Ciekawostki o Bułgarii, które warto poznać

Rekordowa długość stołu biesiadnego, słynne na cały świat jogurty czy olejek różany do Chanel No.5 – to Bułgaria z mniej znanej strony. Czego jeszcze nie wiemy o tym kraju? Przedstawiamy ciekawostki o Bułgarii , które mogą Was zaskoczyć! 

Zobacz także: Meksykańska tequila – udaj się jej szlakiem

bulgaria-83874_1280

Bułgaria dla Polaków to przede wszystkim PRL-owskie letnie kurorty nad Morzem Czarnym, takie jak Złote Piaski, Nessebar czy Słoneczny Brzeg. Miłośnicy tego kraju znają go także od strony smacznego jedzenia, dobrego wina oraz pięknych pasm górskich, zielonych dolin i ciekawej historii ukrytej w wielu zabytkach. Z analiz Travelplanet.pl, największego pośrednika biur podróży wynika, że w ostatnich 2 latach zainteresowanie wyjazdami turystycznymi do Bułgarii wzrosło o prawie 40 proc. W tym roku wzrost ten może być jeszcze wyższy. Wpływ na to może mieć zmniejszone obecnie zainteresowanie rodzimych turystów krajami arabskimi i poszukiwanie alternatyw wyjazdowych. Stale rozbudowywana i odnawiana infrastruktura hotelowa oraz atrakcyjne koszty wyjazdów sprawiają, że wakacje w Bułgarii mogą być dobrym pomysłem na rodzinny urlop. Wybierając się do Bułgarii warto poznać ten kraj nie tylko od turystycznej strony. Oto 7 zaskakujących faktów dotyczących tego kraju, o których nie wszyscy wiedzą.

Ciekawostki o Bułgarii – Tu powstała cyrylica

To właśnie w tym kraju po raz pierwszy użyto cyrylicy – pisma alfabetycznego, którym posługują się dziś m.in. Ukraińcy, Rosjanie czy Białorusini. Wynalezienie tego pisma przypisuje się uczniom Cyryla i Metodego. Do XII wieku cyrylica rozprzestrzeniła się z Bułgarii na tereny Serbii i Rusi Kijowskiej. Obecnie wciąż używana jest we wszystkich wschodniosłowiańskich oraz w większości południowosłowiańskich języków.

 

Ciekawostki o Bułgarii  – Ojczyzna jogurtów

dessert-447165_1280

W 1905 roku bułgarski mikrobiolog Stamen Grigorov odkrył bułgarską odmianę bakterii, której do dziś używa się przy produkcji jogurtów na całym świecie. Szacuje się, że jogurty o bułgarskim rodowodzie spożywa nawet 2 miliardy osób rocznie. Przypisuje się im niezwykłe właściwości uzdrawiające i odmładzające. Bułgarzy używają jogurtów praktycznie do wszystkiego – jako orzeźwiający napój z wodą i lodem, mleczną przekąskę, a także przyprawę do wielu potraw.

Ciekawostki o Bułgarii – Długowieczność

Bułgarzy żyją dłużej niż inne narody. Według naukowców to zasługa niskiego poziomu stresu, regularnej aktywności fizycznej oraz… bakterii zawartych w bułgarskich jogurtach. Mieszkańcy tego kraju lubią uprawiać sport, zdrowo się odżywiają, a do życia podchodzą wyjątkowo pozytywnie. Dlatego też widok stulatka w tym kraju nikogo nie dziwi.

Ciekawostki o Bułgarii – Kraj róż i perfum

rose-170797_1280

Bułgaria słynie z produkcji olejku różanego, który wykorzystuje się w wielu gatunkach perfum, m.in. słynnych Chanel No.5. Nawet 50 proc. światowych zasobów tego aromatycznego olejku pochodzi właśnie stąd. Nic dziwnego, że Bułgarzy kochają róże, które już od XVIII wieku są ich towarem eksportowym. W czerwcu w miejscowości Kazanłyk odbywa się huczny Festiwal Róż, podczas którego najpiękniejszym dziewczętom nadaje się tytuł ,,Carica Roza”, czyli Królowej Róż.

