Chusta dla niemowlaka – dlaczego warto?

Chusta dla niemowlaka i noszenie w niej malucha to coraz popularniejszy trend „chustowania” – po ang. babywearing. Nie bez powodu cieszy się on coraz większą popularnością. Chustowanie niesie za sobą bowiem cały szereg korzyści, zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Dlaczego warto nosić dziecko w chuście i jak rozpocząć swoją przygodę z chustowaniem – przeczytacie poniżej. A może macie własne doświadczenia z takim noszeniem niemowlaka – lub jesteście temu przeciwne? Napiszcie!

Chusta dla niemowlaka

Jeszcze kilkanaście lat temu widok kobiety niosącej swoje maleństwo w chuście był w naszym kraju zupełnie egzotyczny, obecnie coraz częściej można spotkać mamy korzystające z takiego rozwiązania. Noszenie dziecka w chuście to prawdziwe wybawienie dla współczesnych rodziców, którzy muszą pogodzić opiekę nad maluchem z obowiązkami domowymi, towarzyskimi i pracą zawodową. Chustonoszenie uwalnia ręce, dzięki czemu rodzic może sprzątać, gotować czy robić zakupy, cały czas zapewniając swojemu dziecku poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Co więcej, dziecko noszone w chuście można zabrać ze sobą praktycznie wszędzie – w przeciwieństwie do wózka. W przypadku chusty nie ograniczają nas również żadne bariery architektoniczne. Możliwość uczestniczenia dziecka w codziennych czynnościach rodziców dostarcza mu dodatkowych bodźców, które sprzyjają rozwojowi układu nerwowego. Dzięki nim dziecko lepiej się rozwija, jest bardziej otwarte i ciekawe świata, a w przyszłości łatwiej odnajduje się w nowych sytuacjach.

Chusta dla niemowlaka – zalety:

– pogłębia więzi emocjonalne z maluchem,

daje poczucie bezpieczeństwa dziecku,

– utrzymuje prawidłową temperaturę ciała pociechy,

– ułatwia wykonywanie obowiązków,

– odciąża kręgosłup,

– ułatwia ukołysanie maluszka,

– pomaga przy dyskretnym karmieniu piersią,

– daje poczucie bliskości.

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie przygody z noszeniem dziecka w chuście jest zapisanie się na kurs chustowania. Profesjonalny doradca chustonoszenia nie tylko podpowie jaką chustę wybrać i nauczy różnych metod wiązania, ale też odpowie na wszystkie nurtujące pytania. Zajęcia realizowane są najczęściej w domu, co zapewnia pełną wygodę i poczucie komfortu. Naukę można rozpocząć jeszcze przed pojawieniem się dziecka na świecie. – mówi Anna Wais z serwisu Prezentmarzeń.

Nauka rozpoczyna się wykładem teoretycznym, podczas którego doradca wyjaśni dlaczego warto nosić dziecko w chuście i w jaki sposób wpływa to na samopoczucie dziecka oraz bezpieczeństwo, zdrowie i odciążenie kręgosłupa osoby noszącej. Część praktyczną stanowią ćwiczenia wiązania chusty, które powtarzane są aż do opanowania perfekcji. Najczęściej nauka obejmuje 1-2 wiązania. Jednak liczba wiązań uzależniona jest od indywidualnych predyspozycji kursanta. Doradca zapewnia na czas szkolenia niezbędny sprzęt tj. chusty oraz lalkę treningową.

Co o tym sądzicie? Jesteśmy ciekawe Waszej opinii. 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (161 głosów, średnia: 4,57 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  16 maja 2017 10:03

  Świetna sprawa. Zabrakło mi zdjęcia pokazującego wiązanie z dzieckiem na plecach.

  Odpowiedz
 2. Aldona81  16 maja 2017 10:16

  Podobno świetnie profilują kręgosłup mamy. Ja nie miałam,bobaska na rękach nosiłam i niestety teraz cierpię 😞

  Odpowiedz
 3. Anett13  16 maja 2017 15:03

  My mamy, czasem się nosimy – super sprawa 🙂

  Odpowiedz
  • ewalub  17 maja 2017 14:53

   Jeszcze się nosicie? Małemu nie jest już za ciasno? I w ogóle czy nie jest już za ruchliwy na takie wiązanie? My nie mieliśmy i może dlatego wydają mi się niepraktyczne.

   Odpowiedz
   • Anett13  17 maja 2017 15:14

    W chuscie spokojnie można nosić nawet dwulatka :-), w zależności od wieku i ciężaru dziecka sa różne chusty i różne metody wiązania 🙂

    Odpowiedz
 4. dominikams  20 czerwca 2017 10:32

  Zgadzam się, że taka chusta to świetna sprawa. Szkoda, że tak wiele mam unika chust jak ognia 🙁

  Odpowiedz
 5. kate1980  20 marca 2019 16:50

  bliskość jest najważniejsza

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany