Ciepło i przyjemnie – jak wybrać najlepszy kocyk dla niemowlaka?

Małe brzdące potrzebują ciepła, które zapewni im z pewnością miękki i miły w dotyku kocyk. Wybór jest tak ogromny, że aż trudno zdecydować się na konkretny. Nie należy jednak kupować pierwszego lepszego, kierując się ceną czy designem. Wybierając kocyk dla dziecka, trzeba mieć na uwadze potrzeby i preferencje pociechy. Jest kilka kwestii, na które należy zwrócić uwagę podczas kupowania kocyka dla niemowlaka. Dzięki temu łatwiej będzie znaleźć taki, który spełni swoje zadanie. Powinien on być dobrej jakości, wykonany z bezpiecznych materiałów.

jak wybrać najlepszy kocyk dla niemowlaka

 

Po co komu kocyk dla dzieci?

Czy kocyk jest czymś niezbędnym, bez czego nie można się obyć? Z całą pewnością nie, ale warto z niego korzystać. Trzeba mieć na uwadze to, że wiele dzieci traktuje swoje kocyki jak przytulanki, bez których nie wyobrażają sobie zasypiania. Kocyk nie służy wyłącznie do tego, aby ogrzewać pociechę, gdy ta smacznie sobie śpi. Wbrew pozorom do wyboru jest wiele rodzajów kocyków. Wybór powinien być dostosowany do potrzeb, oczekiwań i preferencji użytkownika. W przypadku kocyków do łóżeczka dziecięcego mamy do wyboru modele charakteryzujące się niewielkimi gabarytami. Ich wielkość jest dostosowywana do standardowych rozmiarów łóżeczek dziecięcych. Rolą tych kocyków jest służenie za przykrycie podczas spania. Z kolei kocyk przytulanka wzbogacony jest w przyszywaną maskotkę do przytulania z głową i rękami. Może znajdować się ona w jednym z narożników kocyka lub na całej jego górnej krawędzi. Sam kocyk jest nieduży. Nie brakuje też kocyków uniwersalnych i do wózka, które mają proste kształty. Służą do przykrywania dzieci lub rozkładania ich na podłodze podczas zabawy. Dla starszych dzieci są koce polarowe, bawełniane lub dzianinowe. Służą one zarówno do snu, jak i do zabawy. Ciekawą opcją są kocyki z funkcją edukacyjną, czyli takie z metkami i tasiemkami, wszytym lusterkiem czy jakimś szeleszczącym elementem. Warto po nie sięgać po to, aby pobudzić ciekawość pociechy i zachęcić ją do większej aktywności.

kocyk dla niemowlaka

Jak widać, kocyki dla dzieci pełnią znacznie więcej funkcji, niż mogłoby się to wydawać. Można określić je mianem wielofunkcyjnych elementów wyposażenia. Podstawową ich rolą jest przykrywanie dziecka i rozkładanie na podłodze do zabawy, a nadrzędną pełnienie funkcji przytulanki i zabawki. Mogą stanowić główne nakrycie podczas cieplejszych dni i nocy oraz być dodatkowym okryciem podczas zimniejszych okresów. Na korzyść kocyków dla dzieci przemawia to, że są bardzo miękkie i przyjemne w dotyku. Na rynku nie brakuje oczywiście takich kocyków, których jakość pozostawia wiele do życzenia. Chodzi tutaj o te bardzo cienkie i niezbyt solidnie wykonane.

Kocyk dla dzieci a rodzaj materiału – na jaki rodzaj się zdecydować?

Duże znaczenie przy wyborze kocyka dla dziecka ma to, z jakiego materiału został on wykonany. Najpopularniejsze są koce bawełniane i bambusowe. Można też spotkać mieszankę bambusa z bawełną. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy, które warto mieć na uwadze przy wyborze. Koc wykonany w stu procentach z bawełny cieszy się największą popularnością. Bawełniane koce mogą mieć różne typy splotów, gdzie najczęściej wybierane są te o splocie kukurydzy i kocyki podwójnie dziane. Zaletą bawełnianych koców jest to, że są gęsto utkane i mocne. Nie ma problemu z utrzymaniem ich w czystości. Zaletą bawełny jest to, że rzadko kiedy powoduje reakcje alergiczne, dlatego kocyki z niej wykonane mogą być stosowane nawet u niemowląt. Najlepiej jest wybierać takie, które posiadają odpowiedni certyfikat. Trzeba pamiętać o tym, że kocyk ma bezpośredni kontakt ze skórą dziecka, dlatego musi być wykonany z bezpiecznych materiałów. Na korzyść bawełny przemawia to, że jest przyjemna w dotyku i zapewnia dobrą cyrkulację powietrza. Taki kocyk sprawdzi się zarówno podczas cieplejszych, jak i zimniejszych dni.

Bawełniane kocyki mogą mieć domieszkę bambusa. Zwykle zachowana jest proporcja 1:1. Taki koc jest uniwersalnym rozwiązaniem na cały rok. Jego fenomen polega na tym, że w cieplejsze dni można liczyć na przyjemne ochłodzenie, a zimą świetnie grzeje. Koc ten idealnie sprawdzi się pod śpiwór. Zaletą bambusa jest to, że bardzo dobrze pochłania wilgoć. Nasuwa się wobec tego od razu myśl, że taki kocyk bambusowy może posłużyć nawet jako ręcznik. Bambus ceniony jest za swoje antyalergiczne i antybakteryjne właściwości, co w przypadku małych dzieci jest bardzo istotne. Dodatkowo posiada właściwości termoregulacyjne i dobrze chroni przed promieniowaniem słonecznym. Koce wykonane w stu procentach z bambusa są cienkie i lekkie, ale mimo to dobrze grzeją, co wynika właśnie z właściwości termoregulacyjnych bambusa. Idealne nadaje się taki bambusowy koc na wiosnę i lato.

Kolejnym rodzajem kocyka dla niemowląt jest ten wykonany z polaru minky. Niezaprzeczalną zaletą tego kocyka jest to, że jest bardzo miły w dotyku i elastyczny. Doskonale sprawdza się w roli otulacza dla najmłodszych. Dzieci wprost uwielbiają kocyki z polaru minky, które cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Ich miękkość przyczynia się do zwiększenia komfortu użytkowania. Przydadzą się zarówno do wózka spacerówki, jak i gondoli. Tak naprawdę to zawsze warto mieć je przy sobie, na wypadek ochłodzenia. Trzeba liczyć się z tym, że na rynku nie brakuje podróbek kocyków minky, a tylko te oryginalne są bardzo dobrej jakości. Przekłada się to na nieprzeciętną trwałość – takie kocyki pozostają miłe w dotyku, miękkie i elastyczne nawet po wielu praniach.

Co należy mieć na uwadze, wybierając kocyk dla niemowlaka?

jak wybrać najlepszy kocyk dla niemowlaka

Wybierając kocyk dla dziecka, należy zwrócić uwagę na kwestię bezpieczeństwa. Tym bardziej, że skóra najmłodszych jest bardzo delikatna i wrażliwa. Nie trudno jest o wystąpienie reakcji alergicznej. Najlepiej jest wybierać kocyki z certyfikatem Oeko-Tex Standard 100. Można mieć wówczas pewność, że taki kocyk został wykonany z materiałów niezawierających szkodliwych substancji w postaci pestycydów, formaldehydu, barwników azotowych, metali ciężkich, rozpuszczalników i środków powierzchniowo-czynnych. Szukać należy też oznaczenia, które potwierdzi certyfikat GOTS. Wskazuje on na to, że do produkcji kocyka sięgnięto po włókna organiczne. Jeśli zależy nam na niechlorowanym kocyku, który nie zawiera żadnych toksycznych barwników, to powinno się mieć to na uwadze. Kocyki wykonane z ekologicznych materiałów są już coraz powszechniejsze i można kupić je często w popularnych dyskontach.

Dobrej jakości kocyk pozostanie miękki i elastyczny nawet po wielu praniach. Można mieć wówczas pewność, że dziecko będzie chętnie po niego sięgało i komfortowo się pod nim czuło. Niemowlaki nie lubią zbyt mocno usztywnionych koców. Warto się wobec tego wystrzegać tych uszytych z tanich i niskogatunkowych tkanin. W przypadku użycia kiepskiej jakości materiałów, trzeba liczyć się z szybkim zużyciem kocyka. Już po paru praniach straci swoje właściwości. Najlepiej jest stawiać na produkty od renomowanego producenta. Nie bez znaczenia jest też dobranie odpowiedniego rozmiaru kocyka. Dostępne są w kilku rozmiarach, gdzie najpopularniejsze to te 75 x 100 cm, które z całą pewnością są wystarczającym wyborem. Kocyk nie powinien być zbyt duży, co będzie tylko problematyczne podczas użytkowania przy małym dziecku. Trzeba pamiętać o tym, że w przypadku dzieci znacznie ważniejsza jest kwestia użyteczności niż estetyki. Kocyk powinien być przede wszystkim funkcjonalny.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (84 głosów, średnia: 4,29 z 5)
loading... zapisuję głos...