Ciąża i ćwiczenia fizyczne – czy idą w parze?

Regularne ćwiczenia, to nawyk, który powinniśmy pielęgnować. Aktywność fizyczna może wnieść wiele dobrego w nasze życie, jednak jak to się przekłada na starania o dziecko i ciążę? Staramy się wyjaśnić to zagadnienie wspólnie z dr Grzegorzem Mrugaczem, ekspertem kampanii „Płodna Polka”. Zapraszamy do artykułu Ciąża i ćwiczenia fizyczne – czy idą w parze?

test_ciazowy

Ciąża i ćwiczenia fizyczne – Kobiece zalety ćwiczeń

Ćwiczenia uczą kontroli oddechu, poprawiają przemianę materii oraz sprzyjają utrzymaniu odpowiedniej sylwetki. Należy pamiętać, że zarówno niedobór jak i nadmiar kilogramów może zaburzyć gospodarkę hormonalną i negatywnie wpłynąć na płodność. W prawidłowym oszacowaniu wagi pomaże wskaźnik BMI (Body Mass Index), który określa stosunek masy ciała podanej w kilogramach do wzrostu wyrażonego w metrach i podniesionego do kwadratu.

Siedzący tryb życia jest jedną z przyczyn podwyższenia poziomu „złego” cholesterolu LDL. Ważne jest, aby jego poziom nie przekraczał zalecanej normy, ponieważ zaburza to produkcję hormonów płciowych. Ćwiczenia i wyeliminowanie z pożywienia tłuszczy nasyconych pomogą obniżyć stężenie LDL. Należy jednak pamiętać o dostarczaniu organizmowi dobrych tłuszczy tj. omega 3 i 6, które podwyższają poziom korzystnego cholesterolu HDL, z którego wytwarzane są estrogeny. Hormony te odpowiadają m.in. za popęd seksualny oraz regulację cyklu miesiączkowego – powiedział dr Grzegorz Mrugacz, ekspert kampanii „Płodna Polka”.

Innym ważnym dla kobiety hormonem, na którego wydzielanie mają wpływ regularne ćwiczenia i zbilansowana dieta, jest insulina. Bierze ona udział w metabolizmie węglowodanów, białek i tłuszczy. Reguluje poziom innych hormonów, a także wpływa na czynność jajników. Wysoki poziom insuliny, niska aktywność fizyczna i otyłość są przyczynami cukrzycy. Choroba ta może przyczynić się do rozwoju zespołu policystycznych jajników, który jest częstym powodem niepłodności.

Kobietom planującym dziecko szczególnie zaleca się ćwiczenia gorsetu mięśniowego, które pomagają w stabilizacji postawy, poprawiają mobilność i zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia bólu kręgosłupa. Dobrą metodą na wzmocnienie tych partii mięśniowych są ćwiczenia ze specjalną piłką „body ball”. Taki rodzaj aktywności fizycznej wzmacnia brzuch, plecy, a także mięśnie dna miednicy. Dodatkowo rozluźnia ciało i odciąża kręgosłup.

Ciąża i ćwiczenia fizyczne – Dla starających się o dziecko wskazany jest umiar

W czasie starania się o dziecko należy zmniejszyć intensywność i długość ćwiczeń. Podczas ciężkich treningów organizm wytwarza zwiększoną ilość kortyzolu, który zatrzymuje sól w organizmie, co może skutkować podwyższonym ciśnieniem. Jego nadmiar przyczynia się również do otyłości brzusznej i powstawania rozstępów. Zbyt intensywne treningi mogą powodować także zaburzenia hormonów tarczycy, a przez to wstrzymać miesiączkowanie. Ważne jest również dostosowanie podaży kalorycznej do poziomu aktywności fizycznej, ponieważ zbyt mała ilość kalorii także może mieć negatywny wpływ na hormony tarczycy.

Decydując się na aktywność fizyczną warto skonsultować się z lekarzem, który wykona odpowiednie badania i stwierdzi, czy nie ma co do niej żadnych przeciwwskazań.

Ciąża i ćwiczenia fizyczne – Aktywność fizyczna w ciąży

Nie należy rezygnować z ćwiczeń będąc już w ciąży. Powinno się je wtedy wykonywać z umiarkowaną intensywnością, aby zbytnio nie obciążać mięśni i dostarczyć do nich odpowiednią ilość tlenu, którego niedobór może spowodować wady rozwojowe płodu. Ćwiczenia pomogą również w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia – jego zbyt wysoka wartość może być groźna zarówno dla dziecka jak i matki. Wskazaną formą aktywności fizycznej, która pozwoli przyszłym mamom zachować równowagę w treningach są m.in. spacery, aerobik dla ciężarnych, aqua aerobik, pływanie, czy pilates.

Jeśli tylko Twój ginekolog nie widzi przeciwwskazań dla aktywności fizycznej w ciąży – nie rezygnuj z niej, szczególnie jeśli sprawia Ci to frajdę. Z pewnością drobne ćwiczenia nie zaszkodzą maluszkowi, a i Tobie łatwiej będzie po porodzie wrócić do dawnej aktywności i formy.

Czy Wy też zamierzacie zachować aktywność fizyczną w takcie ciąży?  A może już macie maluszka, przed którego urodzeniem nie zaprzestałyście ćwiczeń?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (209 głosów, średnia: 4,61 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. martucha180  4 lutego 2015 09:58

    Trzeba się ruszać, sport to zdrowie, ale z umiarem.

    Odpowiedz
  2. bbo  4 lutego 2015 11:49

    Jak najbardziej idą w parze. Oczywiście z rozsądkiem, bez forsowania się.

    Odpowiedz
  3. basiaj  4 lutego 2015 12:37

    Słuchać się lekarza.

    Odpowiedz
  4. lilkawodna  4 lutego 2015 13:07

    Ja nie ćwiczyłam w ciąży, bo i przed nią nie cwiczlam. Za to dużo spacerowałam i byłam do końca ciąży sprawna i dobrze się czułam.

    Odpowiedz
  5. AnnaTulipanna  11 lutego 2015 20:55

    Zgadzam się, trzeba słuchać się lakarza oraz dbać o siebie i swoje zdrowie. Powstało wiele zestawów ćwiczeń, ja dostałam od koleżanki płyty z Fit Lady Mama, czułam się dużo lepiej jak zaczęłam regularnie ćwiczyć.

    Odpowiedz
  6. Martynka  24 lutego 2015 23:11

    Anna możesz powiedziec cos wiecej o tych łytach? Widziałam je na allegro i się zastanawiam, bo nie sa drogie plus znalazłam artykuł o nich na gazeta.pl, ale chcę jeszcze poznac opinie kogoś kto je ma, bo tu chodzi o mmnie i moje maleństwo 🙂 Bede wdzieczna za info.

    Odpowiedz
  7. truskawka89  14 kwietnia 2015 13:38

    ja w szkole rodzenia ćwiczyłam no i trochę w domu i spacer dwa razy dziennie raz sama raz z mężem i czułam sie przez cala ciąże wspaniale. Ale to może geny mi w tym pomogły:)

    Odpowiedz
  8. Hidari11  28 sierpnia 2016 08:24

    Ja będę chciała zachować aktywność fizyczną w czasie ciąży. Nie będę biegać, bo to zagraża życiu dziecka, ale pływanie, rowerek stacjonarny i długie spacery lub nawet nordic walking z kijkami jak najbardziej.

    Odpowiedz
  9. stokrotkapolna  20 grudnia 2016 04:42

    Ćwiczenia pod kontrolą lekarza są zawsze wskazane.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany