Choinka z papieru – 5 sposobów na proste i efektowne dekoracje świąteczne
Choinka z papieru doskonale wpisuje się w aktualny, ekologiczny trend. Wszystkie bożonarodzeniowe ozdoby z papieru cieszą się coraz większą popularnością. Są kruche, delikatne i pełne magii tak samo jak to szybko przemijające Święto, a jednocześnie posiadają niezaprzeczalny urok. W dodatku takie dekoracje są tanie i ekologiczne, a proces ich tworzenia może przypomnieć nam cudowne lata dzieciństwa! W tym artykule pokażemy 4 sposoby na wykonanie ekologicznej choinki z papieru.
Spis treści:
Choinka z papieru – dekoracja, która zachwyci Twoi gości!
Choinka z papieru, makaronu, mchu …. – czas na ekologiczne ozdoby świąteczne DIY! Powrócił czas ręcznie robionych świątecznych ozdób. Jeszcze dziesięć lat temu wydawało nam się, że na zawsze odeślemy je do lamusa. Po trudnej epoce, w której musieliśmy sami wykonywać łańcuchy na choinkę z kolorowych wycinanek i tworzyć tekturowe stajenki, bo w sklepach nie dało się znaleźć prawie żadnych gotowych ozdób, nastąpił prawdziwy wysyp gotowych ozdób. Mamy przesyt choinkowych aniołków, dzwoneczków, roześmianych Mikołajów z zaczerwienionym nosem i zakrawających na tandetę plastikowych bombek, wylewających się z koszy w hipermarketach.
W tej sytuacji zaczynamy na powrót sięgać po tradycyjne rozwiązania, zachęcając dzieci do wspólnego wykonywania dekoracji, takich jak: domki z piernika, brzozowe świeczniki czy ręcznie robiony kalendarz adwentowy. Jedną z najbardziej uniwersalnych i pięknych jest jednak choinka z papieru. Sprawdź, jak wykonać ją na kilka sposobów!
Choinki przestrzenne z papieru i płaskie – poznaj różne formy papierowych choinek
Istnieje tak wiele możliwości wykonania choinki z papieru, że decydującym czynnikiem stają się Wasz gust i kreatywność. Papierowe drzewko może mieć różnorodne formy:
- origami,
- misternych ażurowych wycinanek,
- rulonów pożółkłego papieru nutowego osadzonych na nogach lamp,
- postrzępionych „chochołków”,
- stojących harmonijek ze sprytnie poskładanych stronic starej książki,
- rozetkowych rośli,
- trójkątów na piku i brzozowej podstawce lub falbaniastych choinek z papieru pakowego.
Niezależnie od tego, jaką wersję wybierzecie, papier otworzy przed Wami cały wachlarz możliwości! Choinka z papieru będzie mogła zostać osadzona w dowolnym miejscu (ukryta pod szklanym kloszem, zawieszona nad stołem, wbita w doniczkę razem z resztą elementów stroika lub postawiona luźno na wigilijnym obrusie). Może mieć każdy kolor i rozmiar, o jakim zamarzycie, a co najważniejsze, bardzo różnorodne dekoracje, które w tej choinkowej wersji będą niezwykle tanie. By przyozdobić maleńką papierową choinkę wystarczy odrobina kleju i brokatu, kilka cekinów, złotych gwiazdek ze świątecznego konfetti lub guzików. Taka choinka sprawdzi się przy tym jako niezobowiązujący, uroczy prezent na Mikołajki!
Najprostsze i efektowne pomysły na wykonanie choinki z papieru
Sposób 1: Wykonanie papierowej choinki przestrzennej 3D origami – krok po kroku
Aby wykonać te choinkę potrzebujesz zielony sztywniejszy papier, ołówek oraz nożyczki.
#1. krok – przygotowanie miejsca roboczego
#2. krok – jeśli twój zielony arkusz papieru na wykonanie choinki posiada kształt pionowy, zegnij go odpowiednio jak na zdjęciu, by go dociąć i osiągnąć kształt kwadratu
#3. krok – zegnij kwadrat po przekątnej oraz w pionie i poziomie
#4. krok – zegnij do wewnątrz dwie powstałe płaszczyzny, a następnie tak, jak pokazano na zdjęciach aby uzyskać kształt trójkąta. Przytnij odpowiednio.
#5. krok – na powstałym, złożonym trójkącie narysuj linie jak na zdjęciu, aby wyciąć trójkąty, które staną się gałązkami papierowej choinki.
#6. krok – rozłóż powstały kształt i odpowiednio zegnij. Papierowa choinka 3D jest gotowa!
Sposób 2: Harmonijka z książki
Do wykonania takiej choinki potrzebujemy kilku (do dziesięciu) stron wyrwanych ze starej książki w taki sposób, by klej nadal trzymał ich brzegi razem. Każdą stronicę zaginamy tak, jak jest to widoczne na zdjęciu, aż do uzyskania harmonijkowego drzewka. Na koniec stawiamy stożek i dekorujemy jego brzegi brokatem lub przyciemniamy płynną patyną (ewentualnie brązowym stemplem do scrapbookingu).
Jeśli żal nam książek i nie chcemy wykorzystywać ich do stworzenia choinki, możemy zrobić drzewko np. ze starego katalogu, a na koniec dokładnie zamazać poszczególne strony za pomocą farby w sprayu.
Czubek można udekorować sypkim brokatem.
Sposób 3: Choinka nabijana na patyczek
To bardzo gęsta choinka z papieru, wykonywana poprzez nabijanie papierków o ozdobnie przyciętych brzegach (można użyć do tego celu specjalnych pofalowanych nożyczek). Budujemy ją tak, jak jest to widoczne na zdjęciu z „segmentów” o różnej wielkości, starannie nabijając na patyczek, tak, by nie uszkodzić poszczególnych kawałków papieru i by trzon choinki przebiegał przez ich środek.
Sposób 4: Choinka na piku na klej
A to już wersja dla nieco bardziej zaawansowanych, bowiem wymaga użycia pistoletu z gorącym klejem. Poszczególne „segmenty” drzewka składamy z kolorowego papieru w harmonijkę (jak na zdjęciu) i przyklejamy do drewnianego patyczka, osadzając na dowolnej podstawce (np. wydrążonej w korku).
Sposób 5: Choinka z papierowych rulonów 3D
Tworzona na bazie zwiniętej w stożek tektury, do której przykleja się czubkiem do środka (najlepiej również na gorący klej z pistoletu) pożółkłe kartki papieru, zwinięte w nierówny, rozchodzący się na boki rulonik. Jedynie czubek choinki wykonujemy przyklejając rulony pionowo, szpicem ku górze. Metoda tyleż prosta, co efektowna i bardzo w stylu retro!