CIEKAWE: Solar Impulse – latanie w wersji eko

Z każdym rokiem coraz bardziej wzrasta świadomość ekologiczna. Ekologia z chwilowego trendu promowanego w dużych miastach stała się długotrwałym stylem życia. Trudno się temu dziwić, obecnie rozwiązania proeko zataczają coraz szersze kręgi we wszystkich dziedzinach naszego życia. Najlepiej obrazuje to projekt Solar Impulse – pierwszy w historii lot samolotu napędzanego energią słoneczną.

słońce

 

Ekologia jest wykorzystywana jako punkt wyjścia poważnych, technologicznych przedsięwzięć. Nie tylko samolot napędzany energią, ale także windy solarne zasilane bateriami słonecznymi – to udowadnia, że bycie eko nie jest jedynie modą, a nowym kierunkiem, w jakim zmierza świat.  Dzięki projektowi Solar Impulse po raz pierwszy samolot mógł utrzymać się w powietrzu przez 26 godzin w dzień i w nocy, wykorzystując jedynie energię słoneczną – bez użycia paliwa czy innych źródeł zasilania. Ojcem tego pomysłu jest Szwajcar Bertrand Piccard. To on we współpracy z Andre Borschebergiem zademonstrował ponadprzeciętny potencjał drzemiący w nowych technologiach oszczędzania energii i w wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii.

Największym wyzwaniem w całym projekcie był lot samolotu nocą, kiedy nie mógł czerpać energii bezpośrednio ze słońca. Panele słoneczne musiały być tak skonstruowane, aby  zmagazynować ilość energii pozwalającą na kontynuowanie lotu po zmroku. Osiągnięcie tego celu pokazało, że źródła zasilania mogą być całkowicie niezależne od sieci energetycznych czy innych dotąd używanych form napędu. Po raz pierwszy udowodniono to na tak dużą skalę.

Aby do tego doszło, potrzebne były lata pracy i zaangażowania wielu zespołów eksperckich, w tym Schindlera. Siedem lat symulacji, testów, próbnych konstrukcji oraz skomplikowanych kalkulacji – tyle trwały przygotowania od wizjonerskiego projektu do realnego lotu.

Aby podtrzymać pozytywny odbiór tego osiągnięcia i zachęcić młodych ludzi do interesowania się alternatywnymi źródłami energii, fundacja Solar Impulse powołała do życia program edukacyjny, którego celem jest rozwijanie i wspieranie tego typu inicjatyw.

 

Tak innowacyjny, niespotykany dotąd projekt jak Solar Impulse mógł być wspierany jedynie przez jednostki o równie pionierskim podejściu. Stąd zaangażowanie w projekt szwajcarskiego koncernu od lat będącego liderem w branży dźwigowej. Schindler jest nie tylko partnerem projektu Solar Impulse, ale także czerpie inspiracje z innowacji, które zostały zastosowane w napędzie solarnym samolotów. Wynikiem uzyskanych doświadczeń będzie wprowadzenie na rynek w 2013 roku windy wykorzystującej odnawialne źródła energii.

W dzisiejszych czasach gdy malejące zasoby nieodnawialnych źródeł energii stają się realnym zagrożeniem, stosowanie proekologicznych rozwiązań przestało być jedynie trendem i zaczyna być potrzebą.

Prognozuje się bowiem, że w ciągu najbliższych 100 lat, lub nawet kilkudziesięciu, nasza planeta może stanąć wobec realnego problemu, jakim będzie wyczerpanie dotychczasowych źródeł energii. Dlatego takie projekty jak Solar Impulse, które dziś przez wielu odbierane są jako technologiczne ciekawostki, w ciągu najbliższych lat prawdopodobnie staną się rozwiązaniami stosowanymi powszechnie.

Co więcej, przekroczona została kolejna granica możliwości ludzkiego umysłu. Odwaga i brak ograniczeń w poszukiwaniu nowych rozwiązań pozwalają przypuszczać, że to dopiero początek nowej ery – ery myślenia w zupełnie nowym wymiarze.

Co zrobić ze skórkami owoców i warzyw, fusami z herbaty i skorupkami jajek? Genialne pomysły na eko recykling!

Co zrobić ze skórkami owoców i warzyw, fusami z herbaty i skorupkami jajek? Genialne pomysły na eko recykling!

Jeśli należysz do osób, którym dobro naszej planety szczególnie leży na sercu, na pewno zastanawiasz się czasem, czy możesz być na co dzień bardziej ekologiczna i wykorzystywać resztki, które zostają Ci w kuchni, na przykład po obieraniu owoców, warzyw bądź ugotowanych jajek. Oczywiście już samo wrzucanie ich do kompostownika jest dobrym wyborem, który wspiera naturalne procesy oczyszczania się środowiska. Okazuje się jednak, że z wielu z nich można zrobić jeszcze lepszy użytek. Jaki? Przekonaj się!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (156 głosów, średnia: 4,19 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. assi  15 lipca 2013 14:28

    Ciekawe, kedy będzie mozna w blokach montować takie windy solarne i ile będą kosztowały. Bo to w sumie fajna sprawa, zwłaszcza jak się popatrzy na korzyści.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany