Chroń się przed opryszczką

Opryszczka na ustach, to nie tylko szpecący mankament urody, ale i niezwykle groźny i łatwo rozprzestrzeniający się wirus HSV1. Pierwszymi jej objawami są swędzące pęcherzyki pojawiające się w różnych miejscach na wargach i rozprzestrzeniające się często poza obrys ust.

compeed

Czym jest opryszczka?

Sama opryszczka na ustach nie jest groźna, ale towarzyszące jej powikłania już tak. Opryszczkę należy szybko leczyć i zapobiegać jej rozprzestrzenianiu. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie niewidocznych plasterków Compeed na opryszczkę, dzięki którym nie rozsiewa się ona dalej, a pęcherzyki są zabezpieczone przed dotykiem, a tym samym możliwością zakażenia się chorobą. Niemal każdy z nas jest nosicielem wirusa opryszczki. Lekarze szacują, że zarażonych jest nią około 80% ludzi, ale choruje połowa z nich. Atakuje ona jednak tylko osłabiony organizm. Opryszczka jest chorobą bardzo zaraźliwą. Roznosi się droga kropelkową, tak więc wystarczy pocałunek zarażonej osoby, napicie się z jej szklanki lub zjedzenie potrawy tym samym, co zakażona osoba widelcem.

Zaraźliwy wirus

Jeśli raz zarazimy się opryszczką wargową, to zostajemy jej nosicielem już do końca życia. Choroba będzie pojawiać się w stanach ogólnego osłabienia organizmu, a więc podczas jego wyczerpania ciężką pracą, sportowym wysiłkiem fizycznym lub infekcją. Wirus HSV1 (łac. Herpes simplex) zagnieżdża się w komórkach nerwowych, gdzie uśpiony czeka na możliwość ataku w dogodnym dla niego momencie. Wędruje wzdłuż nerwów do błony śluzowej, a tam zaczyna się namnażać powodując powstawanie bolesnych pęcherzyków. Pęcherzyki wypełnione są płynem surowiczym i przy pękaniu rozsiewają wirusa. Dlatego trzeba je osłaniać. Dobrze jest to zrobić plastrami na opryszczkę Compeed. Chronią one pęcherzyki przed pękaniem i urazami, a także przed dotknięciem ręką. W niektórych przypadkach wirus przeniesiony z ust do oka może spowodować nawet utratę wzroku, a kiedy zawędruje do mózgu, zapalenie opon mózgowych.

Jak leczyć i chronić

Opryszczkę na ustach należy przede wszystkim chronić przed rozniesieniem. Kolejnym krokiem w leczeniu jest natychmiastowe podanie odpowiednich preparatów antywirusowych. Osłabią on działanie wirusa i pozwolą na szybkie jego wyleczenie. Aby nie narazić się na uciążliwe powikłania, należy stosować odpowiednie przy wirusach środki zapobiegawcze. Od razu po dotknięciu pęcherzyków należy myć ręce i za wszelką cenę unikać dotykania oczu i ich okolic, nie całować innych osób, a zwłaszcza dzieci, używać oddzielnego ręcznika i nie zwilżać śliną szkieł kontaktowych.

Nie zbadano do tej pory, dlaczego wirus opryszczki u niektórych nosicieli wywołuje choroby, a u innych nie. U dzieci do piątego roku życia opryszczka nie daje żadnych objawów. Jeśli natomiast pojawi się u dorosłego człowieka, jej przebieg jest gwałtowny i bolesny. Opryszczka na ustach pojawia się nie tylko w momencie osłabienia organizmu, ale co dziwne, także wtedy, gdy zbyt mocno nagrzejemy się podczas opalania lub gdy zmarzniemy na mrozie, a także w momencie nasilonego stresu.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (119 głosów, średnia: 4,69 z 5)
loading... zapisuję głos...