Ciastkowanie się podkładu – jak wygląda i czy można go uniknąć?

Pod wpływem wilgoci, o co sezonie jesiennym makijaż może wymagać systematycznych poprawek w ciągu dnia. Zjawisko zważenia się podkładu, którego wygląd należy do mało estetycznych jest jednym z nich. Kosmetyk kumuluje się w danym punkcie twarzy przypominając swoją teksturą powierzchnię ciastka. Czy da się temu zaradzić? Co zrobić, aby ciastkowanie się podkładu pożegnać raz na zawsze?

Spis treści:

ciastkowanie się podkładu

Ciastkowanie się podkładu wynika często z pielęgnacyjnych zaniedbań/Fot. BillionPhotos, Freepik

Co to jest „ciastkowanie się” podkładu?

Zjawisko opisywane jako ciastkowanie się podkładu to nic innego jak ważenie się produktu na naskórku przez co strukturą wygląda właśnie jak tekstura tego rodzaju wypieku. Dzieje się tak dlatego, że kosmetyk zbiera się na powierzchni tworząc nieładne wałeczki czy grudki. Przez to niedoskonałości skóry takie jak zmarszczki czy obszary przesuszone są jeszcze bardziej widoczne.

Dlaczego kremy BB są tak popularne? Dowiedz się:

Dlaczego podkład się ciastkuje?

Zjawisko nieestetycznego ciastkowania się podkładu najczęściej występuje wtedy, kiedy kosmetyków do makijażu nałożyło się w danym miejscu w nadmiarze. Efektem jest rolowanie się podkładu w małe wałeczki, które jeszcze bardziej podkreślają widoczność zmarszczek. Co więcej, kosmetyk może się także ważyć jeśli wcześniej nałożono zbyt grubą warstwę kremu do twarzy. Dlatego, aby tego uniknąć pamiętaj, aby zawsze nakładać kosmetyki warstwowo. Po zastosowaniu kremu odczekaj aż ten dokładnie się wchłonie i dopiero potem zaaplikuj na skórę kosmetyki do makijażu.

piękna cera

Właściwe nałożenie podkładu zaczyna się od doboru właściwych dla typu cery kosmetyków/Fot. volodymyr-t, Freepik

Jak używać baz pod podkład? Opisujemy tutaj:

Jak utrwalić makijaż, by przetrwał cały dzień?

Aby makijaż pod wpływem temperatury czy wilgotności powietrza się nie wałkował ważny jest każdy etap jego nakładania. Jakich zasad się trzymać, aby make up przetrwał długie godziny?

  1. Wykonaj peeling drobnoziarnisty przynajmniej 2 razy w tygodniu. Suchy naskórek sprawi, że makijaż będzie się na nim osadzał i wyglądał nierówno, co przełoży się na nieestetyczny wygląd. Warto więc go systematycznie złuszczać.
  2. Aby makijaż wyglądał nieskazitelnie ważny jest odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Dostosuj więc swój krem do codziennej pielęgnacji do jej potrzeb, aby nie dopuścić co odwodnienia jej komórek.
  3. Nigdy nie nakładaj podkładu bezpośrednio po aplikacji kremu. Odczekaj chwilę przed przystąpieniem do kolejnego etapu aż kosmetyk się wchłonie. Ważne, aby kosmetyk do pielęgnacji miał formułę dedykowaną potrzebom Twojej skóry.
  4. Bazę pod makijaż nakładaj cienką warstwą. Jej nadmiar może sprawiać, że podkład zacznie się wałkować. Wybierz też taką, która odpowiada typowi Twojej skóry. Ciężka baza przy cerze trądzikowej sprawi, że makijaż nie będzie wyglądał dobrze. Podobnie jeśli wybierzesz np. tą matującą do cery suchej.
  5. Podkład najlepiej nakładaj miękką gąbeczką do makijażu w kształcie kropli wody. Rób to techniką stemplowania. W ten sposób unikniesz smug, a produkt łatwo się rozprowadzi na skórze.
  6. Makijaż utrwal przy pomocy transparentnego pudru. Tutaj użyj szerokiego pędzla, dzięki któremu kosmetyk łatwo zaaplikujesz w te miejsca, które wymagają największego zmatowienia.
nakładanie podkładu na twarz

Podkład najlepiej nakładać już po wchłonięciu się kremu/ Fot. Freepik

Jak usunąć zważony podkład?

Jeśli podkład zdążył się zmienić swoją teksturę w pierwszej kolejności należy usunąć jego nadmiar. Nie należy jednak robić tego chusteczką, bo pocieranie naskórka w danym punkcie mogłoby spowodować nieestetyczne smugi. Wystarczy, że pozbędziesz się go używając do tego miękkiej gąbeczki lub pędzelka. Lekko zbierz nadmiar podkładu, odczekaj chwilę, a następnie go uzupełnij nową warstwą.

Zobacz także garść porad na temat tego jak wybrać odcień podkładu:

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Brak ocen)
loading... zapisuję głos...