Ciekawostki o Bułgarii – Rekord Guinnessa w biesiadowaniu

Ponad 3000 ucztujących wypiło nawet 500 litrów rakiji przy gigantycznym stole o długości niemal 400 metrów. Mieszkańcy Sofii to mistrzowie dobrej zabawy, o czym świadczy wywalczony przez nich rekord świata w biesiadowaniu przy najdłuższym stole.

Polecamy również: Podróże kulinarne: 3 przepisy kulinarne z 3 krajów

Ciekawostki o Bułgarii – Zagłębie archeologiczne

Bułgaria jest trzecim w Europie krajem pod względem wartości zabytków archeologicznych. Jest jednym z najstarszych europejskich krajów i może poszczycić się niezwykłym dorobkiem kulturowym. Założona ponad 3000 lat temu osada Nessebar jest rezerwatem architektonicznym i archeologicznym, a znajdujące się tutaj zabytki zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kraj słynie także z ogromnej ilości świątyń, czyli monastyrów. Zakony bułgarskiego kościoła rozsiane są po całym kraju. Największy i najsłynniejszy z nich to Monastyr Rilski, położony u stóp masywu Riła.

Ciekawostki o Bułgarii – „Tak” czy „nie”

Odwrotnie niż w większości krajów, kiwając w górę i w dół Bułgarzy zaprzeczają czemuś. Kiedy natomiast chcą wyrazić aprobatę, kręcą głową na boki. Ta, z pozoru nieduża różnica gestów, w porównaniu z większością innych narodów, może stać się przyczyną nieporozumień, szczególnie kiedy zagraniczni turyści nie są tego świadomi.

Yves Rocher

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (206 głosów, średnia: 4,75 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Kmakolagwa  11 kwietnia 2015 09:37

  Piękny kraj.

  Odpowiedz
 2. magella87  11 kwietnia 2015 10:56

  Rekord w biesidowaniu 🙂 dobrzy sa

  Odpowiedz
 3. martucha180  11 kwietnia 2015 11:03

  Niektóre rzeczy wiedziałam, teraz trzeba by było pojechać do tego kraju.

  Odpowiedz
 4. lilka  11 kwietnia 2015 11:35

  Jak bylam mala moja chrzestna przywiozla mi lalke z Bułgarii- mile wspomnienia cos dostac z zagranicy i to jeszcze taka fajna duza lale:) a kraj faktycznie faktycznie przepiekny,chcialabym kiedys pojechac tam na wczasy…

  Odpowiedz
 5. Patriszia  11 kwietnia 2015 13:44

  ostatnia ciekawostka bardzo przydatna jeśli ktoś zamiesza się tam wybrać 🙂

  Odpowiedz
 6. lilkawodna  11 kwietnia 2015 16:48

  Chciałam zawsze pojechać do Bułgarii. Teraz chcę jeszcze bardziej.

  Odpowiedz
 7. gusia.  11 kwietnia 2015 19:37

  Lubię czytać takie ciekawostki.

  Odpowiedz
 8. bbo  11 kwietnia 2015 19:56

  Mąż namawia mnie na wakacje w Bułgarii – ciepło i tanio 😉

  Odpowiedz
 9. Anita  17 kwietnia 2015 09:31

  byłam i jestem zachwycona! cudowny kraj 🙂

  Odpowiedz
 10. efffciaa  5 marca 2016 17:09

  Dokąd nie polecieliśmy na wakacje do Bługarii zawsze kojarzła mi się z głęboką komuną , jednak za niewielkie pieniądze można jechać na fajne wakacje all inclusive .

  Odpowiedz
 11. Aneta  14 czerwca 2016 15:43

  Bardzo ciekawy artykuł, uwielbiam takie ciekawostki o różnych krajach 🙂 W Bułgarii jeszcze nie byłam, ale w sumie wszystko przede mną! Mam nadzieję, że się tam wybiorę 🙂

  Odpowiedz
 12. Jaworka  20 grudnia 2016 22:16

  Byłam zwiedziłam ale plaże mają pełne petów po papierosach u nas tego nie ma

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany