Ciekawostki o Warmii i Mazurach: tego nie wiesz o tym regionie!

Warmia i Mazury to nie tylko piękne krajobrazy oraz wielkie jeziora. Region skrywa wiele sekretów, tajemnic. To prawdziwie niezwykłe miejsce! Przedstawiamy ciekawostki o Warmii i Mazurach, które na pewno cię zaskoczą.

Ciekawostki o Warmii i Mazurach

fot. mat. pras. AccorHotels

Zobacz także: Małe miejscowości nadmorskie – odkryj urokliwe miejsca w Polsce

1) W województwie spalono ostatnią „czarownicę” w Europie

Do nieszczęśliwego zdarzenia doszło 21 sierpnia 1811 na wzgórzu szubienicznym przy drodze z Reszla do Korsz. Kobieta nazywała się Barbara Zdunk i miała młodszego od siebie kochanka. Nie pogodziła się z jego odejściem. Często go nachodziła. Kiedy pod jego dom podłożono ogień, który strawił prawie całe miasteczko, mieszkańcy od razu uznali Zdunk za winną. Miejski sąd w Reszlu skazał ją za czary na śmierć przez spalenie na stosie. Był to ostatni w Europie wyrok skazujący „czarownicę”.

2) Kraina 2 600 jezior

Mazury potocznie określa się mianem Tysiąca Jezior. Na Mazurach można doliczyć się jednakże ok. 2 600 jezior, czyli prawie 3 razy więcej niż zwykło się sądzić. Śniardwy, Wukśniki, Jegocin i Leleskie to jedne z najciekawszych i najpiękniejszych.

3) Dom dzikich koni

Na półwyspie Popielińskim, w rezerwacie zbliżonym jak najbardziej do naturalnych warunków, żyją 4 tabuny koników polskich. To potomkowie tarpanów, które zamieszkiwały leśne teren Europy i wymarł 200 lat temu. Zwierzęta są doskonale dostosowane do środowiska, o czym świadczy fakt, iż dożywają późnego wieku, nierzadko 30 i więcej lat. Żyją beztorsko w okolicach jezior Śniardwy, Warnołty oraz Bełdany. Utrzymywane w warunkach rezerwatowych są jak „żywe kosiarki”. Nie dopuszczają do zarastania terenów nie wykorzystywanych już rolniczo, a cennych z przyrodniczego punktu widzenia. Tę funkcję koników doceniono zwłaszcza w Belgii, Holandii, Francji czy Niemczech, gdzie zwierzęta są coraz powszechniej hodowane.

4) Smoła w nazwie

Znasz pochodzenie nazwy „Mazury”? Słowo wywodzi się od przedrostka „maz-”, który znaczył „smolić” (dawniej  rzeczownik „maź” oznaczał smołę). Poprzez połączenie przedrostka „maz-” z przyrostkiem „-ur” powstało określenie na smolarzy zamieszkujących tereny leśne w tym regionie. To właśnie od nich pochodzi nazwa Mazury.

 5) Być w 3 miejscach jednocześnie

Czy można być w 3 miejscach jednocześnie? Teoretycznie tak, gdyż na Mazurach schodzą się granice 3 państw. Jak widać, w tym miejscu można nagiąć rzeczywistość i przez chwilę doświadczyć bilokacji. Na terenie województwa znajduje się punkt, gdzie schodzą się granice państwowe: Polski, Litwy i Rosji. Jest to także najbardziej wysunięty na północny-wschód punkt regionu.

Ciekawostki o Warmii i Mazurach

mat. pras. AccorHotels

Ciekawostki o Warmii i Mazurach: 6) Bociania wieś

Mazurska miejscowość Żywkowo nazywana została bocianią wsią. Co roku do tego urokliwego miejsca przylatuje blisko 100 bocianów, a odlatuje ich jesienią dwa razy więcej. Jeśli chcesz zobaczyć bociany z bliska, najlepiej obserwować je ze specjalnej platformy widokowej w Żywkowie. To największe siedlisko biało-czarnych ptaków w Polsce.

7) Tajemnicza piramida

Na Mazurach w miejscowości Rapa znajduje się grobowiec rodziny barona Friedricha von Fahrenheita. Wzorowany na egipskich piramidach ma wysokość prawie 16 metrów. O polskiej piramidzie powstało wiele wierzeń i legend. Niektórzy ludzie twierdzą, że piramida ma właściwości lecznicze, inni uważają, że w jej wnętrzu występują duże zakłócenia pola magnetycznego.

Podobno właściciele majątku należeli do ludzi wykształconych, którzy dużo podróżowali i wprowadzali wiele nowych rozwiązań w swojej posiadłości. Przyciągała ich magia wiecznego „życia po życiu”, w związku z tym chcieli zbudować grobowiec, wzorując się na piramidach egipskich. Celem budowy wielkiego nagrobka było stworzenie warunków sprzyjających mumifikacji ciała.

8) Najgłośniejszy krzyk

Od ponad 20 lat w miejscowości Gołdap na Mazurach odbywa się Międzynarodowy Konkurs Krzyku. Wydarzenie jest jednym z nielicznych tego typu konkursów na świecie. By wziąć w nim udział, na Mazury przyjeżdżają nie tylko mieszkańcy Polski, ale również obcokrajowcy. Na czym polega konkurs? Wystarczy przez 5 sekund krzyczeć do specjalnej aparatury. Najlepsze wyniki przekraczały wartość 138 dB.

9) Mięsna uczta wigilijna

Jeszcze 100 lat temu na Warmii wigilia była mięsna. Szemel, czyli jeździec na upozorowanym koniu, odwiedzał dzieci (odpowiednik krakowskiego lajkonika). Nie odprawiano pasterki nocą. Na wigilijnym stole pojawiała się pieczona gęś, drobiowe kiełbasy i różnego rodzaju ciasta. Resztkami z kolacji częstowano zwierzęta domowe oraz dusze zmarłych.

10) Zapach historii

Mazury poza wspaniałymi krajobrazami obfitują w miejsca, które na stałe zapisały się na kartach historii Polski. Warte uwagi obiekty to na pewno tereny Grunwaldu, gdzie w 1410 roku odbyła się pamiętna, bitwa oraz Wilczy Szaniec, czyli znajdująca się w środku lasu kwatera Hitlera. Co ciekawe, żeby ukryć kwaterę, twórcy uzupełnili ubytki w drzewostanie atrapami drzew zrobionymi z rur. Dla bardziej naturalnego efektu rury pokryto siatką imitującą liście.

Ciekawostki o Warmii i Mazurach

mat. pras. AccorHotels

Ciekawostki o Warmii i Mazurach: co jeszcze warto wiedzieć?

Ciekawostki o Warmii i Mazurach

mat. pras. AccorHotels

Ciekawostek i intrygujących faktów o malowniczym regionie można znaleźć niezwykle dużo. To w tym właśnie regionie znajdują się największe i najdłuższe jeziora: Śniardwy oraz Jeziorak. W Puszczy Boreckiej na Mazurach zlokalizowany jest drugi co do wielkości ośrodek hodowli żubrów w Polsce. W Starych Kiejkutach znajduje się Ośrodek Kształcenia Kadr Wywiadu. A Kanał Ostródzko-Elbląski, który powstał w połowie XIX wieku, to atrakcja na skalę światową.

Ciekawostki o Warmii i Mazurach można znaleźć na oficjalnych stronach regionu oraz w e-booku „Mazury w liczbach”, przygotowanym przez AccorHotels.

 Ciekawostki o Warmii i Mazurach

mat. pras. AccorHotels

Lubicie podróżować? Wybieracie Polskę czy Europę?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (203 głosów, średnia: 4,30 z 5)
loading... zapisuję głos...