Choroby kobiece – profilaktyka, objawy, leczenie

Choroby kobiece to dolegliwości obejmujące układ rozrodczy. Najczęściej występującymi objawami w ich początkowym stadium są nieregularne miesiączki i nadmierne upławy. Często do wizyty u ginekologa skłania kobiety niemożność zajścia w ciążę, co również może być skutkiem choroby. Co trzeba wiedzieć o schorzeniach ginekologicznych? 

Oprócz nieregularnych miesiączek, o chorobie mogą świadczyć: ból mylony często z dolegliwościami układu moczowego, oraz dolegliwości wskazujące na zaburzenia hormonalne, jak znaczne zmiany wagi ciała, trądzik, nadmierne owłosienie. 

Do częstych chorób ginekologicznych należy endometrioza, która objawia się głównie bólem występującym regularnie w okolicy miednicy. Więcej na temat jej objawów i leczenia znajdziesz na przykład na: https://wylecz.to/ginekologia/endometrioza/

Inne przykładowe choroby układu rozrodczego kobiet to: mięśniaki macicy, zmiany na szyjce macicy, polipy, zespół policystycznych jajników, zaburzenia miesiączkowania, infekcje przenoszone drogą płciową.

Jak zapobiegać chorobom ginekologicznym?

Przyczyną wystąpienia chorób kobiecych mogą być infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze, lub inne czynniki, takie jak przewlekły stres, nieprawidłowa dieta, otyłość, długotrwałe zażywanie niektórych leków, zaburzenia hormonalne. Wczesne wykrycie schorzenia umożliwia szybsze jego wyleczenie, podstawą profilaktyki są więc regularne wizyty u ginekologa.

Na wiele czynników nie mamy wpływu, dlatego nie zawsze da się zapobiec chorobie. Jednak ryzyko zachorowania zmniejszamy poprzez odpowiednią higienę osobistą okolic intymnych, unikanie stosunków seksualnych z przypadkowymi partnerami, oraz bez zabezpieczenia w postaci prezerwatywy. Należy też w miarę możliwości unikać stresu, utrzymywać prawidłową masę ciała, zdrowo się odżywiać.

Przykładowe choroby kobiece

Do częstych schorzeń układu rozrodczego kobiet należą:

 • Zapalenie szyjki macicy – choroba często diagnozowana, przebiegająca zazwyczaj przewlekle. Zdarzają się okresy zaostrzeń. Przyczyną zapalenia są bakterie i wirusy. Objawy to upławy, ból w okolicy krzyżowej i w podbrzuszu, ból podczas oddawania moczu. Leczenie polega na podawaniu leków przeciwzapalnych.
 • Infekcje przenoszone drogą płciową.
 • Endometrioza – polega na rozroście błony śluzowej macicy, czyli endometrium, poza jamą macicy. Część komórek endometrium przedostaje się z krwią miesiączkową do jajowodów, może docierać do jajników, jelit, otrzewnej. Choroba ta zwana jest „wędrującą śluzówką macicy”. Dotyka w większości kobiet młodych, w wieku 30-40 lat. Charakteryzuje się uciążliwym bólem w okolicy miednicy. Leczenie endometriozy polega na kuracji hormonalnej lub poddaniu się zabiegowi operacyjnemu.
 • Mięśniaki macicy – są to guzy niezłośliwe, które mogą dotyczyć nawet 50% kobiet. Często nie dają objawów, rozpoznaje je dopiero lekarz podczas badania. Jeśli mięśniaki są duże, występują bóle i uczucie ucisku w miednicy, obfite miesiączki, trudności z donoszeniem ciąży. Stosuje się leczenie farmakologiczne lub operacyjne. 
Bolesne miesiączki? To może być endometrioza

Bolesne miesiączki? To może być endometrioza

Męczą Cię bolesne i obfite miesiączki, biegunki i uciążliwe dolegliwości w okolicach miednicy i podbrzusza? Masz problemy z zajściem w ciążę? To może być endomertioza , którą łatwo pomylić np. z objawami napięcia przedmiesiączkowego. Statystyki
Badania i konsultacje zanim zajdziemy w ciążę

Badania i konsultacje zanim zajdziemy w ciążę

Kiedy zachodzimy w ciążę, pragniemy, by przebiegała prawidłowo i bezpiecznie. Jednak nie wszystkie zdajemy sobie sprawę z tego, że niektóre badania i konsultacje należy wykonać na długo PRZED planowanym poczęciem dziecka. To zwiększa szansę na

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (27 głosów, średnia: 4,63 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. as_sa  22 sierpnia 2022 06:44

  Bardzo potrzebny artykuł. Można byłoby go rozbudować, dodać choroby piersi oraz o profilaktykę zdrowotną jeżeli chodzi o „choroby kobiece” oraz informacje, jakie badania można np. zrobić w ramach NFZ.

  Odpowiedz
 2. Meble medyczne  4 października 2022 15:38

  Zawsze lepiej jest zapobiegać niż potem leczyć. Każda z nas powinna raz na jakiś czas wybrać się na kontrolę do lekarza. Jest to bardzo ważne.
  W większości przypadków raka można wykryć we wczesnych fazach, wtedy kiedy jest w 100% wyleczalny.
  Za granicą kobiety choruję o wiele rzadziej niż w Polsce, bo się badają.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany