiegu powinien otrzymać dokument potwierdzający wpłatę, czyli rachunek lub fakturę. Studio tatuażu natomiast powinno uiścić podatek w miesiącu, w którym zaliczka wpłynęła na jego konto.

W żadnym wypadku nie jest zgodne z prawem pobieranie pełnej kwoty za tatuaż przed wykonaniem zabiegu, gdyż zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego wykonawca dzieła powinien otrzymać swoje wynagrodzenie w chwili oddania dzieła.

Wzór

Znaczna część salonów tatuażu stosuje praktykę, że wzór prezentowany jest klientowi dopiero przed zabiegiem. Stres i niepewność towarzysząca tatuowanemu sprawiają, że często godzi się na pierwszy lepszy wzór, byleby mieć to już z głowy.

Oczywiście przed wykonaniem tatuażu można zmienić stylistykę, ale co w przypadku gdy tatuator kompletnie nie trafił w gust klienta i tatuaż jest cały do poprawy? Po pierwsze traci swój czas czekając, aż wykonany zostanie nowy wzór. Po drugie klient nie wie ile taki tatuaż będzie kosztował i nie jest w stanie przygotować się wcześniej na to jaki wydatek będzie musiał ponieść. Powoduje to niepewność u tatuowanego i większą podatność na godzenie się na wzór narzucony przez tatuatora.

„W moim studiu dużą wagę przywiązuję do edukacji klientów. Tak jak typowi konsumenci mają swoje prawa, o których nie wiedzą, a z oczywistych względów nie wiele jest osób, które chcą ich o tym informować. Najbardziej obrazowym przykładem jest prawo do bezpłatnej korekty tatuażu po jego wygojeniu. Po pierwszym wprowadzeniu pigmentu pod skórę organizm pozbywa się go nawet w 40%. To naturalna obrona organizmu przed obcą substancją i nie ma związku z higieną tatuażu, czy jego wykonaniem. Niestety oprócz naszego studia, nie słyszałem o innym salonie, który informowałby swoich klientów o takim prawie i stosował je w praktyce.” – mówi Patryk Walęga, właściciel studia tatuażu TIME4TATTOO.

 

Wycena

Wycenianie tatuażu na podstawie tego ile czasu zajmie jego wykonanie nie jest traktowaniem klienta fair. Przeliczanie wykonania tatuażu na roboczogodziny, nazywane w branży sesjami, otwiera furtkę do nadużyć ze strony tatuatora. Ponadto, ta forma wyceny powoduje, że klient chce aby tatuaż powstał jak najszybciej, co ujmuje jakości wykonywanego dzieła. Tatuator spiesząc się, mocno ingeruje w tkankę co może doprowadzić do stanu zapalnego, powstania blizn i zrostów oraz rozlania się tuszu pod skórą.

Ponadto, zgodnie z przepisami prawa osoba, która wylicza swoją pracę na podstawie roboczogodzin może przepracować miesięcznie nie więcej niż 184 godziny (to jest maksymalna liczba w roku, przypadająca w 2015na miesiąc lipiec), co daje jakieś 6-9 godzin dziennie. Każdy tatuator, który pracuje dłużej łamie prawo.

Higiena

Każdy zainteresowany może przeczytać w Internecie, jakie są wymagania sanitarno-higieniczne dla zakładów tatuażu. Jednak warto wiedzieć o prawach, których nie uregulował w rozporządzeniu Minister Zdrowia. Stanowisko pracy powinno być przygotowywane w obecności klienta, tak żeby na każdym etapie mógł zweryfikować poziom higieny. Akcesoria wykorzystywane do tatuowania powinny być jednorazowe, np. igły, tuby, etc., takie rozwiązanie gwarantuje 100% pewność sterylności. W każdej chwili klient może zażądać okazania opakowania i samemu sprawdzić datę ważności.

Tusze powinny znajdować się w oryginalnych opakowaniach i zostać przelane do mniejszych kubeczków w obecności tatuowanego. Tu szczególnie zalecane jest sprawdzanie daty ważności pigmentu. Jeżeli jest ona nieczytelna lub nosi znamiona ingerencji, klient ma prawo zażądać otworzenia nowej butelki z aktualnym terminem. Jeśli nie, może zażyczyć sobie przeniesienia wizyty na inny termin, bez utraty zaliczki, nawet jeśli regulamin studia stanowi inaczej.

Źle wykonane dzieło

Wykonałeś tatuaż, ale jego efekt stanowczo odbiega od projektu i ustaleń z tatuatorem? Masz dwie możliwości.

Zgodnie z artykułem 636 kodeksu cywilnego w przypadku wykonania wadliwego dzieła, klient może wyznaczyć tatuatorowi nowy termin na jego poprawienie. Po upływie wyznaczonej daty tatuowany może odstąpić od umowy albo powierzyć poprawienie tatuażu innej osobie na koszt i odpowiedzialność studia tatuażu, które wykonało tatuaż niezgodnie z ustaleniami.

W przypadku gdy klient nie chce mieć już nic wspólnego z salonem, na którym się zawiódł, może wystąpić o zwrot pełnej kwoty pieniędzy. Oznacza to, że zwrotowi podlega także zaliczka.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (216 głosów, średnia: 4,59 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Uśmiechnij się :)  22 lipca 2015 08:59

  Przydatny artykuł. Myślę o zrobieniu dwóch małych tatuaży i nie mogę się zebrać, żeby pójść do studia i załatwić te wszystkie formalności.

