Co może Ci pomóc w walce z dyspepsją?

Dyspepsja, czyli złe trawienie, to dolegliwość dotycząca układu pokarmowego, głównie żołądka. Objawia się w postaci bólu lub uczucia pieczenia w górnej części brzucha, wczesnym osiąganiem sytości podczas jedzenia oraz uczuciem nadmiernej pełności po zakończeniu posiłku. Występuje dość powszechnie na całym świecie i stanowi jeden z najczęstszych problemów zgłaszanych w gabinecie lekarza rodzinnego. U większości osób przyczyna wystąpienia nie jest znana, natomiast u ok. 40% rozpoznaje się określoną chorobę.

1: Zdrowa dieta

Dieta to jeden z najważniejszych czynników biorących udział w rozwoju dyspepsji. Chcąc uniknąć nieprzyjemnych objawów, należy wystrzegać się produktów ciężkostrawnych i wysokoprzetworzonych, które spowalniają proces trawienia. Zdecydowanie odradza się jedzenie typu fast food, smażone na głębokim tłuszczu oraz zawierające dużą ilość węglowodanów. Na wystąpienie niestrawności mogą mieć także wpływ ostre przyprawy, które mogą podrażniać błonę śluzową żołądka. Dodatkowo na trawienie korzystnie wpłynie odpowiednie nawadnianie organizmu poprzez wypijanie minimum 1,5 litra wody dziennie. Ponadto za bardzo ważne uważa się obserwowanie swojego organizmu i odstawienie pokarmów, po których nasilają się dolegliwości. Natomiast, jeżeli wystąpi dyspepsja Iberogast może okazać się dobrym rozwiązaniem w łagodzeniu dokuczliwych dolegliwości.

2: Spożywanie posiłków w spokoju i bez pośpiechu

Bardzo ważne jest, aby posiłki spożywane były w spokojnej i przyjaznej atmosferze, pozbawionej stresu. Podczas pospiesznego jedzenia przeżuwanie pokarmów jest mniej dokładne, a dodatkowo do żołądka wtłaczane są duże ilości powietrza, co może skutkować odpowiednio spowolnionym trawieniem i nadmiernym odbijaniem. Dodatkowo zaleca się, aby spożywać od 3 do 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu. Ponadto nie powinno się spożywać posiłku bezpośrednio przed snem, a jeżeli już się tak zdarzy, to powinien być mały i lekkostrawny. W nocy proces trawienia odbywa się zdecydowanie wolniej, dlatego warto przestrzegać tej zasady, aby zapobiec wybudzaniu przez nasilające się dolegliwości.

3: Regularna aktywność fizyczna

Wysiłek fizyczny w bardzo pozytywny sposób wpływa na redukcję objawów niestrawności. Powoduje przyspieszenie metabolizmu i perystaltyki przewodu pokarmowego, przez co pokarm ulega szybszemu strawieniu i wydaleniu, nie zalegając i nie stwarzając uczucia pełności. Zaleca się, aby na aktywność fizyczną poświęcać minimum 30 minut dziennie, 2-3 razy w tygodniu. W ten sposób przyczynimy się nie tylko do redukcji masy ciała, ale i lepszego funkcjonowania układu pokarmowego.

4: Rezygnacja z używek i ograniczenie stresu

Alkohol, mocna kawa oraz dym tytoniowy podrażnia błonę śluzową żołądka, mogąc wywołać w jej obrębie stan zapalny. Dlatego bardzo ważne jest całkowite zrezygnowanie z tych używek. Ocenia się, że osoby nadużywające alkoholu zdecydowanie częściej cierpią na chorobę wrzodową i zapalenie błony śluzowej żołądka. Odradza się także stosowanie w nadmiernych ilościach leków z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Preparaty te przyjmowane w nadwyżce niekorzystnie wpływają na błonę śluzową żołądka i mogą prowadzić do owrzodzeń. Ponadto korzystne jest spowolnienie trybu życia i poświęcanie większej ilości czasu na regenerację i odpoczynek.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (85 głosów, średnia: 4,44 z 5)
zapisuję głos...