Choinka sztuczna czy prawdziwa? Która z nich jest bardziej ekologiczna? Jak wybrać choinkę doskonałą?

Choinka to nieodłączny element świątecznej tradycji. Jak co roku, część z nas zapewne stoi przed dylematem, czy wybrać choinkę sztuczną, czy prawdziwą. Która z nich jest bardziej ekologiczna? Czy postąpimy słusznie kupując sztuczną choinkę, a może lepiej postawić na naturalną z korzeniami? Czy na pewno przyjmie się później w ogrodzie? Pomożemy Wam nieco rozwiać te wątpliwości!

Nie ma co ukrywać, pod względem wizualnym, prawdziwa choinka zdecydowanie wygrywa. Pięknie wygląda i pięknie pachnie. Ozdobiona nawet minimalistycznym dekoracjami tworzy doskonały, świąteczny nastrój. Niektórzy jednak uważają, że z troski o Planetę powinniśmy zaprzestać masowych zakupów naturalnych choinek i postawić na sztuczne drzewka. Czy mają rację?

Choinka sztuczna czy prawdziwa?

Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Sztuczna choinka raz zakupiona wystarczy na kilkanaście lat. Naturalne kupujemy co roku. Wydawać by się więc mogło, że wybór jest oczywisty, ale wcale tak nie jest. Poza tym, że sztuczne drzewka są trwałe, to nie mają więcej zalet pod względem ekologicznym. Ich produkcja i utylizacja obciążają środowisko. Produkcja choinki jest bardzo energochłonna a recykling niemożliwy. Taka plastikowa choinka rozkłada się kilkaset lat. Żywa choinka ulegnie szybko biodegradacji. Warto, by trafiła na kompost. A jeszcze lepiej jeśli kupimy taką, którą można później ponownie zasadzić. Jeśli chcesz w Święta cieszyć się żywą choinką, nie miej wyrzutów sumienia. Postaw na inne formy ochrony lasów – oszczędzaj papier, kupuj wyroby z makulatury (np. papier toaletowy, dokonuj świadomych wyborów zakupowych. Żywe choinki, które aktualnie możemy kupić zazwyczaj pochodzą z plantacji założonych właśnie w celach świątecznych. Nie są to jak dawniej choinki nielegalnie wycinane w lesie. Oczywiście, jeśli wolisz sztuczne drzewko, to postaw na takie. Będzie Ci służyło kilkanaście lat i pozbędziesz się corocznego dylematu związanego z wyborem tego idealnego drzewka. To bardzo praktyczne rozwiązanie.

Jaką choinkę wybrać?

Jeśli zdecydowaliście się postawić na choinkę naturalną, czas wybrać jedną konkretną. Zielone drzewka różnią się między sobą nie tylko wyglądem, ale i cechami, które wpływają na ich wady i zalety. Przedstawimy Wam je wszystkie w prostej pigułce!

Jodła kaukaska

Najłatwiej dostępna i najczęściej wybierana. Ma gęste, regularne i miękkie igiełki. To jedna z tych choinek, które nie gubią igieł, więc świetnie sprawdzi się u osób, które się tego obawiają. Wydaje się, że to choinka idealna. Ma jednak jedną zasadniczą wagę – nie ma tego pięknego, świątecznego zapachu.

Jodła szlachetna

W porównaniu do innych choinek, jodła szlachetna ma nieco inny odcień. Pod jednym kątem mieni się na niebiesko-zielono, a pod innym jest delikatnie srebrzysta. Jest trwała – z powodzeniem będzie stała w Twoim salonie nawet przez miesiąc. Ma piękny, ale delikatny zapach.

Świerk

Świerk pospolity to jedna z najtańszych propozycji na rynku, stąd jego popularność. Ma natomiast jedną, bardzo dużą wadę – bardzo łatwo gubi igły w ciepłych pomieszczeniach. Jeśli chcesz kupić właśnie takie drzewko, to zostaw zakup na ostatnią chwilę. Tak, żeby na Święta była jeszcze pełna.

Sosna

Zapach sosny nie ma konkurencji! Sosna wytrzyma w ciepłym salonie przez okres 2-3 tygodni. Jest wytrzymała – możesz wieszać na niej nawet ciężkie ozdoby. Ma kłujące igiełki, ale ich zapach wszystko wynagradza.

Świerk kłujący

To dość rzadko spotykane drzewko, ale szczęśliwcy na pewno wiedzą, gdzie go szukać. Ma niezwykłą barwę i roztacza przepiękny zapach. Nie gubi szybko igiełek i jest w stanie utrzymać także ciężkie ozdoby. Wytrzyma w ciepłym pomieszczeniu nawet miesiąc.

Jak przewozić choinkę?

Kiedy już wybraliśmy odpowiednie drzewko, przychodzi czas na kolejne wyzwanie – jak przewieźć choinkę do domu? Przede wszystkim dokładnie owiń drzewko (zazwyczaj już przy zakupie od razu sprzedawcy zawijają je w siatkę ochronną). Drzewko najłatwiej jest przewieźć na dachu samochodu lub w bagażniku, jeśli masz duże auto.

Przechowywanie choinki

Im później wstawisz drzewko do ciepłego salonu tym lepiej. Po zakupie możesz przechowywać je jeszcze kilka dni na balkonie lub w innym, zimnym miejscu z pniem zanurzonym w chłodnej wodzie. Zetnij piłą najniższą warstwę pieńka, by drzewko dłużej utrzymało świeżość. Kiedy już ustawisz choinkę w miejscu docelowym, zadbaj by było to jak najdalej od grzejników. Dobrze, żeby stojak miał pojemnik na wodę. Dosyp do niego trochę cukru lub nawóz do roślin ciętych.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (79 głosów, średnia: 4,87 z 5)
zapisuję głos...