Ciąża, niemowlę i zwierzęta – czy zdrowo?

Czy zwierzak i maluch mogą być przyjaciółmi? Co do tego nie ma wątpliwości! Posiadanie psa, kota czy świnki morskiej jest korzystne dla emocjonalnego rozwoju dziecka, ale warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, aby maluszek był bezpieczny, a pupil nie poczuł się odrzucony. Dotyczy to również sytuacji, w której posiadamy już zwierzaka, a na świecie pojawia się wyczekiwane dziecko. Ciąża, niemowlę i zwierzęta  – czy to zdrowo?

dziecko zwierzęta

Narodziny malucha to szczególny czas nie tylko dla nas, ale także dla naszego pupila. Zwierzęta domowe potrzebują dużo miłości, która od teraz będzie dzielona i przenoszona na nowego członka rodziny. Często obawiamy się, że ta zmiana może wyzwoli agresję u zwierząt, skierowaną nie tylko wobec nas, ale także wobec dziecka. Jak tego uniknąć? Wystarczy cierpliwie i konsekwentnie oswajać czworonożnych przyjaciół do czasu przybycia dziecka. Z kolei maluch, od najmłodszych lat powinien uczyć się delikatności i zrozumienia dla zwierzaków. Warto pamiętać również, że w czasie ciąży oraz gdy w domu jest już nowy członek rodziny, konieczne będzie szczególne zwrócenie uwagi na higienę u wszystkich domowników.

Ciąża i zwierzęta. Toksoplazmoza – fakt czy mit?

kot

Często mówi się, że dużym zagrożeniem dla kobiet w ciąży i małych dzieci jest toksoplazmoza. Chorobą tą, między innymi, można zarazić się poprzez kontakt z odchodami zarażonego kota. Z tego względu zaleca się, aby kobiety w ciąży zakładały rękawiczki przed sprzątaniem po swoim pupilu. Kuweta powinna być czyszczona nie rzadziej niż co dwa dni. Później należy dokładnie umyć dłonie mydłem o potwierdzonym działaniu antybakteryjnym.

– Tokspolazmoza jest wywołana pierwotniakiem Toxoplasma goni. U kobiet w ciąży, gdy dojdzie do zakażenia, istnieje ryzyko poronienia lub prawdopodobieństwo, że u płodu rozwinie się wrodzona toksoplazmoza. W zależności od momentu zakażenia i efektywności leczenia, zagrożenie jest różne – dzieci mogą urodzić się całkowicie zdrowe. Należy pamiętać, że choroba przenoszona jest głównie przez zwierzęta, ale także można się jej nabawić poprzez jedzenie zakażonego niedopieczonego albo surowego mięsa (np. podczas robienia kotletów mielonych i „smakowania” surowego mięsa). Jeśli kobieta w ciąży posiada kota, powinien być on karmiony sprawdzoną, przetworzoną karmą. Jeśli kot wychowany jest od małego w domu, nie wychodzi na dwór i zjada gotową karmę, ryzyko jest niskie. Dla własnego bezpieczeństwa warto wcześniej się zbadać i po prostu pamiętać o zdrowym rozsądku i higienie. – tłumaczy położna Katarzyna Płaza-Piekarzewska, założycielka projektu edukacyjnego „Zapytaj położną”, współpracująca z marką Dettol.

  

Niemowlę i zwierzęta

dziecko zwierzęta 2

Może się również zdarzyć, że kot czy pies będą podzielały naszej radości z pojawienia się nowego członka rodziny. Zwierzęta potrzebować mogą trochę czasu i specjalnego traktowania, aby przyzwyczaić się do nowego porządku w domu, zachowania i… zapachu malucha. O czym warto pamiętać?

