Ciąża to nie tylko 9 miesięcy

Spis treści:

Zdrowa ciąża trwa na ogół 9 miesięcy. Jednak aby odpowiednio przygotować do niej swój organizm, o poczęciu dziecka powinnaś zacząć myśleć już nawet 12 miesięcy wcześniej. Dlatego, jeśli chcesz w najbliższym czasie zostać mamą, dobrze to zaplanuj.  Zmiana przyzwyczajeń dietetycznych, wyrównanie ewentualnych niedoborów witaminowo-mineralnych w organizmie, wykonanie podstawowych badań i niezbędnych zabiegów ? o tym powinna pomyśleć każda przyszła mama. Od tego, jaki tryb życia będziesz prowadziła w czasie poprzedzającym ciążę, zależy jej przebieg i Twoje samopoczucie, a także zdrowie Twojego dziecka.Jednak nie wystarczy pomyśleć o tym tuż przed planowanym poczęciem, bowiem organizm człowieka długo oczyszcza się z toksyn, przyswaja witaminy, nabiera odpowiedniego rytmu, stabilizuje się. Dlatego im wcześniej pomyślisz o swoim zdrowiu, tym lepiej dla przyszłego dziecka.

Zrób rachunek sumienia

Zanim zajdziesz w ciążę, zadbaj o prawidłową wagę ciała i swoją kondycję fizyczną. Jeśli do tej pory nie ćwiczyłaś, teraz jest najlepszy czas, by zacząć. Wybierz gimnastykę o umiarkowanym nasileniu, najlepiej taką, którą będziesz mogła kontynuować również w czasie ciąży. Mogą to być regularne wizyty na basenie, marsze na świeżym powietrzu lub zajęcia z jogi. Dzięki nim wzmocnisz partie ciała szczególnie ważne podczas ciąży: mięśnie przykręgosłupowe, mięśnie brzucha, pośladków i pleców. Dobra kondycja zagwarantuje Ci dobre samopoczucie oraz szybki powrót do smukłej sylwetki po porodzie.

Ważne jest również przeprowadzenie dotychczasowego rachunku sumienia nie tylko pod względem dbałości o naszą kondycję fizyczną, ale również o ogół naszego organizmu i stan naszego zdrowia. Zastanów się, kiedy ostatni raz byłaś na badaniach profilaktycznych? Na przeglądzie uzębienia u stomatologa? Na jakie choroby zakaźne byłaś już szczepiona, a na jakie powinnaś się jeszcze zaszczepić? Te z pozoru niemające związku z ciążą szczegóły, mogą mieć ogromy wpływ na zdrowie Twojego dziecka. Dlatego o swoich planach odpowiednio wcześnie poinformuj lekarza ginekologa. Z pewnością doradzi Ci on, do jakich lekarzy i kiedy powinnaś się wybrać oraz jakie działania profilaktyczne podjąć.

Profilaktyka w pakiecie

Nawet jeśli czujesz się zupełnie zdrowa, to planując ciążę powinnaś poddać się badaniom laboratoryjnym, internistycznym i ginekologicznym. Dzięki nim odpowiednio wcześnie można wykryć wszelkie nieprawidłowości i schorzenia, które mogłyby negatywnie wpłynąć na przyszłą ciążę. ?  Kompleksowemu profilaktycznemu zestawowi badań diagnostycznych, badań USG i cytologii powinna poddać się każda kobieta, która planuje zajść w ciążę. Lekarz powinien dokładnie wyszczególnić, które z nich są niezbędne i skonsultować oraz omówić ich wyniki z pacjentką ? mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski, ginekolog z poznańskiego szpitala i przychodni Med Polonia. ? Dlatego bardzo ważny jest również wybór odpowiedniego lekarza specjalisty, który nie tylko poprowadzi ciążę, ale też przez cały okres przygotowania organizmu kobiety do poczęcia będzie czuwał nad zdrowiem przyszłej mamy ? dodaje. Dlatego zanim ostatecznie zdecydujesz się na ginekologa poszukaj odpowiedniego specjalisty. Możesz zasięgnąć rady przyjaciółek, przejrzeć oferty lokalnych gabinetów ginekologicznych, szpitali i przychodni. Pamiętaj, że dobry lekarz to taki, w gabinecie którego czujesz się komfortowo i bezpiecznie, który spokojnie i cierpliwie odpowiada na Twoje wszystkie, nawet najbardziej oczywiste pytania, nie ignoruje żadnej zgłaszanej przez Ciebie dolegliwości, nie banalizuje Twoich lęków, wyjaśnia zrozumiałym językiem przeprowadzane procedury medyczne oraz ich zasadność.

Zrezygnuj z używek, uważaj na leki

Przed ciążą koniecznie wyeliminuj wszelkiego rodzaju używki. Powinnaś zrobić to odpowiednio wcześnie, bo zarówno szkodliwe substancje zawarte w alkoholu, papierosach, lekach, ale także ich nagłe odstawienie mogą wpłynąć negatywnie na płodność i przebieg ciąży. Dlatego zacznij od stopniowego ich ograniczania tak, aby na co najmniej 3 miesiące przed poczęciem Twój organizm był od nich wolny. Oczywiście im szybciej je wyeliminujesz, tym lepiej. ? Jeśli kobieta zażywa regularnie jakieś leki, preparaty witaminowe lub inne suplementy diety, powinna skonsultować to ze swoim lekarzem ginekologiem. Może on zalecić odstawienie niektórych specyfików lub zmianę dawek tak, by nie były one groźne dla rozwijającego się zarodka ? mówi dr n. med. Rafał Kocyłowski, ginekolog z poznańskiego szpitala i przychodni Med Polonia. ? Na trzy miesiące przed zajściem w ciążę kobieta powinna również zrezygnować z antykoncepcji hormonalnej, w tym czasie bowiem jej organizm ma szansę wrócić do równowagi, a cykle odzyskają swą naturalną prawidłowość ? dodaje.

Ciąża to z zarówno czas wielkiej radości, ale też niepokoju i lęków o zdrowie dziecka, porodu, nową sytuację w twoim życiu. Dlatego warto jeszcze przed poczęciem dziecka zacząć przygotowywać się na jego przyjście i pomyśleć o maleństwie, nie tylko 9 miesięcy przed jego narodzinami, ale dużo wcześniej.

Przeczytaj także na temat:

ciąża pierwszy trymestr:  Pierwszy trymestr ciąży – czego się spodziewać

ciąża drugi trymestrDrugi trymestr ciąży – czy tylko wzrost wagi?

ciąża trzeci trymestrTrzeci trymestr ciąży – wkrótce i ty zostaniesz mamą

„Szefie, jestem w ciąży”: prawo pracy, a ciąża

„Szefie, jestem w ciąży”: prawo pracy, a ciąża

Dzielenie się radosną nowiną z rodziną i przyjaciółmi to czysta przyjemność. Gorzej, jeśli o tym, że jesteśmy w ciąży musimy powiedzieć swojemu szefowi. W wielu wypadkach entuzjazm gaśnie, a przyszła mama zamiast odpoczywać naraża się

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (116 głosów, średnia: 4,26 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. monika  26 kwietnia 2015 22:14

    ja też przygotowywałam się do ciąży znacznie wcześniej, żeby dać sobie czas na ewentualne leczenie gdyby coś mi dolegało, na szczęście nie miałam większych problemów, ginekolog polecił mi tylko uzupełnić florę w bakterie kwasu mlekowego, brałam więc provag, bo faktycznie wcześniej często miałam problemy z infekcjami intymnymi, a często właśnie infekcje pojawiają się kiedy flora bakteryjna jest nieodpowiednia

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany