Choroby kobiece – profilaktyka, objawy, leczenie

Choroby kobiece to dolegliwości obejmujące układ rozrodczy. Najczęściej występującymi objawami w ich początkowym stadium są nieregularne miesiączki i nadmierne upławy. Często do wizyty u ginekologa skłania kobiety niemożność zajścia w ciążę, co również może być skutkiem choroby. Co trzeba wiedzieć o schorzeniach ginekologicznych? 

Oprócz nieregularnych miesiączek, o chorobie mogą świadczyć: ból mylony często z dolegliwościami układu moczowego, oraz dolegliwości wskazujące na zaburzenia hormonalne, jak znaczne zmiany wagi ciała, trądzik, nadmierne owłosienie. 

Do częstych chorób ginekologicznych należy endometrioza, która objawia się głównie bólem występującym regularnie w okolicy miednicy. Więcej na temat jej objawów i leczenia znajdziesz na przykład na: https://wylecz.to/ginekologia/endometrioza/

Inne przykładowe choroby układu rozrodczego kobiet to: mięśniaki macicy, zmiany na szyjce macicy, polipy, zespół policystycznych jajników, zaburzenia miesiączkowania, infekcje przenoszone drogą płciową.

Jak zapobiegać chorobom ginekologicznym?

Przyczyną wystąpienia chorób kobiecych mogą być infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze, lub inne czynniki, takie jak przewlekły stres, nieprawidłowa dieta, otyłość, długotrwałe zażywanie niektórych leków, zaburzenia hormonalne. Wczesne wykrycie schorzenia umożliwia szybsze jego wyleczenie, podstawą profilaktyki są więc regularne wizyty u ginekologa.

Na wiele czynników nie mamy wpływu, dlatego nie zawsze da się zapobiec chorobie. Jednak ryzyko zachorowania zmniejszamy poprzez odpowiednią higienę osobistą okolic intymnych, unikanie stosunków seksualnych z przypadkowymi partnerami, oraz bez zabezpieczenia w postaci prezerwatywy. Należy też w miarę możliwości unikać stresu, utrzymywać prawidłową masę ciała, zdrowo się odżywiać.

Przykładowe choroby kobiece

Do częstych schorzeń układu rozrodczego kobiet należą:

  • Zapalenie szyjki macicy – choroba często diagnozowana, przebiegająca zazwyczaj przewlekle. Zdarzają się okresy zaostrzeń. Przyczyną zapalenia są bakterie i wirusy. Objawy to upławy, ból w okolicy krzyżowej i w podbrzuszu, ból podczas oddawania moczu. Leczenie polega na podawaniu leków przeciwzapalnych.
  • Infekcje przenoszone drogą płciową.
  • Endometrioza – polega na rozroście błony śluzowej macicy, czyli endometrium, poza jamą macicy. Część komórek endometrium przedostaje się z krwią miesiączkową do jajowodów, może docierać do jajników, jelit, otrzewnej. Choroba ta zwana jest „wędrującą śluzówką macicy”. Dotyka w większości kobiet młodych, w wieku 30-40 lat. Charakteryzuje się uciążliwym bólem w okolicy miednicy. Leczenie endometriozy polega na kuracji hormonalnej lub poddaniu się zabiegowi operacyjnemu.
  • Mięśniaki macicy – są to guzy niezłośliwe, które mogą dotyczyć nawet 50% kobiet. Często nie dają objawów, rozpoznaje je dopiero lekarz podczas badania. Jeśli mięśniaki są duże, występują bóle i uczucie ucisku w miednicy, obfite miesiączki, trudności z donoszeniem ciąży. Stosuje się leczenie farmakologiczne lub operacyjne. 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (27 głosów, średnia: 4,63 z 5)
zapisuję głos...