 • Pierwsze kontakty noworodka ze zwierzakiem powinny przebiegać pod naszą kontrolą. Warto najpierw dać zwierzętom powąchać np. śpioszki naszego brzdąca czy obserwować nas przy czynnościach wykonywanych przy dziecku. Wielu rodziców próbuje izolować pupili od maluszka, co jednak jest rozwiązaniem tylko na krótką metę.
 • Nasi pupile mogą chcieć przywitać dziecko przyjacielskim polizaniem. Niestety, nie jest to najlepszy pomysł w przypadku maluszka, który nie ma jeszcze w pełni wykształconego systemu odpornościowego. Możemy z kolei pozwolić na polizanie nóżki – po zabawie nie zapomnijmy o higienie!
 • Warto pomyśleć nad przeniesieniem miski naszego czworonoga w niedostępne dla dziecka miejsce. Nawet najłagodniejszy labrador może się zareagować instynktownie, gdy w porze jedzenia przeszkodzi mu np. raczkujące niemowlę.
 • Przy przygotowywaniu posiłków należy bezwzględnie zadbać, aby zwierzęta nie chodziły po stołach czy blatach. Podobnie jedzenie zwierząt powinno być odpowiednio zabezpieczone przed dostępem naszego dziecka.
 • Po zabawie z domowych zwierzęciem zawsze należy umyć dokładnie ręce np. mydłem antybakteryjnym Dettol, przeznaczonego do higienicznego mycia rąk – ten nawyk warto wypracowywać u dzieci[1]. To właśnie przez ręce przenosi się 80% bakterii[2], które z łatwością przeniosą się z psa czy kota wprost do buzi dziecka.

 

Korzyści dla dziecka? Naturalnie!

Posiadanie psa, kota czy świnki morskiej jest korzystne z punktu widzenia wykształcenia u naszego dziecka empatycznych zachowań. Nic tak nie nauczy malucha wrażliwości i odczytywania emocji, jak np. radość psa czy mruczenie kota podczas głaskania. Warto jednak od samego początku pokazać naszemu dziecku, że zwierzę to nie pluszowa zabawka, lecz żywa istota, do której należy odnosić się z delikatnością – tak jak do drugiego człowieka. W późniejszym okresie dzieciństwa, dobrze przydzielić naszemu dziecku jeden z obowiązków opieki nad pupilem. Na samotny spacer z czworonogiem może być jeszcze za wcześnie, ale dbanie o świeżą wodę w misce powinno być w zasięgu 4-5 latka.


[1]Mydło antybakteryjne Dettol to jedyne mydło na rynku, które zabija 99,9% zarazków, w tym bakterie E.Coli, Salmonelli i wirusy grypy. Na podstawie przeprowadzonych badań. Wyżej wymienione działanie jest charakterystyczne dla produktu biobójczego, a według danych AC Nielsen na dzień 31.12.2014 jest to jedyny dostępny na rynku produkt biobójczy. Produktów biobiójczych należy używać z zachowaniem środków ostrożności. Przed każdym użyciem należy przeczytać etykietę i informacje dotyczące produktu. Produkt może być używany przez dzieci o 3. roku życia.

[2]Raport Światowej Organizacji Zdrowia z 2003 r.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (182 głosów, średnia: 4,63 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Jaworka  9 listopada 2015 18:20

  Toksoplazmoza jest niebezpieczna sama to przeżyłam i lekarze nie od razu wpadli na badania jaka jest przyczyna a gdzie się zaraziłam tez nie mam pojęcia ale chyba w dzieciństwie kiedy w domu były koty. Dlatego myślę że takie badania każda kobieta powinna sobie zrobić przed ciążą aby mieć pewność

  Odpowiedz
  • martus2833  10 listopada 2015 22:26

   Moja koleżanka zaraziła się toksoplazmozą podczas kontaktu z surowym mięsem. Jeśli zaraziłaś się tą chorobą w dzieciństwie, jesteś na nią uodporniona. Jej przebieg przypomina przeziębienie.

   Odpowiedz
 2. lilkawodna  10 listopada 2015 08:54

  Trzeba być czujnym często rozmieszczone zwierzęta są zazdrosne o nagle pojawiającego się bobasa:-).

  Odpowiedz
 3. Żanett  10 listopada 2015 09:27

  Nie mam nic przeciwko zwierzątkom w domu – ale z umiarem i z głową 🙂

  Odpowiedz
  • Patriszia  12 listopada 2015 21:17

   Zgadzam się 🙂

   Odpowiedz
 4. sylwiawes  10 listopada 2015 11:09

  Bardzo ciekawy artykuł. Ja będąc w ciąży strasznie bałam się ,żeby nie zachorować na toksoplazmozę i unikałam kontaktu z kotami i psami .

  Odpowiedz
 5. bbo  10 listopada 2015 13:40

  Zacytuję klasyka: Są plusy dodatnie i ujemne 😀

  Odpowiedz
 6. martus2833  10 listopada 2015 22:27

  Mam psy i koty. Nie było mowy, żeby w czasie ciąży pozbyć się ich z domu. Toksoplazmozą można zarazić się także nie mając kontaktu ze zwierzakami.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany