Choroby skóry zimą – czynniki, które zagrażają naszej skórze oraz sposoby radzenia sobie z nimi

Niskie temperatury na zewnątrz, a suche i gorące powietrze wewnątrz. Siarczyste mrozy, zimny wiatr i brak słońca – takie warunki panują zimą. Są to okoliczności niezbyt łaskawe dla naszej skóry. Borykamy się wtedy z utratą wilgotności, a co wrażliwsze osoby ze swędzeniem, przechodzącym w pieczenie. Jak zawalczyć o naszą skórę, by ta walka zakończyła się powodzeniem?

Pielęgnacja skóry zimą to prawdziwe wyzwanie, zwłaszcza dla osób z jej wrażliwą odmianą. Narażone są one na różnego rodzaju schorzenia dermatologiczne: od wzmożonego swędzenia po zapalenia skóry, wywołane infekcjami wirusowymi. Choroby skóry zimą występują często, a wręcz coraz częściej, warto więc podjąć odpowiednie kroki w celu jej ochrony. Dzięki konsultacji z dr n. med. Małgorzatą Rylską, specjalistką dermatologii i wenerologii z SaskaMed Klinika Zdrowia i Urody, wiemy już jakie działania należy podjąć!

Źródło: www.pixabay.com

Choroby skóry zimą – czynniki, które zagrażają naszej skórze oraz sposoby radzenia sobie z nimi

Czynniki występujące zimą, które wpływają na pogorszenie się stanu skóry

a) Niskie temperatury

W zimie następuje drastyczne ochłodzenie, ale już przy temperaturze około 6 stopni Celsjusza, gruczoły łojowe zaprzestają produkcji sebum. A to oznacza z kolei, że skóra, która nie jest odpowiednio pielęgnowana, ulega przesuszeniu. Wilgotność naskórka spada wówczas poniżej 10%, a jego bariera ochronna ulega uszkodzeniu. Na początku jest to szczególnie widoczne w obrębie łydek, dopiero później na twarzy (ze względu na znaczną ilość gruczołów łojowych). Jeśli zawczasu nie rozpoznamy tego „stanu ostrzegawczego“, wówczas dochodzi do powstania egzemy czyli zapalenia, charakteryzującego się silnym świądem i niejednokrotnie towarzyszącymi mu bolesnymi rysami w skórze.

 

b) Ogrzewane pomieszczenia

W zimie rozpoczyna się sezon grzewczy, doprowadzając często do przesuszenia naszych błon śluzowych nosa, gardła, ust i oczu. To z kolei wpływa na wzrost suchości i wrażliwości skóry otaczającej usta i oczy. Przesuszenie i jego następstwa mogą pojawiać się również na całej powierzchni skóry i powodować pogorszenie objawów. Schorzenia takie jak np. atopowe zapalenie skóry, trądzik bądź łuszczyce są często wywołane nadmiernym przesuszeniem skóry. Także infekcje wirusowe mogą sprawiać, że wzrasta ilość głównie zapalnych schorzeń skórnych, jak na przykład łupież różowy Gilberta bądź przyłuszczyca ostra (PLEVA, choroba Habermanna-Muchy) – co jest typowe w okresie jesiennym i zimowym. Te schorzenia powinny być leczone w gabinecie dermatologicznym. Przy zaostrzonych stanach łuszczycy można też stosować nowoczesne preparaty z analogami witaminy D czy terapię laserem.

 

c) Reakcja alergiczna na zimno

Pokrzywka z  zimna to jedna z chorób występujących często w okresie zimowym. Jest to rodzaj reakcji alergicznej, powstającej w wyniku kontaktu z zimnem (powietrzem, przedmiotami, woda, lodem). Dochodzi wtedy do tworzenia się na skórze zmian pokrzywkowych, świądu, zaczerwienień, a także opuchlizny. Stan ten jest niebezpieczny dla życia, gdy występuje w obrębie błon śluzowych jamy ustnej i gardła. Jeśli  narządy te również dotknie opuchlizna, może to doprowadzić do uduszenia. Nie jest znana dokładnie geneza pokrzywki, ale zastosowanie leków antyhistaminowych w odpowiednich dawkach prowadzi do złagodzenia i ustąpienia objawów.

 

Jak chronić naszą skórę zimą

a) Odpowiednie kosmetyki

W sezonie zimowym powinniśmy sięgać po produkty na bazie lipidów, które zapobiegną destrukcji bariery ochronnej skóry. Unikajmy za to kosmetyków na bazie wody, bowiem prowadzą one do dodatkowego przesuszenia skóry. Warto zatem stosować kremy, ewentualnie maści. Wybierajmy produkty typu: „woda w oleju”.  Zamiast tradycyjnego mydła bądź żelu pod prysznic wybierajmy kosmetyki do kąpieli zawierające olejki lub używajmy produktów aptecznych przeznaczonych do mycia skóry suchej. Ważne jest dobranie produktu do typu skóry. Przy skórze bardzo mocno wysuszonej bądź atopowej stosujmy produkty z mocznikiem (urea) w odpowiednim stężeniu, z niacynamidem, z masłem karite i nowo odkrytym składnikiem: aqua posae filiformis, utrzymującym równowagę mikrobiomu. W ten sposób wspieramy ochronna funkcję skóry i zapobiegamy jej przesuszaniu.

 

b) Wybierz się do dermatologa

Gdy zauważamy, że skóra reaguje w zimie nadmierną wrażliwością, powinniśmy udać się do dermatologa. Rozpoznanie i wczesne włączenie odpowiedniej terapii schorzeń jest decydujące dla powodzenia terapii. Dlaczego? Ponieważ schorzenie może wystąpić początkowo w niewielkim nasileniu, po czym szybko rozprzestrzenić się tak, że trudniej doprowadzić je do całkowitego wyleczenia.

 

c) Stosuj ochronę przed promieniowaniem słonecznym

W czasie zimy szczególnie ważna jest ochrona przed promieniowaniem słonecznym z jednoczesną suplementacją witaminy D. Należy o tym pamiętać zwłaszcza podczas uprawiania sportów zimowych. Jest to oczywiście równie ważne na co dzień, w warunkach miejskich. Regularne stosowane produktów z filtrem UV (co dwie godziny) powinno nas ustrzec przed starzeniem się skóry, a także zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej. Nie rekompensujmy jednak braku słońca wizytami w solarium, jako że dawka promieniowania dostarczana przez lampy w solarium jest niekontrolowana i prowadzi do szybkiego fotostarzenia i powstawania nowotworów skóry.

 

d) Inne sposoby:

  • unikaj gorących kąpieli czy zbyt ciepłych pryszniców
  • unikaj częstego korzystania z sauny
  • pomieszczenia wietrz krótko, ale intensywnie oraz zaopatrz się w nawilżacz powietrza
  • zadbaj o zbilansowaną dietę i pij dużą ilość wody
  • uważaj na zbyt obcisłe ubrania
  • uważaj na olejki eteryczne stosowane przy zabiegach pielęgnacyjnych w SPA – mogą prowadzić do utraty wilgotności skóry

Konsultacja: dr n. med. Małgorzata Rylska

SaskaMed Klinika Zdrowia i Urody

Choroby skóry zimą

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (114 głosów, średnia: 4,39 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. janka1312  22 listopada 2019 12:26

    szkoda, że trzeba saunę ograniczyć 🙂

    Odpowiedz
    • Estera Zoc-Firlik  22 listopada 2019 15:28

      😉 jak trzeba, to trzeba!

      Odpowiedz
  2. Elwira  26 listopada 2019 23:01

    Bardzo mądry, wartościowy artykuł. Odnośnie odpowiednich kosmetyków mogę od siebie polecić Aloe Vera Gelly czyli galaretkę aloesową z forever-kosmetyki.pl Naprawdę świetnie mi się sprawdza szczególnie o tej porze roku, bo walczę z suchą skórą i podrażnieniami, a jak wiadomo aloes łagodzi wszelkie tego typu problemy i super nawilża 😀

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany