Co czytać w kwietniu? Przedstawiamy TOP nowości z polskich księgarni!
“Kwiecień – plecień” – w tym roku widzimy to doskonale. Jak umilić sobie czas oczekiwania na upragnioną wiosnę? Oczywiście dobrą lekturą! Marzec obfitował w premiery wydawnicze. Zebrałyśmy dla Was najlepsze – według nas – nowości, które pojawiły się na półkach księgarni. Zobaczcie, co warto przeczytać w kwietniu!
Co czytać w kwietniu? Poznaj nowości wydawnicze miesiąca
Kochamy rozsmakować się w dobrej lekturze. Niekoniecznie oznacza to ciężkie powieści, czy opasłe tomy historyczne. Dla nas to również trzymający w napięciu kryminał, dobry romans lub coś z bardzo lekką fabułą. Poniżej nasze typy najlepszych nowości poprzedniego miesiąca – subiektywny przegląd redakcji.
Sylwia Rapacz “Zagubiona miłość”
Główna bohaterka powieści, Honey, ucieka przed przeszłością. W swoim życiu czuje się jak marionetka w rękach swojej matki, która zaplanowała jej przyszłość – nawet aranżowane małżeństwo z synem wpływowego bogacza. Honey opuszcza rodzinne strony i rozpoczyna nowy rozdział. Czy wszystko pójdzie zgodnie z planem?
Z. K. Marey “I want you”
Powieść przesycona namiętnością. Lany BeBlanc to przeciętna kobieta, której codzienność przesycona jest monotonią i frustracją. Praca bez perspektyw, natarczywe pytania rodziców o potencjalnego narzeczonego, a także gorzkie wspomnienia nieudanych związków. Wkrótce jej życie ma się zmienić. Za chwilę przekroczy próg nocnego klubu i już nic nie będzie jak dawniej. Kobieta przegrała zakład z przyjaciółką, przez co (według planu) ma poderwać nieznajomego mężczyznę, a następnie spędzić z nim tylko jedną noc. Czy nieśmiałość nie stanie jej na przeszkodzie do realizacji zadania? A może problemy zaczną się dopiero, kiedy jej cel zapragnie zatrzymać ją na dłużej? Sięgnij po “I want you” i dowiedz się, jak potoczą się losy dwójki nieznajomych.
Rhys Bowen “Wenecki szkicownik”
Malowniczka Wenecja u progu II wojny światowej, zakazane uczucia i sekrety skrywane przed ponad 60 lat. “Wenecki szkicownik” to opowieść o krótkim spotkaniu, które przerodziło się w silną, ale i niezwykle trudną miłość.
Caroline Grant jest londyńską projektantką mody, która powoli zaczyna godzić się z rozpadem swojego małżeństwa. W tym samym czasie, gdy jej życie przewraca się do góry nogami, dowiaduje się, że umiera jej ukochana ciotka Juliet „Lettie” Browning. Juliet na łożu śmierci przekazuje Caroline tajemniczą szkatułkę, zawierającą szkicownik oraz trzy klucze. Ostatnim tchem wyszeptuje też słowo „Wenecja”. Młoda kobieta wyrusza do miasta, które tak bardzo kochała jej cioteczna babka, z nadzieją, że znajdzie tam rozwiązanie zagadki. Nie spodziewa się, że Juliet powierzyła jej swój największy, chroniony przez ponad pół wieku sekret. Dzięki niezwykle żywym i realnym opisom poznajemy smaki, dźwięki i zapachy Wenecji – tej współczesnej oraz tej w przededniu i podczas drugiej wojny światowej.
Katarzyna Kalicińska “A życie toczy się dalej”
Bardzo poruszająca, dowcipna i szczera opowieść o poszukiwaniu szczęścia na przekór wszystkiemu. Bohaterką powieści jest Dominika. Poznajemy ją w momencie, gdy naprawdę wreszcie czuje się szczęśliwa. Jest zaręczona w miłości swojego życia i planują wspólną przyszłość. Niestety, mężczyzna z dnia na dzień staje się coraz bardziej obcy. Po powrocie z ferii spędzonych z dziećmi i byłą żoną oznajmia, że w ich wspólnym, patchworkowym życiu muszą nastąpić poważne zmiany. Zrozpaczona Dominika decyduje się na odważny krok. Próbuje wziąć los w swoje ręce, choć on wciąż uporczywie decyduje za nią. Czy nowy początek pozwoli jej odnaleźć spokój i szczęście, za którymi tak bardzo tęskni?
Corinne Michaels „Powróćmy do siebie”
“Powróćmy do siebie” to ekscytujący, pełen emocji i wzruszeń romans drugiej szansy. Amerykańska autorka w swojej książce porusza temat wybaczania doznanych krzywd i szukania drogi do upragnionego szczęścia. Opowiada również historię samotnego ojca, dla którego córeczka jest całym światem, i pokazuje starania Jess, która uczy się roli zastępczej matki. Podczas emocjonującej lektury czytelniczki będą świadkami stopniowo odradzającego się uczucia dwojga głównych bohaterów, bo przecież stara miłość nie rdzewieje…
Jeannine Mik i Sandra Teml-Jetter “Mamo, nie krzycz”
„Mamo, nie krzycz” to obowiązkowa książka dla wszystkich rodziców lub tych, którzy dopiero planują potomstwo. Znajdziemy w niej wiele praktycznych oraz ciekawych ćwiczeń, ułatwiających wypracowanie w sobie wewnętrznej równowagi. Żyjemy w ciągłym stresie, pod presją czasu, a to przekłada się na nasze relacje z dziećmi. Coraz częściej puszczają nam nerwy, tracimy cierpliwość, a złość, którą odczuwamy, nierzadko skupia się na naszych dzieciach, choć to nie one są jej przyczyną. Pozycja obowiązkowa!
Anna Krystaszek “Wizje”
Anna Krystaszek to autorka powieści “W cieniu terapeutki”, którą też niedawno Wam polecałyśmy. Tym razem będzie równie intrygująco, tajemniczo i emocjonująco! Niepokojące wizje pacjentki szpitala psychiatrycznego, brutalne morderstwo mężczyzny i niedopatrzenia w prowadzonym przed laty śledztwie w sprawie podpalaczy dzieci. Co łączy te trzy wątki? „Wizje” to opowieść o przeszłości, która nigdy nie umiera. Wszystkie wątki zaskakują, mrożą krew w żyłach i przyprawiają o mocniejsze bicie serca. Motywem przewodnim powieści Anny Krystaszek są niezabliźnione rany z dzieciństwa, przeżyte traumy oraz ludzkie słabości.
„Anna Krystaszek napisała thriller mroczniejszy niż noc listopadowa. Tematem przewodnim jest tu zemsta, bo jak wiemy, ta dopiero po latach smakuje najlepiej. Szykuj się więc, drogi czytelniku, na wielką ucztę” – Anna Linka, instagram.com/zlakarma
Anna Wolf “Obietnica gangstera”
Mocna, intensywna i niebezpiecznie wciągająca powieść. “Obietnica gangstera” to książka, w której namiętność i pożądanie idą w parze z mafijnymi porachunkami, brudnymi interesami i sekretami, które nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego.
Bezwzględny mafijny świat, wolny strzelec, który za nic ma zarówno prawo, jak i reguły obowiązujące w przestępczym świecie i dziewczyna, która w przerażających okolicznościach traci ukochaną osobę i musi nagle zmienić całe swoje życie, by uniknąć tragicznego losu. Tu przemoc i brutalność są na porządku dziennym, a miłość od nienawiści dzieli cienka linia. Czy wielkie uczucie zmiękczy serce bezwzględnego i niebezpiecznego mężczyzny? A może prawda rozdzieli ich na zawsze…
Mary Burton „Widzę cię”
„Widzę cię” to znakomite połączenie świetnie poprowadzonego wątku detektywistycznego z subtelną historią miłosną. Porywa, mrozi krew w żyłach i nie pozwala oderwać się od lektury! Bohaterką powieści jest profilerka kryminalna FBI.
Agentka FBI Zoe Spencer jest wyjątkową specjalistką – jej praca polega na rekonstrukcji plastycznej twarzy człowieka na podstawie zachowanych elementów czaszki. Dzięki swoim rzeźbom chce przywrócić tożsamość ofiarom przestępstw. Efektem jej ostatniej rekonstrukcji jest popiersie młodej kobiety, odtworzone na podstawie zwęglonych kości i resztek uzębienia – ofiary nierozwiązanej sprawy sprzed blisko dwóch dekad. Marsha Prince, studentka Uniwersytetu Georgetown, pewnego dnia po prostu rozpłynęła się w powietrzu. Jej zniknięcie wywołało poruszenie, ale policji nigdy nie udało się ustalić, co się wydarzyło. Zoe nie pragnie niczego więcej, jak tylko opowiedzieć światu tragiczną historię Marshy i wsadzić jej zabójcę za kratki. Śledztwo prowadzi ją do Alexandrii w stanie Wirginia.
„Walka o oddech” – książka autorstwa lekarza piszącego pod pseudonimem Tomasz Rezydent
Inspiracją do napisania książki dla autora była chęć stworzenia relacji “z pierwszej ręki”, prawdziwej, surowej, czasem brutalnej, pokazującej systemową frustrację, ludzką nieodpowiedzialność i bezsilność, która towarzyszyła lekarzom każdego dnia walki z pandemią.
„Walka o oddech” to zapis dzień po dniu, a czasem i minuta po minucie, walki ze straszliwym wirusem, który na oczach autora zabrał życie ponad 350 osób. Respiratory, duszący się chorzy, ludzkie dramaty i pacjenci cudem wyciągnięci z pogranicza życia i śmierci – to codzienność przedstawiona na kartach książki. Autor przedstawia relację wypełnioną surowymi doniesieniami z pola walki jednostek, jak i sparaliżowanego systemu ochrony zdrowia z dwoma najgorszymi falami koronawirusa. Książka ukazuje zarówno słodki smak zwycięstwa, jak i gorycz porażki, budzi skrajne emocje: od przerażenia, zszokowania i obrzydzenia, po wzruszenie i łzy.
Która z tych książek najbardziej Was zainteresowała?