Ciekawostki o jajkach – warto je poznać przy okazji Wielkanocy. Te 20 nowinek z pewnością wzbogaci Twoją wiedzę o tym smacznym symbolu
Jajko – biało-żółta tajemnica zamknięta w skorupce. A do tego smaczna pod rozmaitą postacią i zbawienna m.in. dla naszej skóry. Warto dowiedzieć się o jajach nieco więcej, zwłaszcza, że będzie to temat na czasie (i na talerzu) już niebawem, w czasie Wielkanocy.
Niebawem do naszych wielkanocnych koszyczków wskoczą bajecznie pomalowane pisanki. Ale o jajkach pamiętamy przez cały rok – w końcu mało kto nie przepada za ich smakiem. Tym bardziej, że można je przyrządzić co najmniej na 30 sposobów. To również niezbędny dodatek do pieczenia, smażenia i innych kulinarnych zabaw. Poza tym jajo niezastąpione jest też choćby w kosmetyce. Lista jego zalet jest nieskończenie długa, o czym wiedziano już od zarania dziejów. Postanowiliśmy zebrać dla wad kilka jajecznych nowinek, o których być może nie wiedziałyście. Wzbogacą nie tylko twoją wiedzę, ale nawet sprawią, że się uśmiechniesz. Przedstawiamy ciekawostki o jajkach, które oderwą cię na chwilę od wielkanocnych obowiązków.
Ciekawostki o jajkach – warto je poznać przy okazji Wielkanocy. Te 20 nowinek z pewnością wzbogaci Twoją wiedzę o tym smacznym symbolu
20 ciekawostek na temat jajek:
1) Stuletnie jaja to charakterystyczne danie kuchni chińskiej. W rzeczywistości to przechowywane najczęściej od kilku tygodni do kilku miesięcy zakonserwowane jajka na twardo. Są jednak i koneserzy trzymający je nawet latami.
2) W 837 roku synod w Akwizgranie uznał jaja za mięsne danie, zakazane w czasie postu. Ten kto go nie dotrzymał, był surowo karany.
3) Jajko to jeden z ulubionych motywów w sztuce Salvadora Dalego.
4) Wysiadająca jajo kura obraca je około 50 razy dziennie.
5) Jajko strusie gotujemy na twardo około 2, 5 godziny.
6) Świeżość jajka sprawdzimy wkładając je do rondelka z wodą. Jeśli wypłynie na powierzchnię – lepiej już go nie jeść.
7) Naukowcy odkryli, że jajka i krew mają podobną strukturę białkową.
8) Surowe jajko stacza się z górki szybciej niż ugotowane.
9) Kolor skorupki jajka zależy od koloru piór kury, która je zniosła.
10) W ciągu roku kura może znieść nawet 340 jajek.
11) Każdy przepis w szkockich książkach kucharskich rozpoczyna się zdaniem: „Pożycz od sąsiada szklankę mąki i dwa jajka”.
12) Jajko jest największą pojedynczą komórką zwierzęcą.
13) W Chile są kury znoszące niebieskie jaja. Należą do gatunku Araucana.
14) Pierwsze pisanki malowano 60 tysięcy lat temu. Ozdobione skorupki jaj strusich z tamtego okresu odkryto w Afryce.
15) Kura znosi średnio jedno jajko na dobę.
16) Jajek Fabergé – dzieł sztuki złotniczej z carskiej Rosji zachowało się 42. Najdroższe sprzedano za 18, 5 mln dolarów.
17) Srebrne sztućce czernieją po kontakcie z żółtkiem.
18) Największą jajecznicę, bo ważącą prawie 2 i pół tony ugotowali kucharze z Mauritiusu. Tym samym 27 października 2018 trafili do księgi rekordów Guinnessa.
19) Najmniejsze jajo ptasie, bo 6-milimetrowe znosi koliberek hawański.
20) Kawa, do której dodamy skorupkę jajka uraczy nas mocniejszym smakiem i aromatem.