Choinka z papieru – 5 sposobów na proste i efektowne dekoracje świąteczne

Choinka z papieru doskonale wpisuje się w aktualny, ekologiczny trend. Wszystkie bożonarodzeniowe ozdoby z papieru cieszą się coraz większą popularnością. Są kruche, delikatne i pełne magii tak samo jak to szybko przemijające Święto, a jednocześnie posiadają niezaprzeczalny urok. W dodatku takie dekoracje są tanie i ekologiczne, a proces ich tworzenia może przypomnieć nam cudowne lata dzieciństwa! W tym artykule pokażemy 4 sposoby na wykonanie ekologicznej choinki z papieru.

Spis treści:

Choinka z papieru - 5 sposobów na proste i efektowne dekoracje świąteczne

Choinka z papieru – dekoracja, która zachwyci Twoi gości!

Choinka z papieru, makaronu, mchu …. – czas na ekologiczne ozdoby świąteczne DIY!  Powrócił czas ręcznie robionych świątecznych ozdób. Jeszcze dziesięć lat temu wydawało nam się, że na zawsze odeślemy je do lamusa. Po trudnej epoce, w której musieliśmy sami wykonywać łańcuchy na choinkę z kolorowych wycinanek i tworzyć tekturowe stajenki, bo w sklepach nie dało się znaleźć prawie żadnych gotowych ozdób, nastąpił prawdziwy wysyp gotowych ozdób. Mamy przesyt choinkowych aniołków, dzwoneczków, roześmianych Mikołajów z zaczerwienionym nosem i zakrawających na tandetę plastikowych bombek, wylewających się z koszy w hipermarketach.

Choinka z papieru gniecionego szarego udekorowanego bombkami

W tej sytuacji zaczynamy na powrót sięgać po tradycyjne rozwiązania, zachęcając dzieci do wspólnego wykonywania dekoracji, takich jak: domki z piernika, brzozowe świeczniki czy ręcznie robiony kalendarz adwentowy. Jedną z najbardziej uniwersalnych i pięknych jest jednak choinka z papieru. Sprawdź, jak wykonać ją na kilka sposobów!

Choinki przestrzenne z papieru i płaskie – poznaj różne formy papierowych choinek

Choinka z papieru harmonijka

Origami choinka zielona

Istnieje tak wiele możliwości wykonania choinki z papieru, że decydującym czynnikiem stają się Wasz gust i kreatywność. Papierowe drzewko może mieć różnorodne formy:

  • origami,
  • misternych ażurowych wycinanek,
  • rulonów pożółkłego papieru nutowego osadzonych na nogach lamp,
  • postrzępionych „chochołków”,
  • stojących harmonijek ze sprytnie poskładanych stronic starej książki,
  • rozetkowych rośli,
  • trójkątów na piku i brzozowej podstawce lub falbaniastych choinek z papieru pakowego.

Niezależnie od tego, jaką wersję wybierzecie, papier otworzy przed Wami cały wachlarz możliwości! Choinka z papieru będzie mogła zostać osadzona w dowolnym miejscu (ukryta pod szklanym kloszem, zawieszona nad stołem, wbita w doniczkę razem z resztą elementów stroika lub postawiona luźno na wigilijnym obrusie). Może mieć każdy kolor i rozmiar, o jakim zamarzycie, a co najważniejsze, bardzo różnorodne dekoracje, które w tej choinkowej wersji będą niezwykle tanie. By przyozdobić maleńką papierową choinkę wystarczy odrobina kleju i brokatu, kilka cekinów, złotych gwiazdek ze świątecznego konfetti lub guzików. Taka choinka sprawdzi się przy tym jako niezobowiązujący, uroczy prezent na Mikołajki!

Najprostsze i efektowne pomysły na wykonanie choinki z papieru

Sposób 1: Wykonanie papierowej choinki przestrzennej 3D origami – krok po kroku

Aby wykonać te choinkę potrzebujesz zielony sztywniejszy papier, ołówek oraz nożyczki.

