Choinka z szyszek – sposób wykonania i garść inspiracji!

Do Świąt Bożego Narodzenia jest już coraz bliżej i powoli zaczynamy żyć jego nieodłączną magią. Na sklepowych witrynach pojawiły się świąteczne sweterki i foremki do wycinania pierniczków, ze sklepowych głośników powoli zaczynają dobiegać nas kolędy i amerykańskie szlagiery, takie jak „White Christmas”, rozglądamy się też za pierwszymi prezentami dla bliskich. A co z mikołajkową dekoracją domu? Jeśli jeszcze nie masz na nią pomysłu, a chciałabyś przygotować coś bliskiego naturze, sprawdź, jak możesz wykorzystać końcówkę jesieni i jej bezcenne dary, by na Twoim stole czy komodzie stanęła najprawdziwsza choinka z szyszek!

Spis treści:

Gdy do Świąt mamy jeszcze cały miesiąc albo przynajmniej parę tygodni, większość z nas czuje się dziwnie na myśl o ozdobach bożonarodzeniowych czy przybraniu żywej czy sztucznej choinki lampkami i bombkami. A jednak byłoby miło znaleźć dla niej alternatywę i umieścić w ulubionej przestrzeni jakiś niewielki świąteczny akcent, który stworzyłby klimat w Mikołajki lub umilił nam pierwsze przygotowania do Bożego Narodzenia. Część z nas stawia w tym okresie na kalendarz adwentowy. Równie dobrym rozwiązaniem będzie jednak także mała choinka z szyszek z kilku garści szyszek lub  z pojedynczej dużej szyszki, znalezionej podczas listopadowego spaceru. Podpowiadamy Wam, jak wykonać choinkę w stylu DIY – Zrób to Sam 

Choinka z szyszek eko

fot. Depositphotos

Choinka z szyszek

fot. Depositphotos

choinki z szyszek

Choinka z szyszek – jak zrobić krok po kroku

Szyszki to doskonały materiał do tworzenia bożonarodzeniowych ręcznych dekoracji. Są tanie, wytrzymałe, nie więdną i co najważniejsze – ich naturalny kształt bardzo upodabnia je do prawdziwej choinki. Jeśli więc użyjemy wyobraźni, kilku sprytnych tricków i najpiękniejszych ozdobnych elementów – możemy wykonać z nich wiele rozmaitych świątecznych drzewek. Od lasu miniaturowych choineczek, wśród których przechadzają się renifery czy Mikołaj, po okazałą choinkę w doniczce. Taka duża choinka zwykle wita i olśniewa naszych gości już od progu!

Istnieją dwa podstawowe rozwiązania stosowane przy konstruowaniu szyszkowej choinki.  Użycie pojedynczej, dużej szyszki i obudowanie wokół niej choinkowej aranżacji oraz użycie wielu szyszek i stworzenie z nich okazałej choinki, bazującej na wybranej podstawie.

Choinka z szyszek -miniaturka

choinka z szyszek miniaturka

Miniaturowa choineczka złożona z jednej szyszki to projekt, z którym poradzą sobie nawet najmłodsi. Do jej konstruowania możemy zaprosić nasze dzieci. Wspólnie wczujemy się w atmosferę nadchodzących Świąt. Aby zbudować taką choinkę potrzebujemy:

  • dużej szyszki (jednej lub więcej – jeśli marzy nam się cały zagajnik),
  • miniaturowej doniczki, korka lub innej podstawki, na której osadzimy choinkę,
  • farbki akrylowej lub w spray’u – najlepiej w kolorze zielonym,
  • opcjonalnie: drucika bądź pistoletu na gorący klej, kawałka gąbki, dużo maleńkich ozdób. Mogą to być cekiny, guziczki, czerwone owoce z zimozielonego krzewu, koraliki, krótkie łańcuszki etc. Pamiętajmy także o sztucznym śniegu.

