W Polsce nie ma mimozy. Jesień kwitnie… nawłocią!

Spis treści:

Wiele z was będzie zaskoczonych, bo jak się okazuje roślina, która kojarzy wam się z początkiem jesieni… nie występuje w naszym kraju. Tak, w Polsce nie ma mimozy, a żółte kwiatuszki, które tak dobrze znamy to nic innego jak nasza rodzima nawłoć. Pomylił się nawet Czesław Niemen, który w swoim „Wspomnieniu” śpiewał: „Mimozami jesień się zaczyna”. Na szczęście już wyprowadzamy was z błędu, akurat na sam początek jesieni.

nawłoć

fot. Po Inkeks, Freepik

W Polsce nie ma mimozy. Jesień kwitnie… nawłocią!

Ta informacja jest jedną z tych, których dowiadujesz się niespodziewanie, przez lata żyjąc w błogiej nieświadomości. Niewiele zmienia w twoim życiu, a jednak jesteś zaskoczona. To coś na kształt olejku wanilinowego, który przez 20 lat nazywałaś waniliowym. Ale do rzeczy. Dziś chcemy wam uświadomić, że w polskiej przyrodzie nie występuje roślina o nazwie mimoza. Botanicy wyjaśniają, że z nawłocią pospolitą, którą teraz obserwujemy, nie łączy jej nawet wygląd. Tymczasem już Julian Tuwim pisał, że „Mimozami jesień się zaczyna”, a jego słowa lata później powtórzył Czesław Niemen. Dlaczego? Z pewnością nie chodziło o wizualne podobieństwo. Zatem o co? Tego nie da się jednoznacznie ustalić, najpewniej to powielanie błędu w nazewnictwie.

 

Co to jest mimoza i czym jest nawłoć pospolita?

Mimoza jest rośliną tropikalną

Podstawowa informacja jest taka, że w Polsce nie ma klimatu odpowiedniego dla mimozy. To roślina rozpowszechniona na wyspach Oceanu Spokojnego oraz w państwach Ameryki Południowej. Co ciekawe, po dotknięciu jej kwiatów mimoza natychmiast się kuli i zasłania liśćmi, jakby próbowała się ukryć. To niezwykłe poruszanie się, które stawia ją na pograniczu świata roślinnego i zwierzęcego opisywali już Grecy. Spotkamy jej rozliczne odmiany, wśród najpopularniejszych wyróżnimy te charakteryzujące się różowymi lub fioletowymi pierzastymi kulkami. Zatem mimozę od naszej nawłoci, oprócz klimatu różni również kolor. 

Nawłoć pospolita nazywana polską mimozą

Nawłoć pospolita trafiła do Polski z Ameryki i przed laty uprawiana była w ogrodach, jednak z czasem przeniosła się na nieużytki. Dlatego latem wszelkie ugorki mienią się żółtymi barwami.

 

Ma charakterystyczne kwiaty zebrane w tzw. koszyczki. Roślina wykorzystywana jest w ziołolecznictwie i ma tam wyjątkowo szerokie zastosowanie. Działa bowiem  przeciwzapalnie, przeciwbakteryjne, odkażająco, przeciwobrzękowo, chłodząco, rozkurczowo, przeciwbólowo czy moczopędnie.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (182 głosów, średnia: 4,27 z 5)
zapisuję głos...