Cieknące jelita – co to jest? Co świadczy, że mamy kłopoty? Oto prawdziwa historia

Cieknące jelita – co to jest? Czy znacie takie pojęcie?  Jakie sygnały świadczą o tym, że mamy kłopoty? Radzi ekspert prof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska. Poznajmy historię Anny, która opowie o tym jak dowiedziała się że przyczyną Jej chorób są zmiany w składzie flory jelitowej. …. 

 

– „Jestem 52-latką. 12 lat temu pojawiła się u mnie wrażliwość na składniki pokarmowe (mleko). Symptomy nasilały się i z czasem pojawiło się uczucie ciągłego zmęczenia, problemy z wypróżnianiem i bóle stawów. Diagnoza brzmiała reumatoidalne zapalenie stawów RZS. Zaproponowano leczenie farmakologiczne (Methotreksad, Sufalazyna). Byłam uczulona na coraz więcej pokarmów!

Pomimo że ograniczałam się z jedzeniem moja waga wzrosła o 15 kg. Po dwóch latach od rozpoznania RZS, zdiagnozowano u mnie dyslipidemię. To niestety była przyczyna następnego problemu – zachorowałam na cukrzycę typu II. W tym roku zdiagnozowano łuszczycę. W końcu przyjmowałam około 16 różnych leków.

Na szczęście, trafiłam do specjalisty, od którego dowiedziałam się że cierpię na zespół przesiąkliwości jelitowej. Wdrożono u mnie terapię, która bardzo szybko przyniosła bardzo dobre efekty. ”

Aktualna wiedza o przyczynach zespołu jelita drażliwego

Aktualna wiedza o przyczynach zespołu jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego to jedno z częstszych schorzeń, będących przyczyną zgłaszania się do lekarza rodzinnego lub gastroenterologa. Szacuje się, iż dotyka nawet 20% populacji. Najczęściej występuje u młodych kobiet, jednak nie omija także mężczyzn i
Adaptogeny – czym są? Jak je stosować?

Adaptogeny – czym są? Jak je stosować?

Adaptogeny to wyjątkowa klasa leczniczych roślin. Redukują one uczucie zmęczenia, regulują metabolizm, wspomagają pracę układu naczyniowo-sercowego oraz regenerują organizm, pomagając mu usuwać toksyny i radzić sobie z obniżonym poziomem tlenu. Są doskonałymi elementami diety osób spożywających posiłki o niskim bilansie kalorycznym, sportowców, u których intensywne treningi doprowadzają do zaburzeń hormonalnych, a także osób, żyjących w ciągłym stresie. Do najważniejszych należą: korzeń żeń-szenia,  bazylia azjatycka, korzeń astragalusa, miłorząb japoński, korzeń lukrecji

Przyczyną schorzeń, od której historia chorób Anny rozpoczęła się to dysbioza, która spowodowała rozwój „Zespołu przeciekającego jelita”. Jakie mogą być jeszcze inne objawy przecieku jelit? Wymieńmy je: artretyzm zmęczenie, złe samopoczucie, ból mięśni, fibromialgia, syndrom chronicznego zmęczenia, depresja, pogorszona wydolność organizmu, dermatozy, egzema, pokrzywka, łuszczyca, alergie, choroby zapalne jelit: choroba Crona, wrzodziejące zapalenie jelita, NASH, biegunki, zapalenie trzustki, celiakia, zespół metaboliczny, hiperlipidemia, cukrzyca, deficyty poznawcze, niektóre przypadki chorób serca, niektóre przypadki autyzmu.

W następnym artykule o tym, co powoduje dybiozę – musicie to wiedzieć KONIECZNIE!

Autor: Prof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska

PrEwa-Stachowskaof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska – biochemik i specjalista z dziedziny żywienia człowieka. Kieruje Zakładem Biochemii i Żywienia Człowieka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Specjalizuje się w dobieraniu sposobu żywienia dla osób z nasilonym procesem miażdżycowym, które przeszły operację przeszczepu nerki oraz badaniami nad wpływem lipidów na proces zapalny. Właściciel poradni Dietetica  www.dietetica.com.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (289 głosów, średnia: 4,35 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. bbo  13 listopada 2015 15:01

  Przyznam, ze po raz pierwszy czytam o takiej chorobie.

  Odpowiedz
  • AnnaKwasniak  16 listopada 2015 19:08

   ja też, ale wydaje się koszmarna ;/

   Odpowiedz
 2. lilkawodna  13 listopada 2015 18:39

  Też nie znalam tej choroby!

  Odpowiedz
 3. Żanett  13 listopada 2015 21:08

  Ja też pierwszy raz czytam.

  Odpowiedz
 4. Blodka  13 listopada 2015 21:59

  Sporo różnych objawów. Nic dziwnego, że bohaterce nie zdiagnozowano od razu jej przypadłości. Zresztą zauważyłam, że u nas w przychodniach wogóle ciężko jest dostać skierowanie na jakieś bardziej specjalistyczne badania. A część lekarzy zaczyna skupiać się na leczeniu objawów a nie na dogłebnej diagnostyce i na odszukaniu przyczyn choroby.

  Odpowiedz
 5. magda6915  15 listopada 2015 10:29

  Pierwszy raz o tym słyszę!

  Odpowiedz
 6. Jaworka  16 listopada 2015 20:17

  Pierwszy raz słyszę o takiej chorobie ale nie będę drugi raz pisać i zgadzam się z moją poprzedniczką Blodka że ciężko dostać skierowanie do jakiegokolwiek specjalisty a lekarz rodzinny mimo że nie ma specjalizacji leczy teraz na wszystkie choroby powierzchownie

  Odpowiedz
 7. niejednolita  18 listopada 2015 10:25

  Bardzo dużo objawów które sie u mnie pojawiają. Czekam na rozwinięcie tematu.

  Odpowiedz
 8. Aneta  19 listopada 2015 11:47

  Ciekawy artykuł, warto wiedzieć o istnieniu takich dolegliwości.

  Odpowiedz
 9. Patriszia  22 listopada 2015 23:01

  okropna choroba

  Odpowiedz
 10. marzenie2  1 grudnia 2015 19:39

  Ciekawy artykuł ale ale aby trafić do specjalisty odpowiedniego aby to zdiagnozował to można się wykończyć.

  Odpowiedz
 11. luko  12 grudnia 2015 05:53

  Litości…takie artykuły to nie telenowela. Jak już pisać, to w całości a nie na raty.

  Odpowiedz
 12. BlackMary  27 grudnia 2015 20:09

  Ja też pierwszy raz słyszę o tej chorobie

  Odpowiedz
 13. mama_kazala  31 stycznia 2016 12:11

  dobrze, że o tym piszecie, może komuś pomoże

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany