Ciąża tydzień po tygodniu – 27-40 tydzień ciąży (III trymestr) – wkrótce i ty zostaniesz mamą

Ciąża tydzień po tygodniu – część 3: obejmuje 27-40 tydzień ciąży, czyli trzecim trymestr. W okresie ciąży możesz odczuwać problemy z oddychaniem. Powodem tego jest ucisk dziecka na przeponę. Dolegliwość ta ustąpi, gdy maluszek ustali pozycję, w której przyjdzie na świat.   Twoja waga wciąż rośnie. To jest ten wspaniały okres, gdy wyobrażasz sobie swojego „maluszka” a jego ruchy  nie pozwalają Ci zapomnieć, że wkrótce będziesz mamą. Właśnie w tym czasie   przygotowujesz dla swojego dziecka pokoik, łóżeczko i ubranka. Co jeszcze się dzieje z tobą i maluchem- przeczytaj poniżej.

Przeczytaj także: Ciąża tydzień po tygodniu – 1-12 tydzień ciąży (I trymestr)

Ciąża tydzień po tygodniu – 13-26 tydzień ciąży (drugi trymestr)

Ciąża tydzień po tygodniu– 27-40 tydzień ciąży (III trymestr)

Zdjęcia: Katarzyna Piwecka – www.katarzynapiwecka.pl

Ciąża tydzień po tygodniu – 27-40 tydzień ciąży – Siódmy miesiąc ciąży

Co u Ciebie?

W ciągu ostatniego miesiąca Twój maluszek znacznie urósł oraz przytył. Mogą pojawić się u Ciebie żylaki, dlatego też powinnaś unikać długotrwałego stania, zakładania nogi na nogę, długotrwałego siedzenia w jednej pozycji. Pamiętaj o regularnych ćwiczeniach, w czasie odpoczynku układaj nogi wyżej niż miednicę. Jeśli masz problemy z nogami poproś lekarza o odpowiednią maść.
Do dolegliwości jakie mogą pojawić się w tym czasie należą także hemoroidy (powiększone i wypełnione krwią naczynia krwionośne w odbytnicy). Hemoroidy mogą być skutkiem zaparć, dlatego też powinnaś stosować dietę bogatą w błonnik, spożywać dużo warzyw i owoców, unikać stresu, pić dużo wody oraz regularnie ćwiczyć.

Ważne: Początek siódmego miesiąca to ostatni gwizdek, żeby zacząć zajęcia w szkole rodzenia, jeśli jeszcze do niej nie chodzisz.

Co u Twojego dziecka?

Masa Twojego maluszka wynosi teraz już około 1-1,4 kg, a długość 36-43 cm . Coraz lepiej przygotowany jest on do samodzielnego życia. Dużo wyraźniej oddziaływają na niego bodźce z otoczenia takie jak światło, dźwięk czy dotyk. Jego skóra staje się bardzo wrażliwa. W tym czasie kształtują się także płuca dziecka oraz odruchy, które obserwujemy u wszystkich zdrowych noworodków tj.

Odruch szukania – umożliwia dziecku jedzenie
Odruch Moro – odruch obejmowania wywołany przez nagłą zmianę pozycji ciała czy też dźwięk
Odruch chwytania
Oraz inne odruchy

Kalendarz ciąży: Ósmy miesiąc ciąży

Co u Ciebie

Twój maluszek rośnie a macica cały czas się powiększa. To może spowodować u Ciebie kolejne dolegliwości ciążowe. Ucisk na przeponę oraz płuca powoduje problemy z oddychaniem oraz zadyszkę. Aby zmniejszyć te dolegliwości nie spiesz się, staraj się unikać stresu oraz pośpiechu, pamiętaj o odpowiedniej diecie oraz co najważniejsze ćwiczeniach oddechowych.

Co u Twojego maluszka

Twój maluch ma już około 40-45 cm . Prawda, że duży? Do tego waży około 2-3 kg. Jego skóra przestaje być pomarszczona, staje się coraz grubsza i gładsza, a w płuckach Twojego maluszka wytwarza się substancja chroniąca ten delikatny narząd po urodzeniu. Dziecko zaczyna rozróżniać smaki oraz zapachy. Cały czas doskonali także odruchy jakie będzie miał po przyjściu na świat.

Kalendarz ciąży: Dziewiąty miesiąc

Dziecko cały czas rośnie. Już niebawem będziesz mogła się nim cieszyć. Jego waga wynosi teraz od 3-4 kg a długość 50-57 cm . Zaniknął już meszek, który pokrywał ciałko dziecka. Maluch porusza się coraz mniej, nie jest to powód do niepokoju. Spowodowane jest to tym, iż ma on coraz mniej miejsca i może poruszać się już tylko wokół własnej osi.

Dziewiąty miesiąc to cudowny czas oczekiwania. Dolegliwości ciążowe wkrótce przeminą. Skończyły się już trudności z oddychaniem. Możesz jednak potrzebować częstszych wizyt w toalecie (maluch uciska na Twój pęcherz moczowy).
Przez całe dziewięć miesięcy z radością i niepokojem wyczekiwałaś na przyjście na świat dziecka. Byłaś świadkiem niesamowitego wydarzenia – jak z jednej komórki kształtuje się człowiek. Powodzenia w byciu mamą!

Kalendarz ciąży – 27-40 tydzień ciąży

Zdjęcia: Katarzyna Piwecka – www.katarzynapiwecka.pl

Artykuł powstał w oparciu o materiały dostarczone przez portal www.badaniaprenatalne.pl

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (125 głosów, średnia: 4,19 z 5)
zapisuję głos...