Ciąża objawy – czy to znaczy, że będę matką?

Objawy ciąży bywają trudne do rozpoznania. Czasem organizm bardzo gwałtownie reaguje na zmieniający się stan przyszłej matki. Zdarza się jednak i tak, że kobieta nawet przez kilkanaście tygodni nie podejrzewa, iż w najbliższym czasie w jej życiu zajdzie prawdziwa rewolucja. Jakie są zatem pierwsze objawy ciąży? Kiedy udać się do lekarza ginekologa na wstępne badanie lekarskie? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

objawy ciąży,jak rozpoznać ciażę
Zdjęcia: Katarzyna Piwecka – www.katarzynapiwecka.pl

Typowe objawy ciąży

Standardowo pierwszym objawem ciąży jest zatrzymanie krwawienia miesiączkowego. Nie oznacza to bynajmniej, że każda kobieta, która nie ma miesiączki jest w ciąży. Taki stan może być bowiem spowodowany wieloma zróżnicowanymi czynnikami takimi jak: stres, nieregularny tryb życia, długotrwałe zażywanie leków antykoncepcyjnych, zbyt intensywny wysiłek, zażywanie leków hormonalnych oraz wieloma innymi. Jeśli podejrzewasz, że opóźnienie miesiączki może być spowodowane ciążą najprostszym sposobem weryfikacji tego będzie zrobienie testu. Dostępny jest on w każdej aptece i w wielu drogeriach.

W jaki sposób działa test ciążowy

Test ciążowy można wykonać samemu przy pomocy kupionego zestawy lub w laboratorium. Jeśli chodzi o tę drugą metodę to daje ona dokładniejsze wyniki i ciążę można zdiagnozować już w 7 dniu po zapłodnieniu. Nie mniej jednak skuteczność testów domowych jest również bardzo duża i są one powszechnie stosowane jako wstępna metoda weryfikacji ?stanu błogosławionego?. Polegają one na wykryciu w moczu kobiety stężenia gonadotropiny kosmówkowej (tzw. hormon hCG). Pojawia się on w organizmie wkrótce po zajściu w ciążę. Jego zadaniem jest przygotowanie macicy na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej i zapobieganie poronieniu Początkowo stężenie hCG w moczu wzrasta bardzo szybko (co 2-3 dni dochodzi wręcz do jego podwojenia!). Taki stan utrzymuje się aż do 10 tygodnia ciąży. Następnie jego poziom obniża się.

objawy ciąży, test ciążowy
Zdjęcia: Katarzyna Piwecka – www.katarzynapiwecka.pl

Kiedy wykonać test ciążowy

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów testów ciążowych. W zależności od ich czułości oraz stężenia hormonu w moczu może on wykryć ciążę już pomiędzy 10 a 20 dniem od zapłodnienia. Jeśli czułość testu jest mniejsza niż 500 IU/I to wykrywa on ciążę już od 10 dnia po zapłodnieniu. Jeśli natomiast czułość testu ciążowego mieści się w przedziale od 500 do 800 IU/I to pozytywny wynik otrzymasz od 14 dnia od zapłodnienia, jeśli natomiast czułość wynosi 1000 IU/I to pozytywny wynik uzyskasz dopiero od 3 tygodnia ciąży. Wybierając się do apteki czy drogerii po test ciążowy zwróć na to uwagę.

Rodzaje testów ciążowych

W Polsce dostępne są następujące rodzaje testów ciążowych:

  • Test paskowy – wymaga pobrania moczu do naczynia i zanurzenia w nim specjalnego paska z antyciałami hCG.
  • Test płytkowy – za pomocą pipety pobierasz kilka kropel moczu i umieszczasz go na specjalnej płytce.
  • Test w postaci flamastra ? najprostszy w użyciu. Po prostu umieszczasz go na kilka sekund pod strumieniem moczu.

Na wynik testu ciążowego czeka się od 1 do 5 minut.  Choć jego czułość wynosi 99% , to zdarza się, że daje on wynik fałszywie negatywny (nie stwierdza ciąży pomimo jej istnienia). Do takiej sytuacji dochodzi przede wszystkim wówczas, gdy test wykonuje się za szybko a stężenie hormonu hCG we krwi jest zbyt małe. Trzeba się również liczyć z możliwością uzyskania wyniku fałszywie pozytywnego Taka sytuacja ma miejsce najczęściej wówczas, gdy dochodzi do samoistnego poronienia na wczesnym etapie ciąży.

Inne objawy ciąży:

  • Mdłości (2-8 tydzień od zapłodnienia)
  • Częste oddawanie moczu (6-8 tydzień od zapłodnienia)
  • Mrowienie, obrzęk i nadwrażliwość piersi
  • Nadmierny apetyt

Choć przedstawione wyżej objawy to częste sytuacje towarzyszące ciąży, to na ich podstawie nie można jednoznacznie potwierdzić, iż kobieta będzie matką. Jeśli zauważysz u siebie powyższe dolegliwości wykonaj test ciążowy lub zgłoś się do lekarza ginekologa. Jeśli wynik testu ciążowego jest pozytywny, lub jeśli pomimo negatywnego wyniku podejrzewasz ciąże udaj się do swojego ginekologa . Badanie lekarskie stwierdza ciążę od 4-6 tygodnia po zapłodnieniu. Od 10 tygodnia można już usłyszeć bicie serca dziecka.

Więcej informacji na temat objawów ciąży na stronie www.badaniaprenatalne.pl

objawy ciąży, test ciążowy
Zdjęcia: Katarzyna Piwecka – www.katarzynapiwecka.pl

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (203 głosów, średnia: 4,43 z 5)
zapisuję głos...