Chryzantema w doniczce – jak ją podlewać i przezimować?
Należy do rodziny astrowatych i na przełomie października oraz listopada króluje w każdej kwiaciarni czy w marketach ogrodniczych. Chryzantema w doniczce jest chętnie kupowanym kwiatem na Dzień Wszystkich Świętych, ale gości także na tarasach i balkonach. Jej bujna czupryna złożona z dziesiątków pąków i fakt, że występuje ona w wielu kolorach sprawia, że kwiat ten stanowi przepiękną dekorację. Nie każdy jednak wie jak właściwie dbać o chryzantemy i jak je przezimować. Dlatego dziś garść praktycznych wskazówek.
Spis treści:
Chryzantema w doniczce – jak wygląda?
Złocień, czyli inaczej chryzantema w doniczce, którą można kupić w sklepach ogrodniczych ma wiele odcieni i odmian. Co zaskakujące, ponoć to właśnie w pojemniku można ją spotkać częściej niż w gruncie. Po czym ją poznać? Po bujnej czuprynie kwiatostanów, których ilość jest imponująca tworząc nad donicą kolorową puchatą półkulę. Liście w złocieniach są dłoniasto ułożone i o ciemnozielonym zabarwieniu, a kwiaty są umieszczone na szczycie pędu i zebrane w koszyczki, których okrywa jest dzwonkowata. Ponoć ozdobne odmiany z tego rodzaju swoje korzenie mają w Azji Wschodniej, gdzie były uprawianie od I tysiąclecia n.e. W Azji złocienie wykorzystywane są także do wyrobu napojów, a także w celach leczniczych. W Polsce rośnie jedynie jedna z odmian – chryzantema (złocień) Zawadzkiego. Kwiaty te można jednak kupić jesienią praktycznie w każdym dziale ogrodniczym w wieku odmianach i kolorach. Sądząc po ilości w jakiej stoją na wystawowych półkach można sądzić, że zapotrzebowanie na ten rodzaj kwiatu w naszym kraju jest naprawdę duże, a zwiększony popyt obserwuje się właśnie w okolicach Dnia Wszystkich Świętych.
Chryzantema w doniczce – gleba, podlewanie, nasłonecznienie
Chryzantema w wazonie jest kwiatem, który może przetrwać nawet do 4 tygodni. Jeśli jest zasadzona w doniczce, jeszcze dłużej. To właśnie jej długotrwałość, a także duża odporność na warunki atmosferyczne sprawia, że w takiej wersji jest chętnie kupowana nie tylko na 1 listopada, ale także jako roślina do przydomowych ogródków czy na balkony. Aby chryzantema zachowała jak najdłużej swój piękny wygląd ważna jest właściwa troska o roślinę. Przede wszystkim musi mieć stale wilgotne podłoże. Najlepiej sprawdzić palcem czy gleba jest sucha. Zbyt częste lub nadmiarowe podlewanie kwiatu może spowodować gnicie korzeni, więc lepiej unikać takich praktyk. Gleba, w której się znajduje roślina musi być także bogata w minerały. Jeśli chodzi o umiejscowienie doniczki najlepiej, aby stała ona w miejscu o umiarkowanym nasłonecznieniu. Optymalna temperatura dla chryzantem to ok. 15 stopni.
Jak przezimować chryzantemę w doniczce?
Chryzantemy zwykle kupuje się na przełomie października i listopada. To zwykle odmiany samokrzewiące, które swoją dobrą kondycję zachowują około miesiąca. Po tym czasie bowiem stojąc na zewnątrz są narażone na bardzo niskie temperatury, więc z czasem zaczynają marnieć zwijając kwiaty i stopniowo więdnąc. Dla tych jednak, którzy nie chcą spisywać chryzantemy na straty rozwiązaniem jest jej przezimowanie. Jak przezimować chryzantemy w doniczce? Kiedy złapie je pierwszy przymrozek w pierwszej kolejności należy przyciąć im pędy. Zalecana wysokość to ok. 20 cm od podłoża. Tak przygotowaną roślinę najlepiej umieścić w zimnym pomieszczeniu z wentylacją. Świetnie nada się do tego np. garaż z oknem czy przydomowa komórka. Piwnica nie jest dobrym wyborem, bo jest w niej zwykle ciemniej, a chryzantema potrzebuje umiarkowanego światła. W czasie sezonu zimowego roślinę należy podlewać bardzo oszczędnie. Tak przygotowana doczeka sezonu wiosennego. Wtedy też będzie można ją nawozić.