#1. krok – przygotowanie miejsca roboczego

Wykonanie papierowej choinki przestrzennej 3D origami

#2. krok – jeśli twój zielony arkusz papieru na wykonanie choinki posiada kształt pionowy, zegnij go odpowiednio jak na zdjęciu, by go dociąć i osiągnąć kształt kwadratu

jeśli twój zielony arkusz papieru na wykonanie choinki posiada kształt pionowy, zegnij go odpowiednio jak na zdjęciu, by go dociąć i osiągnąć kształt kwadratu

jak wykonać papierową choinkę 3d

#3. krok – zegnij kwadrat po przekątnej oraz w pionie i poziomie

zegnij kwadrat po przekątnej oraz w pionie i poziomie aby wykonać papierową choinkę

zegnij kwadrat po przekątnej oraz w pionie i poziomie aby wykonać choinkę z papieru

#4. krok – zegnij do wewnątrz dwie powstałe płaszczyzny, a następnie  tak, jak pokazano na zdjęciach aby uzyskać kształt trójkąta. Przytnij odpowiednio.

zegnij do wewnątrz dwie powstałe płaszczyzny, a następnie  tak, jak pokazano na zdjęciach aby uzyskać kształt trójkąta. Przytnij odpowiednio.

choinka z papieru - wykonanie

choinka z papieru - wykonanie

wycinanie choinki papierowej

#5. krok – na powstałym, złożonym trójkącie narysuj linie jak na zdjęciu, aby wyciąć trójkąty, które staną się gałązkami papierowej choinki.

na powstałym, złożonym trójkącie narysuj linie jak na zdjęciu, aby wyciąć trójkąty, które staną się gałązkami papierowej choinki.

DIY choinka papierowa

#6. krok – rozłóż powstały kształt i odpowiednio zegnij. Papierowa choinka 3D jest gotowa!

origami choinka papierowa

3D choinka papierowa

Sposób 2: Harmonijka z książki

Do wykonania takiej choinki potrzebujemy kilku (do dziesięciu) stron wyrwanych ze starej książki w taki sposób, by klej nadal trzymał ich brzegi razem. Każdą stronicę zaginamy tak, jak jest to widoczne na zdjęciu, aż do uzyskania harmonijkowego drzewka. Na koniec stawiamy stożek i dekorujemy jego brzegi brokatem lub przyciemniamy płynną patyną (ewentualnie brązowym stemplem do scrapbookingu).

Jeśli żal nam książek i nie chcemy wykorzystywać ich do stworzenia choinki, możemy zrobić drzewko np. ze starego katalogu, a na koniec dokładnie zamazać poszczególne strony za pomocą farby w sprayu.

Czubek można udekorować sypkim brokatem.

Sposób 3: Choinka nabijana na patyczek

To bardzo gęsta choinka z papieru, wykonywana poprzez nabijanie papierków o ozdobnie przyciętych brzegach (można użyć do tego celu specjalnych pofalowanych nożyczek). Budujemy ją tak, jak jest to widoczne na zdjęciu z „segmentów” o różnej wielkości, starannie nabijając na patyczek, tak, by nie uszkodzić poszczególnych kawałków papieru i by trzon choinki przebiegał przez ich środek.

 

Sposób 4: Choinka na piku na klej

A to już wersja dla nieco bardziej zaawansowanych, bowiem wymaga użycia pistoletu z gorącym klejem. Poszczególne „segmenty” drzewka składamy z kolorowego papieru w harmonijkę (jak na zdjęciu) i przyklejamy do drewnianego patyczka, osadzając na dowolnej podstawce (np. wydrążonej w korku).

 

Sposób 5: Choinka z papierowych rulonów 3D

Tworzona na bazie zwiniętej w stożek tektury, do której przykleja się czubkiem do środka (najlepiej również na gorący klej z pistoletu) pożółkłe kartki papieru, zwinięte w nierówny, rozchodzący się na boki rulonik. Jedynie czubek choinki wykonujemy przyklejając rulony pionowo, szpicem ku górze. Metoda tyleż prosta, co efektowna i bardzo w stylu retro!

Garść inspirujących pomysłów na to, jak jeszcze może wyglądać choinka z papieru

Przestrzenna choinka papierowa

Choinka papierowa z rulonów z papieru toaletowego

Choinka w kształcie stożków wykonana z papieru

Złota Choinka papierowa z rulonów z papieru toaletowego

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (168 głosów, średnia: 4,77 z 5)
zapisuję głos...