Co czytać w grudniowe popołudnia? Propozycje najciekawszych nowości książkowych!
Grudniowe popołudnia – dla jednych dłużą się w nieskończoność, innym przeciekają przez palce. Ty również co roku masz ogrom przygotowań świątecznych, który sprawia, że czujesz jakby dobra była za krótka? Proponujemy Ci w tym roku nieco inne podejście. Rozdziel obowiązki na najbliższych, a sama wygospodaruj dla siebie codziennie chwilę, żeby przyjemnie spędzić ją w towarzystwie dobrej lektury. Twoje podejście i samopoczucie od razu ulegną zmianie. Mamy dla Ciebie propozycje najciekawszych nowości książkowych, które umilą Ci grudniowy czas!
Grudzień 2022 – co czytać?
Kiedy za oknem panują niesprzyjające warunki do spacerów, czy spędzania czasu na świeżym powietrzu, doskonale jest się zrelaksować w ciepłym domu. Kto z Was uwielbia czytać książki? Jak mówił Umberto Eco: „Kto czyta książki, żyje podwójnie”. Przygotowałyśmy dla Ciebie najciekawsze tytuły, które umilą Ci zimowy czas i przeniosą w zupełnie inny świat.
Ewa Przydryga, “Mursz”
“Diabelnie wciągająca!” – tak o tej pozycji napisał Max Czornyj, polski pisarz i adwokat. Trudno się nie zgodzić z tą opinią. To książka, którą z niechęcią musisz odkładać na półkę w środku nocy, bo tak nakazuje zdrowy rozsądek, a Ty i tak najchętniej przeczytałabyś ją jednym tchem. ”Mursz” to thriller psychologiczny. Autorka w swoich książkach zagląda do najbardziej przerażających zakamarków ludzkiej psychiki.
Trzy kobiety, których ścieżki prowadzą w głąb lasu. W tej historii dom na odludziu nie zapewnia schronienia, a jedynie stanowi scenerię okrutnych zbrodni. Las, który odcisnął krwawe piętno na życiu okolicznych mieszkańców, przypieczętuje także ich los.
Jedna z bohaterek, Pola, usiłuje wrócić do nowego życia bez męża i syna. Po zakończeniu terapii regularnie koresponduje z Kasandrą, z którą zaprzyjaźniła się podczas pobytu w szpitalu. Wkrótce w ręce Poli trafia list, zupełnie inny niż poprzednie, będący zapowiedzią samobójstwa przyjaciółki. Ewa Przydryga bez litości obnaża najboleśniejsze aspekty zaburzonych więzi rodzinnych, toksycznego związku czy obsesyjnej przyjaźni. Czytelnik wraz z bohaterami odkrywa kolejne obrazy i przywołuje strzępy wspomnień, które ułożą się w przerażającą całość.
Lilka Płonka, “Mala M2”
Druga część losów tytułowej Mali. Pierwsza część została napisana przez “najgorętszy, najbardziej ekscytujący i tajemniczy duet”, czyli Lilkę Płonkę i Paulinę Świst. Dalszymi losami Mali pokieruje Lilka w pojedynkę!
Życie głównej bohaterki nigdy nie było uporządkowane i stabilne. Teraz prysło również złudzenie, że coś w ogóle od niej zależy. W drugiej części jedno jest tylko pewne: Ramzes, wciąż jest tym jednym, jedynym, ale to właśnie on wciąga Malę w wir wydarzeń, nad którymi dziewczyna nie sprawuje żadnej kontroli. Mala stała się pionkiem w grze, której nie rozumie i nie ogarnia. Nikt nie powiedział jej wprost, na czym polega zagrożenie, nikt nawet nie zająknął się, o jaką stawkę chodzi. Czy mimo to da sobie radę?
Natalia Kostrzycka, “Trauma”
Kolejna pozycja, która jest kontynuacją losów głównych bohaterów. Autorką “Traumy” jest 25-letnia pisarka – Natalia Kostrzycka. Pierwsza część – “Paranoja” – została przyjęta niezwykle entuzjastycznie.
Główną bohaterką “Traumy” jest Anastazja Dolas, która pozostając w żałobie po stracie męża próbuje prowadzić śledztwo na własną rękę i odkryć prawdę o jego śmierci. Anastazja, niezwykle dociekliwa i wrażliwa, konfrontuje się z tajemnicami i sekretami, które budzą niepokój i strach. Kobieta mierzy się z poczuciem zagubienia i lękiem o własne życie.
– Wielu czytelników zastanawiało się, kto w pierwszej części cierpiał na tytułową paranoję. Kontynuacja powieści rozwiewa te wątpliwości i stawia nowe pytania, tym razem o psychologiczny charakter traumy i rejony w naszym życiu, do których potrafi nas popchnąć – mówi Natalia Kostrzycka, 25-letnia pisarka z Torunia. – Zależało mi, aby pokazać rozwój Anastazji, która jest już nie tylko pionkiem w intrydze, ale świadomie rzuca wyzwanie losowi i zagrożeniom, które na nią czyhają – dodaje autorka.
Ann King, “Najlepszy przyjaciel”
Książka opowiada o historii Johna i Karren. Ich losy wznoszą przyjaźń na nowy poziom.
Przebojowa Karren chroni przez całe życie swojego nieprzeciętnie inteligentnego i wrażliwego przyjaciela Johna przed światem. Żyją w swojej “bańce” nie zdając sobie sprawy z tego, że wkrótce może ona pęknąć. Pewnego dnia John znika bez pożegnania. Wraca dopiero po 10 latach, a jego celem są przeprosiny Karren i próba nadrobienia straconego czasu. Czy raz stracone zaufanie da się jeszcze odbudować?
Corinne Michaels, “Windą do nieba”
Są takie książki, które wyjątkowo przyjemnie czyta się w okresie przedświątecznym. Jednym z nich jest właśnie “Windą do nieba”. To wzruszająca, zabawna i przywracająca magię świąt historia miłości, która przychodzi w najmniej spodziewanym momencie.
Holly Brickman jak mało kto nie lubi Świąt. Marzy, by ktoś odwołał Boże Narodzenie. Dla niej to kolejna Gwiazdka spędzona w samotności. Ponadto Holly kompletnie straciła głowę dla kolegi z pracy, który… nie zadzwonił po wspólnie spędzonej nocy. Przewrotny los postanawia podarować im drugą szansę, gdy pewnego dnia, opuszczając biuro, oboje utykają w zepsutej windzie. Szalejąca na dworze burza śnieżna odetnie ich od świata. Skazani wyłącznie na własne towarzystwo będą mogli wszystko sobie wyjaśnić. Czy ta winda zawiezie ich do nieba?
Maja Drożdż, “Przekonanie”
“Przekonanie” to zaskakująca historia o miłości, która przynosi spustoszenie.
Główna bohaterka, Kelly, po śmierci matki, przejmuje opiekę nad siostrą i chorym ojcem. Do tego dowiaduje się, że nie może mieć dzieci, jej były mąż znika w niewyjaśnionych okolicznościach, a przyjaciel próbuje popełnić samobójstwo. Trudno w takich okolicznościach widzieć światełko w tunelu. Życie Kelly staje na głowie, a ona dodatkowo spotyka na swojej drodze dawną szkolną miłość – Ryana. Wszystko może skomplikować się jeszcze bardziej…
Iga Kowalska, “Uwalnianie”
“Uwalnianie” to przejmująca historia o dorastaniu, odkrywaniu prawdy o sobie i niezwykłej odwadze. To powieść o kobiecej sile – bezkompromisowa i szczera do bólu.
Główna bohaterka, Nina, kończy studia i wkracza w dorosłość. Za jej najważniejsze życiowe wybory odpowiada choroba, z której przejawami – uzależnieniem od niejedzenia – mierzy się od dzieciństwa. Zaburzenia odżywiania są integralną częścią dziewczyny. Trudno jej samej określić, gdzie tak naprawdę zaczyna się i kończy prawdziwa ona. Jak odnaleźć siebie w cieniu przytłaczającej rzeczywistości? O tym dowiesz się z kart powieści “Uwalnianie”.
Który tytuł najbardziej Cię zaciekawił?