Kilka ciekawostek o Kamilu Stochu

Kamil Stoch to nazwisko, które w ostatnich latach dość często przewija się w serwisach informacyjnych. Wszystko za sprawą jego sportowych sukcesów. Poznajmy kilka ciekawostek dotyczących tego 29-letniego skoczka.

Z Zakopanego na Igrzyska Olimpijskie

            Kamil Wiktor Stoch, bo tak brzmi jego pełne nazwisko, przyszedł na świat w 1987 roku, w Zakopanem. Początkowo wychowywał się i uczył we wsi Ząb, z czasem w mieście Zakopane. Pełne gór podhalańskie środowisko wzbudziło w nim zamiłowanie do sportu, a ściślej do skoków narciarskich. Na jego fali w 2012 roku ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie. Trzykrotnie, w latach 2006, 2010 i 2014, wziął udział w Igrzyskach Olimpijskich. Za trzecim razem zdobył złoto. Od  tej pory stał się dumą polskiego sportu.

Kamil Stoch – w cieniu Adama Małysza?!

            Kamil Stoch zdobywając zwycięski laur na Igrzyskach Olimpijskich w 2014 roku stał się gwiazdą w  polskim świecie sportowym. Niestety stanął też poprzez to w cieniu Adama Małysza. Adam Małysz bowiem to pierwszy polski skoczek, który tryumfował w skokach narciarskich na arenie międzynarodowej. Małysz czterokrotnie zdobył złoto w Pucharze Świata, jednokrotnie zdobył złoto w Turnieju Czterech Skoczni, a podczas Igrzysk Olimpijskich trzy razy srebro i raz brąz. Stoch idzie w jego ślady, niektórzy twierdzą, że go nie przebije, inni uważają, że już do zrobił. Stoch jednokrotnie zdobył złoto i brąz w Pucharze Świata, jednokrotnie zdobył złoto w Turnieju Czterech Skoczni, a podczas Igrzysk Olimpijskich dwa razy złoto. Niezależnie od tego czy osiągnął sukces jako pierwszy, czy jako drugi skoczek w historii polskiego narciarstwa, Kamil Stoch zasługuje na uznanie przede wszystkim za swoje wyniki.

(Nie)znane „smaczki”

1. Początki:

Stoch po raz pierwszy skoczył w wieku 8 lat, a do skoków przekonali go jego opiekuni – Mieczysław Marduła i Jadwiga Staszel. On sam twierdzi, że zadebiutował w wieku 5 lat, na usypanej koło domu górce, choć pierwszy przejazd na nartach odbył już z wieku 3 lat. W wieku 12 lat został natomiast mistrzem świata młodzików.

2. Zainteresowania:

Kamil Stoch uwielbia sport. Na pierwszym miejscu zawsze były i będą skoki narciarskie. Na drugim miejscu są natomiast samochody. Jeszcze zanim wkroczył w dorosłość, zdał egzamin na prawo jazdy i kupił sobie samochód.

3. Słynni Stochowie:

Stochowie znaleźli się w Zakopanem za sprawą dziadka Kamila, Franciszka Stocha, który uciekł z obozu zagłady Kraków-Płaszów. Ojciec Kamila, Bronisław Stoch, z zawodu psycholog, wspiera syna gdy tylko ten tego potrzebuje, ale obaj zadecydowali, że lepiej, aby Kamil sięgnął po psychologa sportowego spoza rodziny. Z kolei wujek Kamila, Andrzej Stoch, to jeden z największych piekarzy w regionie, a ponadto właściciel kilku dochodowych biznesów. Można więc uznać, że Stochowie rządzą Krupówkami.

4. Ewa:

Ewa i Kamil poznali się podczas konkursu skoków w Czechach. Ewa robiła fotoreportaż, Kamil skakał na nartach. Kamil podszedł do Ewy i ją zagadał, cztery lata później wzięli ślub.

5. Kask-talizman:

Kamil Stoch za swój talizman uznał szachownicę powietrznych sił zbrojnych Polski. Wystosował nawet prośbę do Ministra Obrony Narodowej – pozytywnie rozpatrzoną –  o pozwolenie na użycie jej na swoim kasku podczas Igrzysk Olimpijskich.

6. Imprezowy Kamil:

Choć krążą pogłoski o imprezowych epizodach Kamila przed poznaniem Ewy, to nie warto się na nich zbytnio skupiać. Problemy na tle nerwowym oraz alkoholizm często występują w świecie sportu. Wynika to z presji jaką nakłada się na młodych sportowców. Ponadto imprezowe życie Kamila nie obfitowało w żadne specjalne kontrowersje.

7. Tryumfy:

Puchar Świata w skokach narciarskich – brąz w 2013, złoto w 2014. Turniej Czterech Skoczni, czyli najbardziej prestiżowy turniej w skokach narciarskich – złoto w 2017. Igrzyska Olimpijskie – złoto w 2014, złoto w 2014. Oprócz tryumfów warto wspomnieć o życiowym rekordzie Kamila uzyskanym w 2010 roku – 222, 5 metrów.

PA
Masz jeszcze szansę na bilety na Puchar Świata w Zakopanem – sprawdź: www.alebilet.pl/bilety/puchar_swiata_zakopane_2017.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (153 głosów, średnia: 4,57 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. macierzanka  19 stycznia 2017 10:28

  Fajny chłopak,nasza duma narodowa.

  Odpowiedz
 2. martucha180  20 stycznia 2017 07:58

  I taki normalny!

  Odpowiedz
 3. Aneta  20 stycznia 2017 10:20

  Mocno mu kibicuję, zresztą tak samo jak reszcie naszych chłopaków! 🙂

  Odpowiedz
 4. agasam9  20 stycznia 2017 22:00

  Uwielbiam Go!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany