Ciekawostki o perfumach, czyli sekrety świata zapachów
Uwielbiasz perfumy, lubisz otaczać się pięknymi zapachami i śledzisz nowości proponowane przez znane marki? Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Jeśli chcesz wiedzieć, ile płatków róży potrzeba do stworzenia 1 l olejku eterycznego lub z czego powstał najdroższy zapach świata – zapraszamy do lektury! Oto ciekawostki o perfumach.
Przeczytaj także: Królewskie zapachy – ulubione perfumy koronowanych głów
Kto pierwszy stworzył perfumy?
Prawdopodobnie kobieta o imieniu Tapputi. Żyła w Babilonii. Pierwsze perfumy stworzyła z kwiatów, olejów, tataraku, mirry i balsamu.
Czy perfumy zawsze pachną tak samo?
Te same perfumy na Tobie będą pachnieć inaczej niż na twojej koleżance. Ich zapach zależy od stopnia nawilżenia skóry, gospodarki hormonalnej, temperatury ciała i naturalnego zapachu ciała.
Który z zapachów jest najbardziej seksowny?
Z badań wynika, że żaden mężczyzna nie przejdzie obojętnie obok zapachu tuberozy. Wywołuje on u nich skurcze mięśni. W starożytności jednak za najbardziej seksowny zapach uważano ambrę. Dodawano ją nawet do zaprawy murarskiej, budując haremy. Można było do nich trafić nawet po omacku. Za niezwykle zmysłowy uznawany jest również zapach róż.
Co nam dała chemia?
Kiedyś, aby uzyskać litr olejku różanego, potrzebowano tonę płatków kwiatu. Koszty uzyskania olejków eterycznych były ogromne, a to przekładało się również na cenę perfum. Odkąd można zastępować olejki naturalne syntetycznymi odpowiednikami, ceny perfum zaczęły spadać, a na rynku pojawiło się wiele wspaniałych kompozycji zapachowych, jak na przykład NOU Rose Patchouli.
Czy zapachy syntetyczne zawsze są gorsze od naturalnych?
Niekiedy syntetyczne odpowiedniki pachną dużo piękniej. Przykładem może być olejek konwaliowy, który w ogóle nie przypomina zapachem konwalii, za to ten sztuczny do złudzenia przypomina świeże kwiaty.
Inne ciekawostki o perfumach
Zobacz także: Zapachy drzewne i perfumy pachnące lasem
Jak powstaje zapach syntetyczny?
W uzyskaniu syntetycznego zapachu na przykład olejku różanego pomaga nam komputer. Rozkłada on naturalny zapach rośliny na molekuły, po czym odtwarza go ze składników syntetycznych. Proces uzyskiwania syntetycznych zapachów to prawdziwa sztuka, aromaty powstają często z zaskakujących mieszanek. Zapach truskawek można uzyskać łącząc woń skoszonej trawy, waty cukrowej, dojrzałego jabłka i masła!
Ile kosztują najdroższe perfumy świata?
Na dzień dzisiejszy za najdroższe uważa się perfumy No 1 Cliva Christiana. Za 30 ml podobno trzeba było zapłacić 2 350 dolarów. Wpisano je do Księgi Rekordów Guinnessa. Nad ich kompozycją Christian pracował przez 6 lat.
Czy istnieją perfumy dla psów?
Jak najbardziej. W londyńskiej sieci sklepów zoologicznych można zakupić perfumy „Petite Amande”. Wyczuwalne są w nich nuty czarnej porzeczki, kwiatu pomarańczy, mimozy i lilii. Niestety nie wiemy, czy zapach bardziej podoba się psom, czy ich właścicielom.
Jak pachnie dzieciństwo?
Marka Dolce&Gabbana ma własną interpretację zapachu z lat dziecięcych. W 2013 roku firma wypuściła na rynek perfumy dla niemowląt. Kontrowersyjny produkt nie zawiera alkoholu, dzięki czemu jest przyjazny dla wrażliwej, delikatnej skóry. Perfumy kuszą aromatem miodu, owoców cytrusowych i melona.
Ile zapachów tworzy świat perfum?
Mówi się, że świat zapachów tworzy około 35 tysięcy substancji aromatycznych. Jeden flakon perfum to zazwyczaj mieszanina 30 składników.
Znacie inne ciekawostki o perfumach? Podzielcie się!