Wykonanie takiej choinki jest naprawdę proste! Zaczynamy od pomalowania wybranej szyszki. A jak to zrobić? Najlepiej położyć szyszkę na gazecie lub folii ochronnej i dokładnie spryskać ją sprayem z każdej strony. Jeśli jednak korzystamy z płynnej farby w słoiczku, możemy przywiązać do szyszki sznurek czy grubą nitkę. Po prostu zanurzajmy ją w farbie, a następnie pozwólmy obcieknąć (jak na poniższym zdjęciu).

Pomalowaną choinkę osadzamy w miniaturowej doniczce w sposób, który wyda nam się najbardziej adekwatny do kształtu szyszki. Możemy doczepić do niej drucik i wbić choinkę w kawałek gąbki umieszczony w doniczce bądź korek po winie (stworzy on wystarczającą samodzielną podstawkę), przykleić ją na klej do dowolnej podpórki, ułożyć na wacie włożonej do wybranego pojemniczka albo po prostu wcisnąć w minidoniczkę. Na ostatnim etapie ozdabiamy choineczkę zgodnie z tym, co podpowiada nam wyobraźnia. Jak zaraz zobaczycie, niektóre osoby zupełnie pomijają proces farbowania szyszki. Pozostawiają choinkę bardzo naturalną i ozdabiając np. laskami cynamonu i suszonymi owocami. Inne łączą różne odcienie farb i dekorują szyszkę całą garścią ozdóbek. Inspirację znajdziecie poniżej!

Oto najpiękniejsze miniaturowe choinki z pojedynczej szyszki:

Duża choinka z szyszek

Taka choinka wymaga nieco więcej fatygi niż miniaturka, ale końcowy efekt naprawdę jest wart pracy. Zresztą projekt oceniamy jako bardziej czasochłonny, aniżeli skomplikowany.

Do zbudowania większej choinki z szyszek, potrzebujemy:

  • stabilnego stożka, który stworzy bazę choinki. Najlepiej gdy będzie z pianki albo z grubej tektury. Możemy też wykorzystać mały pieniek przyniesiony z lasu, przyklejony do podpórki z plastra pnia o większej średnicy),
  • drucika (jeśli używamy pianki) lub pistoletu na klej (w przypadku tektury),
  • dowolnych małych ozdób. Mogą to być małe bombki, krótkie sznury światełek, figurki ptaszków, gwiazdki, koraliki etc. Jednym zdaniem dekoracje, przypominające te z prawdziwej choinki.

Wykonywanie choinki z szyszek polega na żmudnym zaczepianiu kawałków drucika o każdą kolejną szyszkę i wbijaniu jej w stożkową piankę. Zaczynamy od dołu bazy albo na stopniowo doklejamy szyszki do tekturki czy pieńka przy użyciu gorącego kleju. Zobaczycie to na poniższych zdjęciach:

Ważne, by szyszki były ułożone bardzo gęsto i ustawiane w takim kierunku, by imitować naturalne ułożenie gałęzi drzewka (czyli skierowane czubkami do dołu, ewentualnie do góry). Gotową choinkę ozdabiamy małymi bombkami, łańcuszkami lub sznurami lampek, które dodadzą jej blasku i sprawią, że zacznie jeszcze bardziej się wyróżniać. Jeśli nie potraficie do końca wyobrazić sobie takiego drzewka, poniżej znajdziecie całą gamę fantastycznych inspiracji!

Choinka z szyszek – galeria pomysłów i inspiracji:

Choinka z szyszek - galeria pomysłów

Czy podoba Wam się choinka z szyszek jako świąteczny/zimowy projekt? Zamierzacie wykonać ją ze swoimi pociechami i ustawić w reprezentacyjnym miejscu? A może myślicie o niej w kontekście drobnego i niezobowiązującego prezentu? Jak zawsze jesteśmy ciekawe Waszych opinii!

 

A jeśli interesują Cię inne, ręcznie robione bożonarodzeniowe dekoracje, koniecznie zajrzyj tutaj:

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (260 głosów, średnia: 4,73 z 5)
zapisuję głos...