Choinka – co symbolizuje świąteczne drzewko oraz ozdoby na nim wieszane

Są takie rzeczy, bez których nie wyobrażamy sobie świąt Bożego Narodzenia. W niektórych domach króluje czerwony barszcz, w innych zupa grzybowa. W pewnych rejonach Polski prezenty przynosi Gwiazdor, a w jeszcze innych Święty Mikołaj. Ale w każdym domu musi być choinka. Czy to sztuczna, czy żywa – zajmuje centralne miejsce w naszych salonach, ciesząc oczy zielenią igieł i nastrojowym blaskiem kolorowych lampeczek.

Choinka - co symbolizuje świąteczne drzewko oraz ozdoby na nim wieszane

Choinka – co symbolizuje świąteczne drzewko oraz ozdoby na nim wieszane

Dzielenie się opłatkiem, dodatkowe nakrycie na stole czy sianko pod obrusem to tradycje wigilijne dobrze znane każdemu z nas. Jedną z nich, bardzo lubianą przez dzieci, jest przystrajanie świątecznego drzewka i chowanie pod nim prezentów od Mikołaja. Stanowi bardzo efektowną i nastrojową dekorację domu w czasie świąt. To oczywiście choinka, bez której trudno sobie wyobrazić Boże Narodzenie. Co symbolizuje owe wiecznie zielone drzewko, a także ozdoby, które na nim wieszamy? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu!

Pochodzenie choinki

Tradycja przystrajania choinek była znana w Alzacji i stamtąd zwyczaj ten zaczął roztaczać coraz szersze kręgi. Naśladowcą tego obyczaju był Marcin Luter i to za jego sprawą tradycja ta stała się popularna w protestanckich Niemczech. Na przełomie XVIII i XIX wieku choinka przybyła do Polski, ale na początku obecna była w mieszczańskich domach, a dopiero z czasem dotarła również na wieś. Świąteczne drzewko wyparło wówczas tradycyjną polską ozdobę, jaką była podłaźniczka czy jemioła.

Symbolika świątecznego drzewka

Wiecznie zielone, świecące drzewko ma za zadanie wprowadzenie w domowe progi Chrystusa. Jednocześnie ma moc przepędzania demonów strachu, wrogości i zazdrości. Wnosi w nasz świat ciepło i światło. Dla osób wierzących choinka w Boże Narodzenie jest rajskim drzewem, z którego zrywa się „owoce życia”. Są one przedstawiane w postaci jabłek i orzechów, wieszanych tradycyjnie na drzewku lub w postaci bombek choinkowych, będących obrazem doskonałości i świętości raju.

Znaczenie ozdób choinkowych

Dawniej choinkę zdobiły ciastka, pierniczki, orzechy, rajskie jabłuszka. Ponadto, wieszano także własnoręcznie wykonane ozdoby z bibuły, kolorowych papierów, piórek oraz wydmuszek, słomy i źdźbeł traw, kłosów zbóż itp. W wigilię na gałązkach zapalano świeczki i tzw. zimne ognie. Obecnie, w zależności od kraju, ubiera się je nieco inaczej. Dekoruje się choinkę bombkami, cukierkami, papierowymi ozdobami, srebrnymi i złotymi włosami anielskimi.

 

A co symbolizują konkretne ozdoby?

Anioły. Ich zadaniem jest opiekowanie się, a także ochrona domowników. Dzwonki zwiastują dobrą nowinę oraz radosne wydarzenia. Przed złymi mocami i nieżyczliwymi ludźmi mają nas osłonić choinkowe lampki. Wieszane niegdyś jabłka symbolizowały biblijny owoc, którym kuszeni byli Adam i Ewa. Potem zastąpione je rajskimi jabłuszkami – miały zapewnić zdrowie i urodę. Gwiazda betlejemska zaś lub ozdobny czubek na szczycie choinki pomagają wrócić do domu z dalekich stron. Długie, papierowe łańcuchy symbolizują rodzinne więzi, a zawijane w sreberka orzechy dobrobyt i siłę.

Znaczenie ozdób choinkowych

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (173 głosów, średnia: 4,20 z 5)
loading... zapisuję głos...