Cieknące jelita – co to jest? Co świadczy, że mamy kłopoty? Oto prawdziwa historia

Cieknące jelita – co to jest? Czy znacie takie pojęcie?  Jakie sygnały świadczą o tym, że mamy kłopoty? Radzi ekspert prof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska. Poznajmy historię Anny, która opowie o tym jak dowiedziała się że przyczyną Jej chorób są zmiany w składzie flory jelitowej. …. 

 

– „Jestem 52-latką. 12 lat temu pojawiła się u mnie wrażliwość na składniki pokarmowe (mleko). Symptomy nasilały się i z czasem pojawiło się uczucie ciągłego zmęczenia, problemy z wypróżnianiem i bóle stawów. Diagnoza brzmiała reumatoidalne zapalenie stawów RZS. Zaproponowano leczenie farmakologiczne (Methotreksad, Sufalazyna). Byłam uczulona na coraz więcej pokarmów!

Pomimo że ograniczałam się z jedzeniem moja waga wzrosła o 15 kg. Po dwóch latach od rozpoznania RZS, zdiagnozowano u mnie dyslipidemię. To niestety była przyczyna następnego problemu – zachorowałam na cukrzycę typu II. W tym roku zdiagnozowano łuszczycę. W końcu przyjmowałam około 16 różnych leków.

Na szczęście, trafiłam do specjalisty, od którego dowiedziałam się że cierpię na zespół przesiąkliwości jelitowej. Wdrożono u mnie terapię, która bardzo szybko przyniosła bardzo dobre efekty. ”

Przyczyną schorzeń, od której historia chorób Anny rozpoczęła się to dysbioza, która spowodowała rozwój „Zespołu przeciekającego jelita”. Jakie mogą być jeszcze inne objawy przecieku jelit? Wymieńmy je: artretyzm zmęczenie, złe samopoczucie, ból mięśni, fibromialgia, syndrom chronicznego zmęczenia, depresja, pogorszona wydolność organizmu, dermatozy, egzema, pokrzywka, łuszczyca, alergie, choroby zapalne jelit: choroba Crona, wrzodziejące zapalenie jelita, NASH, biegunki, zapalenie trzustki, celiakia, zespół metaboliczny, hiperlipidemia, cukrzyca, deficyty poznawcze, niektóre przypadki chorób serca, niektóre przypadki autyzmu.

W następnym artykule o tym, co powoduje dybiozę – musicie to wiedzieć KONIECZNIE!

Autor: Prof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska

PrEwa-Stachowskaof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska – biochemik i specjalista z dziedziny żywienia człowieka. Kieruje Zakładem Biochemii i Żywienia Człowieka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Specjalizuje się w dobieraniu sposobu żywienia dla osób z nasilonym procesem miażdżycowym, które przeszły operację przeszczepu nerki oraz badaniami nad wpływem lipidów na proces zapalny. Właściciel poradni Dietetica  www.dietetica.com.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (254 głosów, średnia: 4,28 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. bbo  13 listopada 2015 15:01

  Przyznam, ze po raz pierwszy czytam o takiej chorobie.

  Odpowiedz
  • AnnaKwasniak  16 listopada 2015 19:08

   ja też, ale wydaje się koszmarna ;/

   Odpowiedz
 2. lilkawodna  13 listopada 2015 18:39

  Też nie znalam tej choroby!

  Odpowiedz
 3. Żanett  13 listopada 2015 21:08

  Ja też pierwszy raz czytam.

  Odpowiedz
 4. Blodka  13 listopada 2015 21:59

  Sporo różnych objawów. Nic dziwnego, że bohaterce nie zdiagnozowano od razu jej przypadłości. Zresztą zauważyłam, że u nas w przychodniach wogóle ciężko jest dostać skierowanie na jakieś bardziej specjalistyczne badania. A część lekarzy zaczyna skupiać się na leczeniu objawów a nie na dogłebnej diagnostyce i na odszukaniu przyczyn choroby.

  Odpowiedz
 5. magda6915  15 listopada 2015 10:29

  Pierwszy raz o tym słyszę!

  Odpowiedz
 6. Jaworka  16 listopada 2015 20:17

  Pierwszy raz słyszę o takiej chorobie ale nie będę drugi raz pisać i zgadzam się z moją poprzedniczką Blodka że ciężko dostać skierowanie do jakiegokolwiek specjalisty a lekarz rodzinny mimo że nie ma specjalizacji leczy teraz na wszystkie choroby powierzchownie

  Odpowiedz
 7. niejednolita  18 listopada 2015 10:25

  Bardzo dużo objawów które sie u mnie pojawiają. Czekam na rozwinięcie tematu.

  Odpowiedz
 8. Aneta  19 listopada 2015 11:47

  Ciekawy artykuł, warto wiedzieć o istnieniu takich dolegliwości.

  Odpowiedz
 9. Patriszia  22 listopada 2015 23:01

  okropna choroba

  Odpowiedz
 10. marzenie2  1 grudnia 2015 19:39

  Ciekawy artykuł ale ale aby trafić do specjalisty odpowiedniego aby to zdiagnozował to można się wykończyć.

  Odpowiedz
 11. luko  12 grudnia 2015 05:53

  Litości…takie artykuły to nie telenowela. Jak już pisać, to w całości a nie na raty.

  Odpowiedz
 12. BlackMary  27 grudnia 2015 20:09

  Ja też pierwszy raz słyszę o tej chorobie

  Odpowiedz
 13. mama_kazala  31 stycznia 2016 12:11

  dobrze, że o tym piszecie, może komuś pomoże

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany