Ciekawa książka: T. Biedzki „Zabawka Boga” – kryminalna zagadka z początków chrześcijaństwa

Powieść sensacyjno-historyczna oparta na faktach. Znakomicie zarysowane czasy I wieku n.e., pierwszych wspólnot chrześcijan oraz krucjat w Ziemi Świętej na przełomie XII i XIII wieku. Świetnie pokazana Jerozolima, dwór Saladyna w Damaszku, świat templariuszy, zakony we Francji, średniowieczna Etiopia oraz – co niezwykle ciekawe – dokładnie te same miejsca dziś. Trzyma w napięciu od pierwszej strony do rewelacyjnego finału. Recenzenci porównują klimat powieści do dzieła Umberto Eco „Imię róży” i bestsellera Dana Browna – „Kod Leonarda da Vinci”. Lektura obowiązkowa.

Tadeusz Biedzki 'Zabawka Boga' (3)

Autor dostaje list od dawnego przyjaciela, zakonnika z Etiopii, który trafił na ślad pamiątki sprzed dwóch tysięcy lat. Odnalezienie jej – ze względu na pierwszego właściciela – byłoby światową sensacją. Mnich prosi przyjaciela o podjęcia poszukiwań. Autor jedzie do klasztoru św. Katarzyny na Synaju, gdzie odbiera kopertę z wierszem-szyfrem. Wynika z niego, że musi przebyć trasę z Jerozolimy do Efezu. Czyni to, ale dowiaduje się niewiele. Dopiero kolejne podróże, wizyty w klasztorach Prowansji i w kościołach Lalibeli w Etiopii stwarzają mu szansę na odnalezienie historycznego skarbu. Czy ją wykorzysta?

Tadeusz Biedzki 'Zabawka Boga' (1)

„Wciągająca opowieść o podróży śladami tajemniczego list od przyjaciela. Historia drewnianej zabawki, jaką w dzieciństwie miał bawić się człowiek, który wpłynął na bieg historii świata. Zaskakujące połączenie tego, co fikcyjne, z tym co – jak wierzy tak wielu – wydarzyło się naprawdę. Książka Tadeusza Biedzkiego jest mapą, szyfrem, przypowieścią. Mądrą.”Michał Nogaś, Polskie Radio, Program 3.

„Znakomita książka polskiego pisarza. Wartka, sensacyjna akcja, niezwykła mistyka i koloryt miejsc, a jednocześnie realizm dowodzący wielkiej erudycji autora sprawiają, że nie można oderwać się od czytania. Jeśli ukaże się w USA, znajdzie się na szczycie list bestsellerów.”Jack Sallory, amerykański krytyk literacki.

Tadeusz Biedzki 'Zabawka Boga' (2)

Tadeusz Biedzki – urodził się w Rudzie Śląskiej w 1953 roku, od wielu lat mieszka w Rogoźniku koło Katowic. Jest znanym śląskim przedsiębiorcą, właścicielem i współwłaścicielem kilku przedsiębiorstw przemysłowych i handlowych  m.in. nowoczesnej drukarni opakowań  „Engas”  w Bielsku-Białej i salonów toyoty i lexusa na Śląsku. W latach 70. i 80. ub. wieku był dziennikarzem „Polityki” i „Przeglądu Tygodniowego”. Po upadku komunizmu został redaktorem naczelnym „Trybuny Śląskiej” (1991-2000). Od czerwca 2000 roku pełni funkcję konsula honorowego Łotwy w Polsce. Podróżnik i pisarz. Od dwudziestu lat podróżuje z żoną po świecie, zaglądając tam, gdzie nie docierają turyści. Fascynuje go egzotyka, „Trzeci Świat” oraz historia. Niezwykłe i niebezpieczne przygody opisuje w książkach i reportażach. Jego wydana w ubiegłym roku reporterska książka o Afryce „Sen pod baobabem” uznana została za „Podróżniczą książkę 2012 roku”.

Tym razem połączył pasję podróżniczą z historyczną i napisał powieść sensacyjną „Zabawka Boga”, której akcja toczy się na trzech kontynentach, zaczyna współcześnie, sięga najpierw 2 tysięcy, a potem ponad 800 lat wstecz, by znaleźć niesamowite rozwiązanie w XXI wieku.

Wydawnictwo Bernardinum Sp. z o.o.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (83 głosów, średnia: 4,65 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. bbo  9 listopada 2013 19:49

    Kolejna ciekawa propozycja, tym razem książki historyczno-przygodowej.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany