Co można zrobić z kasztanów? 5 ciekawych pomysłów na wykorzystanie owoców jesieni

„Kochany, kochany, lecą z drzewa jak dawniej kasztany, wprost pod stopy par roześmianych, jak rudy lecą grad…” – jeżeli zdarza Wam się nucić starą piosenkę Edyty Górniak, na pewno przynajmniej raz wyruszyłyście wraz z początkiem jesieni na poszukiwanie tych wesołych jesiennych skarbów. Co jednak zrobić z koszem pełnym kasztanowych głów, gdy kasztanowa nalewka już dawno została nastawiona, a my nie mamy dzieci ani wnuków, z którymi mogłybyśmy konstruować zapalczane koniki? Oto 8 praktycznych pomysłów!

Spis treści:

Widok połyskujących kasztanowych skórek cieszy niejedną osobę. Mamy ochotę brać je do ręki, turlać między palcami, podrzucać. Jako dzieci rzucamy się nimi dla zabawy, a jako dorośli po prostu podziwiamy ich urokliwy wygląd. Niewiele osób pamięta jednak o ich właściwościach, które można z powodzeniem wykorzystać dla dekoracji, zdrowia lub oszczędności i ekologicznego stylu życia. Oto 5 pomysłów na to, co można zrobić z kasztanów, utrzymanych w duchu zero waste!

co można zrobić z kasztanów

źródło: www.pixabay.com

Co można zrobić z kasztanów? 5 ciekawych pomysłów na wykorzystanie owoców jesieni

 

1. Ozdobny wieniec z kasztanów

Wieniec z kasztanów to jedna z najbardziej efektownych jesiennych dekoracji, jaką można przyozdobić dom. Będzie wyglądał pięknie zawieszony na drzwiach wejściowych, na ścianie lub położony na stole. Taki wieniec możemy też podarować w prezencie gospodarzom, do których przychodzimy z wizytą, a nawet… położyć na grobie ukochanej osoby.

Wykonanie jest bardzo łatwe i nie zajmuje wiele czasu. W zależności od tego, jaki ostateczny kształt chciałybyśmy mu nadać, musimy tylko podsuszyć kasztany i dobrać do nich adekwatne ozdoby. Mogą to być wstążki, koraliki, patyczki, kępki mchu, żołędzie, orzechy lub jarzębina. Gdy je zbierzemy, włączmy nastrojową muzykę, zapalmy świece i przygotujmy kawę. A teraz do dzieła!

 

Co będzie potrzebne:

  • szablon wieńca w postaci wytrzymałego krążka. Odpowiednia będzie styropianowa lub naturalna (na przykład ze zwiniętego sianka) baza z kwiaciarni;
  • kasztany,
  • kawałek ciemnobrązowego materiału lub ciemnobrązowa farbka akrylowa;
  • pistolet i klej do klejenia na gorąco;
  • dowolne elementy dekoracyjne

 

Sposób wykonania:

Szablon oklejamy brązowym materiałem (by nie przebijał z niego biały kolor) lub malujemy go ciemnobrązową farbką. Następnie, przy użyciu pistoletu z klejem gęsto oklejamy bazę kasztanami. Gdy klej wyschnie, do kasztanów doklejamy ewentualne ozdoby. Gdy całość będzie już sucha i stabilna, do wieńca przywiązujemy wstążkę i wieszamy go w dowolnym miejscu.

 

 

2. Świecznik z kasztanami

Kolejna, łatwa do wykonania jesienna dekoracja z użyciem kasztanów to minimalistyczny świecznik, w którym będą one stanowić główną ozdobę. Wystarczy wysoka szklanka albo ładny słoiczek, do jakiego wsypiemy owoce jesieni, wstążki i grube świece lub podgrzewacze, by wyczarować nastrojowy lampionik! 

 

3. Maseczka z kasztanów

Z kasztanów można przygotować maseczkę idealną dla cery naczynkowej. Posiadają one bowiem escynę (mieszaninę saponin), która wykazuje działanie obkurczające naczynia krwionośne, łagodzące i przeciwzapalne. Dodatkowy efekt to zwiększenie napięcia skóry i zwężenie jej poszerzonych porów.

Co będzie potrzebne:

  • kilka świeżo zebranych kasztanów
  • woda

Sposób wykonania:

Kasztany obierz ze skórki i zetrzyj na tarce o małych oczkach. Starte, wrzuć do rondelka i zalej wodą, tak by je zaledwie przykryła. Gotuj przez dwie minuty, nie doprowadzając do wrzenia. Odczekaj, aż tak otrzymana pulpa (przypominająca budyń) ostygnie i nałóż ją na twarz. Zmyj po 10 minutach.

 

4. Płyn do kąpieli z kasztanów

co można zrobić z kasztanów

www.pixabay.com

W bardzo podobny sposób możemy przygotować naturalny płyn do kąpieli z kasztanów. Wystarczy, że obierzemy ze skórki 5 świeżo zebranych kasztanów, zetrzemy je na tarce o drobnych oczkach i dodamy pół szklanki wody. Miksturę należy wlać do rondla i gotować przez 2 minuty na małym ogniu, nie dopuszczając do wrzenia. Na koniec wystarczy przecedzić wywar przez sitko lub gazę i wlać go do wanny z ciepłą wodą. Zadziała on ujędrniająco na naszą skórę, przywracając jej młody, promienny wygląd. Dodatkowo zaś wzmocni naczynia krwionośne na nogach.

 

5. Pranie przy użyciu kasztanów

co można zrobić z kasztanów

www.pixabay.com

Pranie w kasztanach to świetny domowy sposób na darmowe czyszczenie ubrań bez udziału szkodliwej, wywołującej alergię chemii. Dzięki naturalnej zawartości saponin, usuwają one brud i zmniejszają napięcie powierzchniowe wody. Nadają się do prania ręcznego i mechanicznego zarówno białych, jak i kolorowych tkanin. Do prania białego na wszelki wypadek warto jednak dodać łyżkę sody oczyszczonej, by przeciwdziałać szarzeniu ubrań.

 

Jak prać przy użyciu kasztanów?

Na jedno pranie wystarczy zaledwie kilka sztuk. Kasztany obierz z brązowej skórki i pokrój na ćwiartki. Wrzuć do materiałowego woreczka ze ściągaczem lub do skarpetki (którą należy następnie zawiązać). Woreczek umieść w bębnie z ubraniami i pierz tak, jak zwykle. 

Uwaga: do prania możesz dodać kilka kropli olejku eterycznego. Specyficzny zapach kasztanów szybko ulatnia się z wypranych ubrań, jednak jeśli wolisz, gdy procesowi prania towarzyszy przyjemny zapach, olejek rozwiąże ten problem. 

 

Jeśli wolisz prać ręcznie, obierz kilka kasztanów, a następnie pokrój je na drobne kawałki i rozetrzyj bokiem noża na papkę. Roztarte kasztany włóż do starego garnka, zalej szklanką wody, doprowadź do wrzenia i gotuj około 10 minut. Gotową miksturę odcedź i przelej do miski, w której będziesz robić pranie.

Uwaga: Do krojenia i gotowania kasztanów używaj deski i garnka, które nie będą mieć później styczności z jedzeniem. Spożyte saponiny mogą wywołać wymioty, dlatego należy uważać, by przypadkiem nie trafiły one w żaden sposób do jedzenia. 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (129 głosów, średnia: 4,50 z 5)
loading... zapisuję głos...