Choroba SIBO – które gwiazdy na nią cierpią?
O problemach związanych ze zdrowiem mówi się coraz częściej, a jednym z nich jest choroba SIBO. Temat nie jest jeszcze wszystkim dobrze znany, choć ostatnimi czasy mówi się o nim coraz więcej. Głównie dzieje się tak za sprawą gwiazd, u których zdiagnozowano taką przypadłość zdrowotną i które dzielą się swoimi historiami związanymi z chorobą na mediach społecznościowych. Na czym polega SIBO i jakie daje objawy?
Spis treści:
Co to jest choroba SIBO?
Small Intestinal Bacterial Overgrowth to pełna nazwa przypadłości, którą jest choroba SIBO. Jest to rozrost bakteryjny jelita cienkiego. Taki stan może wynikać zarówno z zaburzeń trawienia, niedrożności jelit, nieprawidłowości anatomicznych (np. guzów czy zrostów powstałych po operacji) czy chorób towarzyszących, a nawet spadków odporności. Choroba może być także efektem stresu i nieprawidłowej diety. Nadmiar bakterii w jelicie powoduje szereg nieprzyjemnych dolegliwości, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Metodą leczenia SIBO jest najczęściej antybiotykoterapia i specjalnie skonstruowana dieta. O patomechanizmie choroby i leczeniu warto przeczytać w Wikipedii.
Kto choruje na SIBO?
Ostatnio coraz więcej gwiazd głośno mówi o tym, że zdiagnozowano u nich chorobę SIBO. Prowadząca program „Hotel Paradise” Klaudia El Dursi przyznała, że wynik potwierdzający chorobę wyszedł pozytywny prawdopodobnie jako konsekwencja nadaktywności bakterii helicobacter pylori.
Z taką przypadłością mierzy się także Agnieszka Wesołowska. W wywiadzie przyznała, że w jej przypadku leczenie będzie długotrwałe i żmudne. Z objawów, które jej towarzyszyły wymieniła spadek nastroju i energii do działania, a także ból po spożywaniu posiłków. Do SIBO przyznała się także prowadząca program „Ninja Warrior Polska” Karolina Gilon. Ponoć przez chorobę wielokrotnie musiała ona odwoływać swoje plany zawodowe, bo bóle brzucha były na tyle silne, że zmuszona była przerwać pracę.
O tym jak choroba SIBO może utrudniać pracę przekonała się także modelka Joanna Krupa. Gwiazda przyznała, że od wielu lat borykała się z problemami z jelitami. Schorzenie było dla niej wielkim utrapieniem podczas projektów zawodowych.
Kilka dni temu okazało się, że kolejną gwiazdą, która cierpi na SIBO jest także trenerka Anna Lewandowska. Z tego powodu zmuszona była ona przejść na specjalną dietę zwaną lowFODmap i wykluczyć ze swego menu słodycze oraz ograniczyć spożycie fermentujących olisacharydów, disacharydów, monosacharydów i polioli. Z kolei cierpiąca również na rozrost bakteryjny jelita cienkiego Anna Dziurska postanowiła nawet wydać książkę o SIBO.
Objawy choroby SIBO – jak rozpoznać, że cierpi się na tę chorobę?
Najczęściej wymieniane objawy SIBO to bóle brzucha (zwykle 1-2 godziny po zjedzeniu posiłku), uczucie pełności, nadmierne gromadzenie gazów, spadek wagi i biegunka lub zaparcia. Do tego występuje też mniejsza zdolność wchłaniania składników pokarmowych z pokarmu, co w efekcie może prowadzić do niedoborów żelaza. Charakterystycznym objawem jest także powiększony obwód brzucha oraz mdłości. Osoby zmagające się z tą chorobą często mówią o tym, że dolegliwość ta zabiera siły do działania. Przewlekłe zmęczenie więc może świadczyć właśnie o pojawieniu się SIBO.
Choroba SIBO a dieta
Zalecenia dotyczące diety przy SIBO zależne są od indywidualnego przypadku, więc plan żywienia powinien być poparty opinią lekarza lub dietetyka. Działanie na własną rękę nie będą ani dobre dla zdrowia ani efektywne, więc warto zaufać specjaliście.
Czego nie wolno jeść przy chorobie SIBO?
Zwykle produktami, które należy wykluczyć ze swojego jadłospisu przy SIBO są te zawierające gluten, fruktozę i laktozę. Unikać należy także węglowodanów złożonych i ciężkostrawnych tłuszczów. Lista produktów zakazanych to m.in.:
– produkty pszenne
– nasiona roślin strączkowych
– syrop glukozowo-fruktozowy
– warzywa wzdymające: groszek zielony, fasola, kalafior, brukselka, cebula
– owoce: gruszki, jabłka, morele, arbuz
– mleko krowie, owcze i kozie
– owoce z puszki
– miód
– kwaśna śmietana
– twaróg
Co jeść przy chorobie SIBO?
Jeśli rozrost bakteryjny nie jest zbyt zaawansowany czasami wystarczy włączenie do diety większej ilości błonnika. Do tego zaleca się picie ok. 2 litrów wody dziennie. Zalecane produkty to np.:
– mleko roślinne np. ryżowe
– ryby
– produkty na mące orkiszowej
– warzywa: szpinak, dynia, marchew, cukinia, papryka
– owoce: borówki, mandarynki, ananasy, maliny
– nabiał bezlaktozowy
– płatki owsiane
– kakao naturalne
– gorzka czekolada
Jak sprawdzić czy ma się chorobę SIBO?
W diagnostyce tej choroby zwykle stosuje się wodorowy test oddechowy, który jest nieinwazyjną metodą wykrycia SIBO dla pacjenta. Lekarz może zlecić także przeprowadzenie badań krwi, czyli morfologii i oznaczenie poziomu witaminy B12 i albuminy. Niekiedy zleca się także badanie mikrobiologiczne treści pobranej z jelita cienkiego za pomocą endoskopii, co daje najbardziej wiarygodny wynik.