Jakie choroby może sygnalizować łupież?

Łupież jest jednym z najczęstszych schorzeń skóry głowy. Dotyczy około 5-10% populacji ogólnej, z przewagą płci męskiej. Szacuje się, że około 50% osób w wieku od 10 do 20 lat ma ten problem. Łupież wiąże się nie tylko z problemem natury estetycznej. Może on być także symptomem poważniejszych chorób, dlatego nie można go lekceważyć.

Cropped Image Of Man Suffering From Hair Loss

Jakie choroby może sygnalizować łupież?

Łupież jest drobnopłatowym, nadmiernie złuszczającym się naskórkiem owłosionej skóry głowy z mniej lub bardziej nasilonym łojotokiem. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z łupieżem suchym, w drugim, z łupieżem tłustym. Jego powstawanie związane jest z namnażaniem się grzybów drożdżopodobnych z rodziny Malassezia furfur (Pityrosporum ovale), które  zakłócają fizjologiczną równowagę skóry głowy. Łupież jest schorzeniem przewlekłym, które może powracać w dowolnym momencie. Wśród czynników sprzyjających jego rozwojowi można wymienić zarówno czynniki zewnętrze, takie jak stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, niewystarczające spłukiwanie szamponów, brak higieny osobistej, zimny klimat, przebywanie w nadmiernie ogrzewanych bądź klimatyzowanych pomieszczeniach czy niezbilansowaną dietę, jak i wewnętrzne, np. zaburzenia hormonalne, osłabienie organizmu, stres czy predyspozycje genetyczne. Może zdarzyć się także, że łupież będzie towarzyszył  innym chorobom, takim jak łuszczyca, grzybica czy atopowe zapalenie skóry.

Lekceważony łupież

W porę nie zwalczony łupież, stymuluje dalszą aktywność drożdżaka. Badania naukowe dowodzą, iż najczęstszym rodzajem drożdżaka jest Malassezia spp, która w warunkach fizjologicznych stanowi około 45% flory owłosionej skóry głowy. U pacjentów z łupieżem jej poziom może osiągnąć nawet  ponad 70%. Takie stężenie jest określane jako patogenne, co oznacza, że łupież jest już w stanie rozwoju zapalnego. Pacjent z pewnością odczuwa wówczas dyskomfort a jego przypadłość jest widoczna gołym okiem komentuje Anna Mackojć, trycholog, ekspert kampanii „Moja REGENeracja” (www.mojaregeneracja.pl).

Lekceważenie objawów łupieżu prowadzi do przekształcenia się łupieżu suchego w łupież tłusty, który charakteryzuje się większymi, tłustymi i silnie przylegającymi do skóry głowy ogniskami złuszczonej skóry. Towarzyszy temu stan zapalny skóry głowy oraz nasilenie świądu i łojotoku.

Cropped Image Of Man Suffering From Hair Loss

Pierwszym krokiem do pozbycia się łupieżu jest zastosowanie produktów o działaniu keratolitycznym, cytostatycznym oraz przeciwgrzybiczym. Preparaty keratolityczne, które są stosowane przy pierwszych objawach łupieżu eliminują zrogowaciały naskórek, minimalizując przyleganie korneocytów (zrogowaciałych komórek naskórka). Natomiast preparaty cytostatyczne pełnią funkcję regulacji proliferacji (rozmnażania się) komórek naskórka. Tym samym zastosowanie w takim stopniu skomponowanej terapii pozwala na eliminację obecnego łupieżu oraz zapobiega jego nawrotom – kontynuuje Anna Mackojć, trycholog, ekspert kampanii „Moja REGENeracja”.

Warto wiedzieć, że…

W walce z łupieżem, niezwykle ważne jest stosowanie odpowiednich produktów. Właściwy dobór nie tylko w szybki sposób niweluje ten uciążliwy problem, ale też stymuluje cyrkulację w kapilarkach mieszka włosowego. Odpowiednia cyrkulacja krwi w owłosionej skórze głowy, dostarcza niezbędnych składników odżywczych dla naszych włosów. W efekcie problem łupieżu znika, a nasze włosy są przyjemne w dotyku.

Wybierając szampon przeciwłupieżowy należy zwracać uwagę na jego skład. Warto sięgać po takie produkty, które zawierają np. piroctone olamine, substancję działającą przeciwgrzybiczo i przeciwłupieżowo. Dodatkowym wsparciem dla włosów są szampony, które zawierają substancje wzmacniające mieszek włosowy i pobudzające mikrokrążenie skóry, takie jak np. molekuła REGEN7. Ponadto istotne dla kondycji naszych włosów są substancje, które wpływają na regulację ochronnej bariery naskórka. Jest to ważny element terapii zapobiegający nawrotom łupieżu, ponieważ wpływa na wyrównanie ilości ceramidu w naskórku. Dzięki temu w jego warstwie rogowej nie dochodzi do złuszczania się łuski łupieżowej a  łupież nie powraca – dodaje Anna Mackojć.

Chcąc uniknąć łupieżu, należy pamiętać o profilaktyce. Szczególnie istotne jest unikanie czynników zewnętrznych, które podrażniają skórę – zwłaszcza nieodpowiednio dobranych kosmetyków czy nadużywania środków do stylizacji. Bardzo ważna w walce z łupieżem jest także odpowiednia dieta – bogata w kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B i cynk.

 

Więcej informacji na temat pielęgnacji włosów znajduje się na stronie www.mojaregeneracja.pl

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (125 głosów, średnia: 4,51 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. kasia87g  4 sierpnia 2016 11:30

  na szczęście nie mam z nim problemu

  Odpowiedz
 2. martucha180  4 sierpnia 2016 14:05

  Wielu fryzjerów myli łupież z łuszczycą.

  Odpowiedz
 3. macierzanka  4 sierpnia 2016 16:54

  Ciekawe informacje.

  Odpowiedz
 4. nungal  21 sierpnia 2016 13:34

  Co do łupieżu to przede wszystkim przyjrzałabym się używanym kosmetykom. Kilkukrotnie zdarzył mi się ten problem i zawsze był winny temu szampon – po odstawieniu zawsze wszystko wracało do normy w krótkim czasie.

  Odpowiedz
 5. stokrotkapolna  18 listopada 2016 03:06

  Mnie ten problem nie dotyczy, po prostu nie mam łupieżu.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany