Ciesz się wiosną bez alergii!
Spis treści:
- Kalendarz alergika
- Jak skutecznie poradzić sobie z alergią
- Gdy alergia zapanuje nad nosem
- Czy wiadomo skąd się bierze alergia?
- Jakie są najczęstsze alergeny wziewne?
- Czy dziecko może odziedziczyć alergię po rodzicach?
- Jak poznam, że jestem uczulony?
- Czy istnieje sposób, by uniknąć alergii?
- W takim razie jeśli już nas dopadnie, jak sobie z nią radzić?
- Co jeśli zbagatelizujemy przewlekłe objawy alergii?
Piękna, słoneczna pogoda, zielona trawa, unoszące się pyłki roślin to pierwsze oznaki długo oczekiwanej wiosny. Jednak to co u wielu wywołuje uśmiech na twarzy, alergikom kojarzy się z koszmarem. Napady kichania, obfity katar, zatkany nos, swędzenie powiek, łzawienie oczu, nieprzemijające uczucie zmęczenia, skutecznie nie pozwalają cieszyć się nadchodzącą wiosną i latem. Uporczywe objawy alergiczne wpływają nie tylko na kondycję fizyczną, ale również na obniżony nastrój i złe samopoczucie osób cierpiących na alergię.
Kalendarz alergika
Wszystko za sprawą pyłków roślin, które dostając się do organizmu we wdychanym powietrzu wywołują zaburzenia funkcjonowania układu oddechowego. W Polsce można wyróżnić 3 sezony alergii wziewnych związanych z występowaniem określonych pyłków roślinnych: okres wczesnowiosenny (od połowy lutego do maja) alergia na pyłki drzew liściastych, okres wczesnoletni (od końca maja do połowy lipca) alergia na pyłki traw, okres późnoletni (od połowy sierpnia do początku października) alergia na pyłki chwastów. Są to kluczowe informacje, które powinny znaleźć się w kalendarzu każdego alergika. Dzięki tej wiedzy możliwe jest zmniejszenie objawów alergii poprzez unikanie ekspozycji na alergen. Wiedzę tę należy wykorzystać m.in. podczas planowania urlopu czy formy wypoczynku. I choć spacery po łąkach i polach nie są w tym okresie dobrym pomysłem, to wyjazd nad morze lub w góry jak najbardziej.
– Z alergią trzeba nauczyć się żyć. Trzeba tak dobierać nasze otoczenie, aby kontakt z alergenami był jak najmniejszy. Przykłady? Każdy alergik wie jak bardzo pomocny jest w tym względzie kalendarz pyleń. W domu starajmy się eliminować różnymi sposobami sierść zwierząt. Pamiętajmy, aby zawsze mieć pod ręką środki, które mogą nam w tej sytuacji pomóc. – radzi specjalista otolaryngolog, lek. med. Iwona Lewińska.
Jak skutecznie poradzić sobie z alergią
Przede wszystkim, aby pozbyć się niepożądanych objawów należy pozbyć się czynnika wywołującego czyli pyłków. W związku z tym, że główną drogą dostawania się pyłków do organizmu jest nos, należy po każdorazowym wyjściu z domu i powrocie pamiętać o płukaniu nosa wodą morską i zadbaniu o jego higienę. Pozbycie się pyłków z nosa po zastosowaniu płukania nosa wodą morską zmniejszy częstotliwość i ostrość występowania napadów alergii. Sterimar Mn to roztwór wody morskiej w sprayu wzbogacony manganem, który został opracowany specjalnie dla osób wrażliwych na alergeny. Oprócz znanych już właściwości wody morskiej kluczowych w profilaktyce, ale również i w trakcie alergii, dodatkowo zawarte w preparacie jony manganu mające działanie przeciwalergiczne, sprawiają , że jest on całkowicie bezpieczny dla alergików.
Gdy alergia zapanuje nad nosem
Pierwszej fazie alergii najczęściej towarzyszy niedrożność, obrzęk błony śluzowej nosa, obfita wydzielina i kichanie. W celu zminimalizowania tych objawów warto sięgnąć po produkt, który zmniejszy przekrwienie śluzówki nosa oraz zmniejszy wysięk. Ulgę przyniosą niezawodne krople Nasivin, które w szybki i skuteczny sposób zmniejszą katar i przywrócą drożność nosa. Dzięki zawartym substancjom czynnym Nasivin przynosi ulgę w oddychaniu już po 20 sekundach od użycia. Należy jednak pamiętać, że jeśli objawy nie ustąpią po kilku dniach należy zgłosić się do lekarza alergologa.
Więcej informacji o produktach marki Sterimar oraz pielęgnacji nosa znajdziesz na stronie www.sterimar.pl
Rozmowa z lek. med. Iwoną Lewińską, specjalistą otolaryngologiem
Chociaż z roku na rok w sezonie alergicznym przybywa kichających osób, mało kto wie czym tak naprawdę jest alergia?
– Alergia, potocznie nazywana też uczuleniem, to nadwrażliwość organizmu na kontakt z obcą substancją określaną mianem alergenu. Alergia może występować pod postacią wysypki skórnej, kataru lub astmy oskrzelowej. W skrajnych przypadkach występuje jako wstrząs anafilaktyczny.
Czy wiadomo skąd się bierze alergia?
– Współczesna nauka nie daje nam jednoznacznej odpowiedzi na pytanie co jest powodem alergii, aczkolwiek można powiedzieć, że znane są jej najczęstsze przyczyny. Ujmując najprościej – za każdym razem kiedy do organizmu dostają się bakterie i wirusy rozpoczyna się proces obronny, tj. leukocyty produkują przeciwciała. Czasami jednak organizm źle rozpoznaje wroga i reakcja obronna skierowana jest przeciwko czynnikom, które nie powinny być groźne, np. pyłkom, roztoczom czy też cząsteczkom kurzu. Przeciwciała łączą się z tymi alergenami i rozpoczyna się reakcja alergiczna.
Jakie są najczęstsze alergeny wziewne?
– Alergeny wziewne często dzieli się na zewnątrz- i wewnątrzpochodne, w zależności od tego czy jesteśmy na nie narażeni w domu czy poza nim. Do pierwszej grupy zaliczamy pyłki traw, chwastów i drzew, zarodniki grzybów pleśniowych. Druga grupa, czyli wewnątrzpochodne alergeny to cząsteczki kurzu domowego, naskórek i sierść zwierząt domowych. Pleśń także może być alergenem występującym w środowisku domowym.
Czy dziecko może odziedziczyć alergię po rodzicach?
– Jak dowodzą badania alergia jest chorobą rodzinną, wobec czego uwarunkowania genetyczne mają duży wpływ na to czy dana osoba jest alergikiem.
Jak poznam, że jestem uczulony?
– Objawy alergii są bardzo różne i zależą od wielu czynników, przede wszystkim od rodzaju alergenu i stopnia uczulenia. Najczęstsze z nich to objawy ze strony błon śluzowych, takie jak wodnisty katar, kichanie, łzawienie i świąd oczu, kaszel, astma oskrzelowa. Mogą to być również objawy skórne czyli suchość, szorstkość, zaczerwienienie i wysypka, świąd. A nawet objawy ze strony przewodu pokarmowego, np. zapalenie jelit czy objawy sercowo-naczyniowe – od skoków ciśnienia tętniczego, kołatania serca aż po utratę przytomności. Co powinno nam nasunąć podejrzenie alergii? Fakt, że regularnie, zawsze o tej samej porze roku, ewentualnie po kontakcie z tym samym czynnikiem (alergenem) dopada nas intensywny i wodnisty katar, kichanie, kaszel lub któryś z wymienionych przeze mnie objawów.
Czy istnieje sposób, by uniknąć alergii?
– Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Pewnych alergenów, np. pokarmowych, można uniknąć stosując odpowiednią dietę. Natomiast trudno jest uniknąć kontaktu z powietrzem, w którym unoszą się pyłki lub zarodniki pleśni. Trudno jest nawet uniknąć alergii nie wychodząc z domu, ponieważ nie możemy ograniczyć przecież naszego codziennego funkcjonowania.
W takim razie jeśli już nas dopadnie, jak sobie z nią radzić?
– Z alergią trzeba nauczyć się żyć. Trzeba tak dobierać nasze otoczenie, aby kontakt z alergenami był jak najmniejszy. Przykłady? Każdy alergik wie jak bardzo pomocny jest w tym względzie kalendarz pyleń. W domu starajmy się eliminować różnymi sposobami sierść zwierząt. Pamiętajmy, aby zawsze mieć pod ręką środki, które mogą nam w tej sytuacji pomóc. Mam tu na myśli wodę morską do nosa – najprostszy i najszybszy środek, który skutecznie usuwa pyłki dostające się do przewodów nosowych. Często wystarczy kilkakrotna aplikacja do nosa po powrocie do domu, a dolegliwości nie będą tak dokuczliwe.
Co jeśli zbagatelizujemy przewlekłe objawy alergii?
– Umiarkowana i ciężka postać alergicznego nieżytu nosa powodują, że objawy stają się uciążliwe dla pacjenta. Obrzęk błony śluzowej nosa zaburza w znacznym stopniu prawidłowy tor oddychania. Sen staje się niepełnowartościowy, a w ciągu dnia spada aktywność osoby dotkniętej alergią. Pojawiają się problemy z węchem i smakiem, zmiany zapalne dotyczą także śluzówki gardła. Chory oddychając ustami naraża się na wysychanie śluzówki gardła i krtani. Zatkanie uszu i niedosłuch typu przewodzeniowego to wynik zaburzenia funkcji trąbek słuchowych spowodowanego obrzękiem jej ujścia. Dlatego jeśli zauważymy u siebie opisane przeze mnie objawy, jak najszybciej należy zgłosić się do lekarza specjalisty.