Choinka na pniu – czym zakryć stojak lub donicę?

Decydując się na naturalną choinkę musimy liczyć się z tym, że jej pień trzeba będzie na czymś umieścić. Drzewko można zasadzić w dużej doniczce lub umieścić na specjalnym stojaku. Trzeba przyznać jednak, że w takiej formie nie cieszy ona oka. Po prostu taki dół świątecznej choinki nie wygląda zbyt estetycznie, a już na pewno nie elegancko. Dlatego, aby nie psuć ogólnego efektu oprócz dekoracji drzewka należy pomyśleć także o ozdobieniu jego dolnej części. Co zrobić, aby choinka na pniu wyglądała najpiękniej?

Spis treści:

choinka na pniu udekorowana prezentami

Choinka na pniu – na czym ją ustawić?

Choinka na pniu jest dość ciężka, dlatego powinna być umieszczona, tak, aby drzewko było stabilne i nie stwarzało ryzyka przewrócenia się na podłogę lub co gorsza na domowników. Do jej ugruntowania przyda się gliniana lub cementowa doniczka wypełniona ziemią lub nawet szerokie metalowe wiaderko. Alternatywą jest oczywiście specjalny stelaż pod żywą choinkę. Takie akcesorium nie jest jednak zbyt ozdobne, dlatego warto pomyśleć nad jego zakamuflowaniem, by drzewko prezentowało się elegancko i schludnie. jak to zrobić? Mamy na to kilka sprawdzonych pomysłów!

kobieta wybiera naturalną choinkę

Czym osłonić dół choinki?

Sposobów na zakamuflowanie nieładnego pojemnika na choinkę czy stelaża jest sporo, więc mamy duże pole do popisu w kwestii inwencji twórczej. Sprawdzi się zarówno filc, papier, wiklina czy materiały. Ale po kolei.

Kosze, maty i osłonki

Jeśli drzewko posadzone jest w doniczce można ją zawinąć w brązowy papier lub tekturę falistą, a ma koniec przewiązać parcianym sznurkiem. Taka osłonka jest na tyle uniwersalna, że sprawdzi się w każdym wnętrzu. Wygląda prosto i nie wymaga dużego nakładu pracy czy wydatków. Podobnie jest z jutowym workiem. Do zakrycia stelażu czy doniczki pod choinkę sprawdzą się też kosze np. ten z trawy cytrynowej czy bambusa. Takie elementy wyglądają dobrze zwłaszcza w pomieszczeniach w stylu boho. Miłośnikom surowego wykończenia detali powinien spodobać się pomysł umieszczenia choinki w drewnianej skrzynce lub osłonięcie jej doniczki słomianą matą.

choinka w osłonce z worka

choinka w doniczce

świąteczne drzewko w dekoracyjnym koszu

Choinka na pniu a tekstylia

Choinka będzie ładne prezentować się także, gdy jej dół zakryjemy miękkim kocem. Zimowego klimatu dodać drzewku może także futrzany pled, który dobrze sprawdzi się do zatuszowania stojaka i jednocześnie doda wnętrzu ciepła i przytulności. Najprostszym rozwiązaniem będzie zakrycie dołu choinki kilkoma poduszkami.

dół choinki dekorowany materiałem

choinka z poduszkami w kolorze czerwieni

Imitacja prezentów

Dla tych, którzy chcą pójść o krok dalej w kwestii dekoracji dołu choinki warto polecić stosik prezentów. Oczywiście nie prawdziwych, bo na te przyjedzie czas później. Wystarczy kilka pudełek np. po butach zapakować w jednokolorowy papier i przewiązać wstążką, aby w prosty sposób stworzyć piękną dekorację pod choinką, która zakryje dół drzewka i będzie nadawać wnętrzu świątecznego klimatu.

choinka na pniu udekorowana prezentami

Specjalne kosze do choinek na stelażu

Warto wiedzieć, że na rynku są dostępne specjalne kosze, które są dedykowane właśnie choinkom na pniu. Producenci tego rodzaju akcesoriów dekoracyjnych pomyśleli nie tylko o aspekcie ozdobnym, ale także o bezpieczeństwie. Stelaż jest stawiany bezpośrednio na podłodze, a wiklinowa czy rattanowa osłonka jedynie kamufluje nieestetyczny stojak. Posiada ona otwór zarówno na górze jak i na dole, dzięki czemu jest stabilna. Zakrywa więc nieestetyczną część nadając choince ciekawy element ozdobny. Do tego budzi on skojarzenia z prawdziwym pniem (zwłaszcza, gdy zakupimy model w kolorze ciemnego brązu).

A czy Wy wybraliście już drzewko na ten rok? Jeśli tak i zastanawiacie się jak je udekorować koniecznie zobaczcie modne choinki na 2023 rok:

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (14 głosów, średnia: 5,00 z 5)
zapisuję głos...