Co dobrego robi retinol dla skóry?

Spis treści:

Retinol to popularny składnik o działaniu przeciwstarzeniowym. Efekty jego stosowania, w postaci gładszej skóry, mniej widocznych zmarszczek i zniwelowanych przebarwień są widoczne już po kilku tygodniach regularnego stosowania. Kiedy po niego sięgnąć? Sprawdź!

Fot. Pixabay.com

Jak działa retinol?

Retinol jest pochodną witaminy A. Dzięki temu, że jest on łatwo rozpuszczalny w tłuszczach, przenika do głębszych warstw skóry, stymulując fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Jest składnikiem o udowodnionym działaniu przeciwstarzeniowym i poprawiającym wygląd skóry. Efekty działania retinolu to przede wszystkim:

  •     mniej widoczne zmarszczki,
  •     lepszy owal twarzy,
  •     bardziej elastyczna i sprężysta skóra,
  •     jaśniejsze przebarwienia,
  •     jednolity koloryt,
  •     mniej widoczne pory,
  •     mniejsza ilość niedoskonałości.

Kto powinien stosować retinol?

Jak wiadomo, o zmarszczkach myślimy dopiero po 30. lub 40. roku życia, kiedy są one bardziej widoczne. Natomiast stosując odpowiednią pielęgnację, można już wcześniej zadziałać prewencyjnie. Retinol może być stosowany już po 20. roku życia, ponieważ poza działaniem anti-aging, sprawdza się w pielęgnacji skóry z niedoskonałościami, a także przebarwieniami.

Kosmetyki z retinolem może stosować każdy, kto chce spowolnić procesy starzenia się skóry, poprawić jej wygląd i kondycję. Składnik ten sprawdzi się w pielęgnacji nie tylko cery tłustej i trądzikowej, ale również suchej i naczynkowej. Pamiętaj jednak, aby wprowadzać retinol od najniższego stężenia, chyba że masz wyrobioną już tolerancję.

Jak zbudować tolerancję i czemu należy to zrobić?

Zanim zobaczysz rezultaty stosowania retinolu, musisz zbudować na niego tolerancję. Jest to ważne, aby przyzwyczaić skórę do nowego składnika, jak i również ograniczyć ryzyko pojawienia się skutków ubocznych. Retynizacja, czyli proces wdrażania retinolu trwa kilka tygodni i w tym czasie może pojawić się zaczerwienienie, podrażnienie, pieczenie i swędzenie oraz nadmierne złuszczanie naskórka. Oczywiście wszystkie te objawy miną, jak tylko przyzwyczaisz się do działania retinolu. Możesz ograniczyć ryzyko pojawienia się podrażnień, stosując się do kilku zasad:

  •     Swoją przygodę z retinolem rozpocznij od najniższego stężenia, np.0,3% lub 0,5%. Kosmetyk nakładaj podczas wieczornej pielęgnacji na czystą i suchą skórę. Przez pierwsze dwa tygodnie rób to co 4-5 dni i obserwuj reakcje. Jeśli kolejnego dnia po nałożeniu twarz jest zaczerwieniona i piecze, zmniejsz częstotliwość lub poczekaj, aż miną objawy.
  •     Jeśli po dwóch tygodniach stosowania retinolu nie pojawiają się żadne niepokojące objawy, zwiększ częstotliwość o jeden dzień. Rób tak do momentu, aż będziesz nakładać kosmetyk codziennie lub tak często, jak wymaga tego Twoja skóra.
  •     Na wyższe stężenie retinolu możesz przejść, jeśli podczas codziennej aplikacji kosmetyku nie występują żadne podrażnienia. W terapii retinolem jest ważne utrzymywanie długofalowych rezultatów.

Pamiętaj, że jeśli przerwiesz stosowanie retinolu na kilka tygodni, musisz zacząć od nowa budować tolerancję swojej skóry.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (2 głosów, średnia: 1,00 z 5)
loading... zapisuję głos...