  Odpowiedz
 2. Żanett  22 lipca 2015 09:42

  Informacja to podstawa. Klient ma prawo pytać o wszystko i prosić o okazanie certyfikatów, zarówno tych dotyczących tatuatora, jak i warunków sanitarno-higienicznych. Dotyczy to zresztą nie tylko tatuatora i jego miejsca pracy, ale także piercera. Doświadczeni fachowcy wiedzą, że dla klienta są to sprawy niezwykle istotne, bo chodzi tu o jego zdrowie. Dlatego rozumieją obawy i starają się wszystko wyjaśnić, podchodzą do klienta bardzo indywidualnie, a przede wszystkim, wykazują się dużą wyrozumiałością i spokojem podczas wizyty setnego klienta, który zadaje pytania, a ten musi na nie po raz kolejny odpowiadać 🙂 Rada jest taka, że jeśli zauważymy, że coś nie gra, informacje są mało precyzyjne – pytamy. Jeśli nie uzyskamy satysfakcjonującej nas odpowiedzi, albo tatuator w jakikolwiek sposób wyda nam się podejrzany, radzę brać nogi za pas i uciekać, a w przyszłości szerokim łukiem omijać to miejsce. Jeśli coś już nie gra na etapie komunikacji z osobą, w ręce której chcemy „oddać” nasze ciało, lepiej wyjść, to ewidentnie powinniśmy zrezygnować. Bo o ile, w przypadku piercingu, kolczyk można po prostu wyjąć (przy założeniu, że nic się z przekłuciem złego nie będzie dziać), to w przypadku tatuażu – jest to pamiątka na całe życie. O kto chciałby mieć pamiątkę po mało doświadczonym tatuatorze? Wtedy znów trzeba szukać profesjonalnego studia tatuażu z możliwością wykonania cover-up 🙂

  Odpowiedz
 3. Patriszia  22 lipca 2015 09:46

  co prawda nie planuję robienia tatuażu, ale artykuł bardzo ciekawy 🙂

  Odpowiedz
 4. martucha180  22 lipca 2015 11:05

  Jak sie kiedyś zdecyduję, to będę wiedziała, na co zwrócić uwagę.

  Odpowiedz
 5. bbo  22 lipca 2015 12:24

  Kiedyś to było moje marzenie, ale przeszło mi. Na dzień dzisiejszy nie mam ochoty się tatuować.

  Odpowiedz
 6. Gocha  22 lipca 2015 14:08

  Mam jeden tatuaż i więcej raczej nie chcę ;p

  Odpowiedz
 7. AnnaKwasniak  22 lipca 2015 23:54

  Świetne rady, myślę, że w ciągu kilku najbliższych lat takie dzieło pojawi się na moim ciele ;D

  Odpowiedz
 8. Kmakolagwa  23 lipca 2015 16:52

  Nie miałam pojęcia o tych rzeczach, fajnie wiedzieć bo zastanawiam się nad zrobieniem tatuażu.

  Odpowiedz
 9. lilkawodna  25 lipca 2015 20:25

  Nie wiedziałam o wielu rzeczach z tego artykułu.

  Odpowiedz
 10. Anita  24 sierpnia 2015 16:44

  artykuł dla mnie – chce za niedługo coś zrobić.

  Odpowiedz
 11. bonnie  31 sierpnia 2015 10:46

  Już dawno zdecydowałam się na tatuaż, ale zawsze coś mi wyskoczyło, ze musiałam odłożyć na kolejne miesiące wizytę w studio. Teraz już jestem umówiona na październik. Wcześniej kontaktowałam się z salonem, wypytałam o wszystko. Jeszcze w dniu wykonania tatuażu będę mieć dużo pytać, ale w Warszawie polecono mi dobry salon więc nie obawiam się.

  Odpowiedz
 12. martus2833  2 lutego 2016 21:44

  Warto wiedzieć

  Odpowiedz
 13. sylwiawes  20 czerwca 2016 18:19

  Artykuł bardzo ciekawy i pomocny .

  Odpowiedz
 14. Marita  1 lipca 2016 08:48

  Aż boli mnie myśl o tym, jak niektóre studia nie przestrzegają higieny… Sama robię tatuaże i zawsze dbam o tę kwestię, żeby mieć pewność, że klient niczym się w moim studiu nie zaraził. Środki do dezynfekcji kupuję w internecie, bo wychodzi najbardziej ekonomicznie. Ogólnie mówiąc, bardzo przydatny artykuł, dobrze że piszecie o takich rzeczach.

  Odpowiedz
 15. Kika07645  19 kwietnia 2017 09:02

  Dobrze to wszystko wiedzieć przed zrobieniem tatuażu. Jak mozna było przeczytać trzeba zwracać uwagę na bardzo dużo rzeczy by potem nie byc zadowolonym z usługi 🙂

  Odpowiedz
 16. zuzietka8264  3 maja 2018 23:00

  Przede wszystkim trzeba wybrac salon, ktory wykonuje tatuaze w sterylnych, bezpiecznych warunkach. Niby mamy XXI wiek, a mimo wszystko nadal można sie natknac na jakies sredniowieczne studio… Jesli chodzi o moje doswiadczenia z dziaraniem to mam dwa tatuaze, oba autorstwa Adolfa z Jah Love Tattoo Studio. Wyglądają perfekcyjnie, jak żywe, dokladny kontur, masa detali 😉 no i mam ochote na kolejne dziary!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany